انواع خوابگاه های دانشجویی در کانادا + شرایط، امکانات و هزینه ها

pen مینا معین
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۷/۱۸
eye 698 بازدید

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، اجاره اقامتگاه دانشجویی مناسب در این کشور است. در این شرایط، خوابگاه های دانشجویی کانادا به دلیل امکانات متعددی که دارند گزینه محبوبی در میان دانشجویان است. با این حال، گزینه‌های اسکان دانشجویی در کانادا بسیار متنوع‌اند و هر کدام مزایا و معایب مختلفی دارند. در ادامه شما را با انواع خوابگاه دانشجویی در کانادا و سایر گزینه‌های اسکان در این کشور آشنا می‌کنیم.

خوابگاه های دانشجویی کانادا - خوابگاه دانشگاه های کانادا – پانسیون در کانادا
اجاره خوابگاه کانادا

انواع اسکان دانشجویی در کانادا کدام است؟

وقتی از دانشگاه پذیرش می‌گیرید می‌توانید با دانشگاه تماس بگیرید و از گزینه‌های اسکانی در اختیار شما قرار می‌دهد آگاه شوید. با این حال، علاوه بر گزینه‌های دانشگاه، اقامتگاه‌های دیگری نیز در این شرایط وجود دارد:

اقامت در خوابگاه‌های پردیس دانشگاه (On-campus)

اقامت در پردیس دانشگاه مزایای متعددی دارد که مهم‌ترین آن نزدیکی به محل تحصیل است. در ادامه با انواع اقامتگاه‌های On-campus در کانادا آشنا می‌شویم.

خوابگاه‌های دانشجویی

بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا، اقامتگاه‌هایی را در پردیس دانشگاه یا نزدیک به آن به شکل خوابگاه دانشجویی ارائه می‌دهند. خوابگاه‌ها ساختمان‌های بزرگی هستند که تعداد زیادی دانشجو را در خود جای می‌دهند. اتاق‌های آن‌ها از نظر اندازه و کیفیت تجهیزات متفاوت است و دارای آشپزخانه، حمام و دستشویی و امکانات لباسشویی مشترک هستند. خوابگاه های دانشجویی کانادا مستقیما توسط دانشگاه‌ها مدیریت می‌شوند و بسیاری از آن‌ها دارای یک سالن غذاخوری هستند که دانشجویان می‌توانند در آنجا غذا تهیه کنند.

خوابگاه های دانشجویی کانادا تفکیک جنسیتی شده‌اند و معمولا وقتی اتاقی در آن اجاره می‌کنید، یک یا دو هم‌اتاقی خواهید داشت. این خوابگاه‌ها معمولا برای سال اول تحصیل به دانشجویان ارائه می‌شوند و می‌توانند راهی عالی برای دوست‌یابی و آشنایی بیشتر با پردیس دانشگاه باشند. اتاق‌ خوابگاه‌های دانشجویی کانادا عموما دارای تختخواب، تشک، میز مطالعه، صندلی و کمد هستند و دانشجویان لازم است برای خود ملحفه، حوله و سایر وسایل شخصی را تهیه کنند.

پانسیون یا سوئیت دانشجویی

پانسیون‌ها یا سوئیت‌ها نسبت به خوابگاه‌های دانشجویی، استقلال بیشتری را برای دانشجویان به همراه دارند اما در عین حال، مزایای اجتماعی خوابگاه‌ها را نیز شامل می‌شوند. در این نوع اقامتگاه‌ها، حداکثر پنج دانشجو اقامت دارند و ممکن است اتاق خواب آن‌ها مشترک یا جدا باشد. هر واحد پانسیون یا سوئیت دارای یک آشپزخانه، حمام و دستشویی و هال است.

مانند خوابگاه‌، پانسیون‌ یا سوئیت‌ ممکن است دارای امکانات اولیه و لوازم خانگی معمول مانند یخچال و مایکروویو باشد. علاوه بر این، بسیاری از آن‌ها امکان دسترسی به اینترنت را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

اقامت در خارج از محوطه دانشگاه (Off-campus)

بسیاری از دانشجویان پس از سال اول تحصیل در کانادا تصمیم به اسکان در اقامتگاه‌های خارج از پردیس دانشگاه می‌گیرند. برای دانشجویان بین‌المللی این راهی عالی برای ملاقات با دیگران است. بسته به اینکه چه مدت می‌خواهید در اقامتگاه بمانید و نیازهای شما چیست می‌توانید گزینه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. در ادامه با انواع اقامتگاه Off-campus در کانادا آشنا می‌شویم.

آپارتمان

مهم‌ترین مزیت اجاره آپارتمان نسبت به اجاره خوابگاه دانشجویی کانادا، حس استقلال و سطح راحتی بالا در این نوع اقامتگاه‌هاست. بسته به بودجه‌ای که دارید می‌توانید آپارتمان را مستقیما از صاحب‌خانه اجاره کنید یا اجاره فرعی انجام دهید. این بدین معنی است که آپارتمان را از مستاجر اجاره کنید. این شرایط معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که مستاجر برای مدتی از کشور دور است و می‌تواند برای جبران هزینه‌ها خانه را به فردی دیگر اجاره دهد.

آپارتمان‌هایی که به‌صورت اجاره فرعی در دسترس هستند، معمولا مبله‌اند و به اینترنت، برق و سایر امکانات مجهز هستند. این آپارتمان‌ها از چند ماه تا یک سال در دسترس‌اند. علاوه بر این، اگر بخواهید هزینه اجاره آپارتمان را کاهش دهید، می‌توانید به‌دنبال هم‌خانه بگردید و هزینه‌ها را تقسیم کنید.

