homeخانهleftمهاجرتleftراه‌های مهاجرت به انگلستان

راه‌های مهاجرت به انگلستان

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
eye 233 بازدید

انگلستان یکی از کشورهایی است که به دلیل شرایط مناسب زندگی، کار و تحصیل، محبوبیت بسیاری در بین متقاضیان مهاجرت دارد. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، احتمالا سوالات زیادی درباره راه‌های مهاجرت به انگلستان و اخذ اقامت دائم این کشور دارید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در نهایت بتوانید روش متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

پرداخت هزینه سفارت انگلیس

 

راه‌های مهاجرت به انگلستان

برای مهاجرت به انگلیس راه‌های زیادی وجود دارد و متقاضیان بر اساس شرایط خود می‌توانند برای ویزاهای مختلفی اقدام کنند. در ادامه تعدادی از این ویزاها را بررسی می‌کنیم.

 

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

 • ویزای تحصیلی (Student Visa)

یکی از راه‌های مهاجرت به انگلستان، تحصیل در این کشور است. نکته‌ای که در رابطه با مهاجرت از این طریق وجود دارد این است که تحصیل راهی برای دریافت اقامت دائم انگلستان نیست؛ اما می‌تواند راهی برای یافتن کار مناسب و در نتیجه اخذ اقامت انگلستان باشد.

برای دریافت ویزای تحصیلی (Student Visa) که از آن تحت عنوان ویزای Tier 4 نیز یاد می‌شود، باید از یکی از دانشگاه‌های انگلستان پذیرش گرفته باشید. زودترین تاریخی که می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید، ۶ ماه قبل از تاریخ شروع ترم تحصیلی است. اعتبار ویزای تحصیلی به مقطع و مدت تحصیل شما بستگی دارد؛ این مدت بسته به موارد ذکر شده از ۲ تا ۵ سال متغیر است. با داشتن ویزای تحصیلی شما مجاز به کار نیز خواهید بود. پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه، نیاز به دریافت CAS (تأیید پذیرش تحصیل از دانشگاه مقصد) دارید و بدون این مدرک نمی‌توانید ویزای تحصیلی بگیرید. ارائه گواهی تمکن مالی و اثبات داشتن پول کافی برای پرداخت هزینه سال اول تحصیل خود (۹ ماه) از ملزومات است؛ مبلغ هزینه شما در CAS ذکر می‌شود. به طور معمول علاوه بر مبلغ شهریه به ازای هر ماه، مبلغ ۱۰۲۳ پوند برای تحصیل در خارج از لندن و ۱۳۳۴ پوند برای تحصیل داخل لندن نیاز است.

 

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت (Short-term Study Visa)

این ویزا برای تحصیل در دوره‌های زبان انگلیسی است که مدت آن‌ها بیشتر از ماه ۶ و کمتر از ۱۱ ماه است. برای اخذ این ویزا باید حداقل ۱۶ سال داشته باشید و دوره آموزشی شما توسط یکی از موسساتی برگزار شود که نام آن‌ها را در این لیست مشاهده می‌کنید. همچنین نیاز است ثابت کنید که می‌توانید در طول این دوره مخارج خود را تامین کنید. توجه داشته باشید که با داشتن این ویزا نمی‌توانید در انگلستان کار کنید و یا دوره آموزشی خود را تغییر دهید. امکان تمدید این ویزا نیز وجود ندارد و پس از اتمام دوره باید انگلستان را ترک کنید.

 

مهاجرت کاری به انگلستان

را‌ه‌های متنوعی برای مهاجرت کاری به انگلیس وجود دارد که بسته به توانایی و تخصص، داشتن جاب آفر و اسپانسرشیپ، زمینه شغلی آینده و اینکه به تنهایی مهاجرت می‌کنید یا همراه با خانواده، می‌توانید برای هر یک اقدام کنید. با داشتن ویزای کاری و پنج سال حضور مداوم و کار در این کشور، با رعایت شروط دیگر می‌توانید جهت دریافت اقامت انگلستان اقدام کنید. البته در نظر داشته باشید که شرایط برای هر نوع ویزای کاری متفاوت است و داشتن ویزای کاری، اخذ اقامت دائم انگلستان را تضمین نمی‌کند. انواع ویزای کاری انگلیس عبارتند از:

 

 • ویزای نیروی کار ماهر (Skilled Worker Visa)

برای دریافت این ویزا لازم است از یک کارفرما که مورد تایید Home Office باشد، پیشنهاد شغلی داشته باشید؛ هوم آفیس، وزارت کشور بریتانیا است. داشتن گواهی اسپانسرشیپ از کارفرمای خود که در آن جایگاه شغلی شما نیز ذکر شده باشد، نیاز است. شغلی که قرار است داشته باشید باید جزو لیست مشاغل مورد تایید این کشور باشد که آن را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید. همچنین درآمد شما نباید از حداقل درآمد در نظر گرفته شده کمتر باشد؛ این مقدار به شغل شما بستگی دارد. اطلاعات بیشتر در این مورد را می‌توانید در قسمت Salary Requirements این صفحه مشاهده کنید. تسلط به زبان انگلیسی از دیگر شروط اخذ این ویزاست.

اعتبار ویزای Skilled Worker انگلیس ۵ سال است که در صورت رعایت کردن شرایط ذکر شده، امکان تمدید آن وجود دارد. پس از گذشت ۵ سال می‌توانید برای اقامت دائم یا Indefinite Leave to Remain (ILR) این کشور اقدام کنید. البته یکی از شرط‌های لازم برای اخذ این اقامت، زندگی در این کشور به مدت ۱۰ سال است به طوریکه در طول این ۱۰ سال، عدم حضور شما در این کشور بیشتر از ۵۴۰ روز نشود.

 

 • ویزای کادر درمان (Health and Care Worker Visa)

همانطور که از نامش پیداست، این ویزا مناسب کادر درمان است؛ چنانچه پرستار، دکتر، متخصص سلامت و مراقبت‌های اجتماعی هستید، با داشتن شروط دیگر، می‌توانید از طریق این ویزا اقدام کنید و به سیستم بهداشت و درمان انگلیس (NHS) بپیوندید. به این منظور در ابتدا باید واجد شرایط لازم برای تایید صلاحیت باشید؛ در این صفحه می‌توانید اطلاعات مربوط به این موضوع را بدست آورید. همچنین نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مورد تایید هوم آفیس، گواهی اسپانسرشیپ، حداقل حقوق سالیانه و تسلط به زبان انگلیسی خواهید داشت.‌

مدت اعتبار این ویزا ۵ سال است که پس از گذشت این زمان می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

 

 • ویزای Scale-up Worker

این روش مخصوص آن دسته از افرادی است که در زمینه خاصی تخصص کافی دارند و می‌توانند از یک شرکت و بیزینس مورد تایید هوم آفیس در انگلیس برای حداقل مدت ۶ ماه، جاب آفر بگیرند. توجه داشته باشید که شغل شما باید جزو لیست مشاغل مورد تایید که در بالا اشاره شد باشد. تسلط به زبان انگلیسی، گواهی اسپانسرشیپ از جانب کارفرما و داشتن حداقل حقوق سالیانه از دیگر پیش‌نیازهای درخواست این ویزاست. با این ویزا می‌توانید به مدت ۲ سال در انگلیس بمانید؛ اگر واجد شرایط باشید، می‌توانید تا ۵ سال این ویزا را تمدید کنید و پس از آن برای اقامت دائم درخواست دهید.

مهاجرت به انگلستان

 

 • ویزای کار پس از تحصیل (Graduate Visa)

دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود در انگلستان می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند. شرایط اقدام برای این ویزا عبارت است از: حضور در انگلیس هنگام درخواست، داشتن ویزای تحصیلی، فارغ‌التحصیلی از مقاطع کارشناسی، ارشد، دکترا و هر برنامه‌ای که نیاز به ویزای دانشجویی داشته است و تاییدیه رسمی اتمام تحصیل که باید از دانشگاه به هوم آفیس ارسال شود. با این ویزا می‌توانید به مدت ۲ سال در انگلستان بمانید؛ در صورت داشتن PhD و دکترا این مدت زمان ۳ سال خواهد بود. با داشتن ویزای کار پس از تحصیل انگلیس، اخذ اقامت دائم میسر نیست اما می‌توانید پس از اتمام دوره آن، ویزای خود را به ویزای Skilled Worker تغییر دهید و از این طریق برای اقامت دائم اقدام کنید.

 

ویزای خانوادگی (Family Visa)

اگر یکی از اعضای خانواده شما اعم از والدین، فرزند یا همسر شما اقامت دائم و شهروندی انگلستان را دارد و در این کشور زندگی می‌کند، می‌توانید از طریق این ویزا به انگلیس سفر کنید و به مدت ۶ ماه یا بیشتر در این کشور کنار آن‌ها زندگی کنید. چنانچه قصد دارید کمتر از ۶ ماه در انگلیس بمانید، باید برای ویزای توریستی درخواست دهید. با ویزای خانوادگی به مدت ۲ سال و ۹ ماه اجازه ماندن در این کشور را خواهید داشت و حتی تحت شرایط خاصی می‌توانید تا ۵ سال هم آن را تمدید کنید. برای اخذ این ویزا ارائه گواهی تمکن مالی و تسلط به زبان انگلیسی لازم است.

 

نکات مهم در رابطه با اقامت انگلیس

 • هنگام اقدام برای انواع ویزای انگلستان باید مبلغی هم به عنوان هزینه بیمه یا IHS بپردازید. مقدار این هزینه می‌تواند بسته به شرایط متقاضی و از ویزایی به ویزای دیگر متفاوت باشد. برای محاسبه مقدار دقیق این هزینه می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. تنها برای ویزای توریستی و هر نوع ویزای موقتی که اعتبار آن از ۶ ماه کمتر باشد، نیازی به پرداخت هزینه IHS نیست.
 • گواهی اسپانسرشیپ مدرکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری انگلستان نیاز خواهید داشت. برای تحصیل، این درخواست را برای دانشگاه ارسال می‌کنید. برای ویزای کاری باید از کارفرمای خود بخواهید که برای شما یک گواهی تهیه کند.
 • جهت اخذ اقامت دائم انگلستان باید به مدت ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید به طوری که در مجموع تعداد روزهایی که در انگلیس حضور نداشته‌اید، بیشتر از ۵۴۰ روز نشود. در طی هر بار ترک انگلیس نیز نباید بیش از ۱۸۰ روز خارج از این کشور بمانید.
 • برای بسیاری از متقاضیان این سوال پیش می‌آید که تفاوت تابعیت و اقامت دائم انگلیس چیست؟ در جواب می‌توان گفت که اقامت دائم به شما این امکان را می‌دهد که برای هر بار ورود و خروج به انگلستان، بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید. همچنین برای کار و تحصیل دیگر نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت اما داشتن اقامت دائم به معنی برخورداری از تمام حقوق شهروندی نیست. در مقابل، داشتن تابعیت یا سیتیزن شیپ انگلیس به این معنی است که شما کاملا از حقوق و مزایای شهروندان این کشور برخوردار خواهید بود.
 • پس از اپلای برای هر نوع ویزای انگلستان نیاز به گرفتن وقت برای انگشت نگاری (بیومتریک) و مصاحبه دارید. برای پرداخت هزینه سفارت انگلیس می‌توانید از تهران پیمنت کمک بگیرید.
Rate this post

نظر شما چیست؟