هوم استی (Homestay)

اسکان با خانواده میزبان در کانادا می‌تواند یک گزینه جذاب برای افرادی باشد که می‌خواهند با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوند. چنین امکانی همچنین به دانشجویان کمک می‌کند که با خانواده میزبان دوست شوند و در واقع، خانواده‌ای دوم در این کشور داشته باشند.

علاوه بر این، شما می‌توانید با خانواده میزبان غذا بخورید و همراه با آن‌ها از مناطق دیدنی کانادا دیدن کنید. از سوی دیگر، از آنجایی که بسیاری از این خانواده‌ها در خانه به زبان انگلیسی (یا به زبان فرانسوی در کبک و نیوبرانزویک) صحبت می‌کنند، با انتخاب گزینه هوم استی برای اقامت در کانادا می‌توانید زبان خود را بهبود ببخشید.

هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه تحصیل در کانادا، هزینه اسکان در این کشور است. میزان هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی و سایر اقامتگاه‌های کانادا بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. برای مثال، هر دانشگاه مبلغ متفاوتی را برای اقامتگاه‌های خود در نظر می‌گیرد. از سوی دیگر، شهر و محل اقامتگاه و اندازه و امکانات آن نیز تاثیر زیادی در هزینه اجاره آن دارد. با این حال، ما در جدول زیر متوسط هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا و سایر اقامتگاه‌های این کشور را مطرح کرده‌ایم.

اقامتگاه

هزینه ماهانه (دلار کانادا)

خوابگاه دانشجویی

۲۵۰- ۶۲۵

پانسیون یا سوئیت

۴۰۰- ۸۰۰

آپارتمان مشترک

۷۰۰- ۱۰۰۰

آپارتمان مبله یا غیرمبله

۳۰۰- ۱۰۰۰

هوم استی

۴۰۰- ۸۰۰

نحوه اجاره خوابگاه در کانادا چگونه است؟

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، پیدا کردن اقامتگاه مناسب در کانادا که با نیازها و بودجه شما تناسب داشته باشد، می‌تواند دشوار باشد. برای اولین گام، لازم است نوع اقامتگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید در اقامتگاه‌های درون پردیس دانشگاه مانند خوابگاه دانشجویی ساکن شوید، برای اجاره خوابگاه در کانادا لازم است با دانشگاه تماس بگیرید. اگر اقامتگاه مورد نظر شما خارج از پردیس دانشگاه است، لازم است اقامتگاه مورد نظر خود را به‌صورت آنلاین پیدا کنید. در ادامه با چند نکته در این مورد آشنا می‌شویم:

  • در مورد امکانات ارائه‌شده در اقامتگاه مانند آب گرم، تلویزیون و اینترنت پرس‌وجو کنید.
  • اگر قصد دارید در خوابگاه دانشجویی ساکن شوید، جزئیات برنامه غذایی را بررسی کنید زیرا ممکن است پیش‌پرداخت لازم باشد.
  • در صورتی که نیاز یا معلولیت خاصی دارید، مطمئن شوید که امکانات خوابگاه یا هر اقامتگاه دیگر با نیازهای شما تناسب دارد.
  • اگر قصد اجاره آپارتمان را دارید، در مورد حقوق، وظایف و مسئولیت‌های خود تحقیق کنید زیرا قوانین و مقررات در استان‌های کانادا متفاوت است.
  • هنگام انتخاب محل اقامت، هزینه‌ها و زمان لازم برای رفت و آمد به دانشگاه را در نظر بگیرید.
  • اگر از قبل اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا را انجام نداده‌اید و نمی‌دانید که در چه اقامتگاهی ساکن شوید، به‌عنوان اولین قدم برای یافتن اقامتگاه مناسب به دفتر اسکان دانشگاه مراجعه کنید زیرا آن‌ها می‌توانند در مورد مکان، قراردادهای اجاره، خدمات و امکانات اقامتگاه‌ها به‌خوبی شما را راهنمایی کنند.
هزینه خوابگاه کانادا - خوابگاه های کانادا - خوابگاه دانشجویی کانادا
اجاره خوابگاه کانادا

پلتفرم‌های آنلاین برای پیدا کردن محل اسکان در کانادا کدام‌اند؟

همانطور که مطرح شد اگر قصد اجاره خوابگاه دانشجویی یا پانسیون در کانادا را ندارید، لازم است قبل از رفتن به این کشور، اقامتگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. پلتفرم‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند به‌صورت آنلاین، مناسب‌ترین اقامتگاه را اجاره کنید. در ادامه با چند مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.

در انتها، اگر از یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش گرفته‌اید و نگران محل اقامت خود هستید، گزینه‌های متعددی مانند اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا پیش روی شماست. از میان آن‌ها می‌توانید بسته به نیازها و بودجه خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید. اجاره خوابگاه در کانادا یکی از گزینه‌های مطلوب در میان دانشجویان بین‌المللی است زیرا به آن‌ها امکان می‌دهد که نزدیک به دانشگاه زندگی کنند و سریع‌تر با محیط دانشگاه خود آشنا شوند. برای اینکه بتوانید خوابگاه دانشگاه خود را رزرو کنید، مهم است با دانشگاه تماس بگیرید تا از گزینه‌ها و هزینه‌ها آگاه شوید. پرداخت هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی را نیز می‌توانید به تهران پیمنت بسپارید تا در زمانی کم این پرداخت انجام شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV