ددلاین دانشگاه های آمریکا چه زمانی است؟

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
eye 2433 بازدید

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از بهترین روش‌های مهاجرت به ایالات متحده برای مهاجران است. تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در کشور آمریکا واقع شده‌اند و این کشور هر ساله پذیرای متقاضی مهاجرت تحصیلی است. اپلای دانشگاه‌های آمریکا شرایط مشخصی دارد و با درنظر گرفتن زمان مناسب ارسال مدارک، طی کردن روند اپلای و در نهایت اخذ ویزای این کشور می‌توانید به امریکا مهاجرت کنید. مهلت ثبت نام دانشگاه های آمریکا ددلاین (Deadline) نامیده می‌شود و در این مطلب قصد داریم ددلاین دانشگاه های آمریکایی را به تفکیک ترم‌های تحصیلی با هم بررسی کنیم. چنانچه تمایل به پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) دانشگاه های آمریکا داشته باشید، می‌توانید از تهران پیمنت استفاده کنید.

 

آشنایی با ددلاین دانشگاه های آمریکا

ددلاین دانشگاه های آمریکا چه زمانی است؟

 

انواع ددلاین دانشگاه های آمریکا

پیش از بررسی زمان اپلای دانشگاه های آمریکا بهتر است ابتدا درباره ترم‌های تحصیلی دانشگاه‌های آمریکایی و انواع ددلاین دانشگاه اطلاعات کافی کسب کنید. به طور معمول دانشگاه‌های آمریکایی در سه ترم تحصیلی پاییز، بهار و تابستان دانشجو می‌پذیرند. از سوی دیگر پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف آمریکایی معمولا در چهار ددلاین مجزا ارائه می‌شود. در ادامه با  انواع ددلاین دانشگاه های آمریکا آشنا می‌شوید:

ثبت نام در زمان معمول (Regular Decision) به برهه‌ای از زمان گفته می‌شود که دانشجویان در زمان مشخص شده باید درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. به طور معمول عموم اپلای‌ها برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در برهه زمانی Regular Decision انجام می‌شود. معمولا ددلاین ثبت نام در زمان معمول (Regular Decision) تا هفته اول ژانویه خواهد بود.

اقدام اولیه و ثبت نام زودهنگام دو ددلاین دیگر برای دانشگاه‌های آمریکایی است که هر کدام کارکرد مشخصی دارند. اقدام اولیه را با Early Action می‌شناسند و ثبت نام زودهنگام را با Early Decision. در اقدام اولیه (EA) متقاضیان ملزم به ثبت نام پس از تایید درخواست پذیرش نیستند ولی افرادی که برای ثبت نام زود هنگام (ED) اقدام کرده‌اند، ملزم به ثبت نام در دانشگاه خواهند بود. معمولا ددلاین‌های اقدام اولیه (EA) ۱ نوامبر و ۱۵ نوامبر و ددلاین ثبت نام‌های زود هنگام (ED) اغلب در ماه نوامبر و ژانویه خواهد بود.

پذیرش‌های متوالی (Rolling Admissions) یا پذیرش‌های چرخشی یکی دیگر از ددلاین‌های دانشگاه‌های آمریکایی است که داوطلبان می‌توانند هر زمان که مایل بودند درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال کنند. عموما متقاضیان مقطع کارشناسی از پذیرش‌های چرخشی استفاده می‌کنند اما ممکن است برخی از دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز این ددلاین را ارائه دهند. دانشگاه‌هایی که در برهه زمانی Rolling Admissions درخواست‌های پذیرش متقاضیان را دریافت و بررسی می‌‌کنند، پس از چند هفته پاسخ اپلای را اعلام خواهند کرد.

امکان اپلای تحصیلی از طریق هر چهار نوع ددلاین وجود دارد؛ به شرطی که در مقطع تحصیلی موردنظرتان و دانشگاه مربوطه همه ددلاین‌ها ارائه شوند. بنابراین پیش از اقدام برای ارسال درخواست پذیرش، به خصوص برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ابتدا به وبسایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و از ددلاین‌های ارائه شده مطلع شوید؛ سپس درخواست پذیرش خود را ارسال کنید. بیشتر کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا به متقاضیان توصیه می‌کنند برای اپلای در برنامه‌های تحصیلی در زمان مناسب و پیش از رسیدن به روزهای آخر ددلاین اقدام کنند تا پروسه پذیرششان سریع‌تر انجام شود.

 

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم پاییز

دانشگاه های آمریکا برای ترم پاییز معمولا دو ددلاین اعلام می‌کنند. مهلت ثبت نام زودهنگام دانشگاه‌های آمریکا برای جذب دانشجو در ترم پاییز معمولا یکم و پانزدهم نوامبر‌ و برای مهلت ثبت نام در زمان معمول (RD)، معمولا یکم و پانزدهم ژانویه است. البته گاهی استثنائاتی وجود دارد و توصیه ما این است برای هر دانشگاهی که اقدام می‌کنید، حتما از وبسایت دانشگاه دیدن کنید و از آخرین اخبار اپلای مطلع شوید.

 

معرفی ددلاین دانشگاه های امریکا

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم پاییز و بهار

 

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم بهار

همه دانشگاه‌های آمریکا برای ترم بهار دانشجو جذب نمی‌کنند اما آن‌دسته از دانشگاه‌هایی که برای ترم بهار پذیرش دارند مطابق یکی از ددلاین‌های گفته شده در وبسایت، جذب دانشجو خواهند داشت. به طور معمول ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم بهاره از ماه جولای تا ماه دسامبر خواهد بود.

 

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم تابستان

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم تابستان از ماه نوامبر آغاز می‌شود. ددلاین این دانشگاه‌ها برای ترم تابستانه تا ماه ژانویه ادامه دارد و مهلت ثبت نام برخی از آن‌ها تا ماه آوریل هم طول می‌کشد. بررسی درخواست دانشجویان در بازه تعریف شده یک تا دو ماه طول می‌کشد و چنانچه تا پیش از اتمام ماه ژانویه درخواست پذیرش خود را ارسال کرده باشید، در ماه‌های فوریه و مارس پاسخ درخواست خود را دریافت خواهید کرد. با دریافت تایید درخواست پذیرش می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

 

ددلاین دانشگاه های برتر آمریکا برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین‌المللی معمولا به دنبال ددلاین دانشگاه های برتر آمریکا در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. در ادامه می‌توانید ددلاین برخی از این دانشگاه‌ها را مطابق با آمار وبسایت QS بخوانید.

نام دانشگاه

ددلاین دانشگاه

موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)

15 مارچ

دانشگاه استنفورد

1 نوامبر

دانشگاه هاروارد

1 ژانویه

موسسه تکنولوژی کالیفرنیا

3 ژانویه

دانشگاه شیکاگو

4 ژانویه

دانشگاه پرینستون

1 ژانویه

دانشگاه ییل

2 ژانویه

دانشگاه کرنل

2 ژانویه

دانشگاه کلمبیا

15 می

 

ددلاین مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های آمریکا

ددلاین دانشگاه های ایالات متحده در مقاطع تحصیلی مختلف می‌تواند یکسان یا متفاوت باشد. این موضوع به دانشگاه بستگی دارد و در جدول زیر فهرستی از مهلت ثبت نام در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های برتر آمریکا را گردآوری کرده‌ایم:

نام دانشگاه

ددلاین مقاطع تحصیلات تکمیلی

موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)

 1 دسامبر و 15 دسامبر

دانشگاه استنفورد

6 دسامبر

دانشگاه هاروارد

15 دسامبر

موسسه تکنولوژی کالیفرنیا

 1 دسامبر، 15 دسامبر و ۱ ژانویه

دانشگاه شیکاگو

 1 دسامبر، 5 ژانویه

دانشگاه پنسیلوانیا

15 نوامبر، ۱ فوریه، ۱۵ مارچ

دانشگاه پرینستون

15 دسامبر

دانشگاه ییل

15 دسامبر، ۲ ژانویه

دانشگاه کرنل

5 دسامبر، 15 ژانویه و ۱ فوریه

دانشگاه کلمبیا

15 دسامبر، 6 ژانویه

 

ددلاین دانشگاه های آمریکایی با دو مرحله ثبت نام زودهنگام (ED)

برخی از دانشگاه‌های آمریکایی دو مرحله ثبت نام زودهنگام (ED) ارائه می‌دهند و متقاضیانی که قصد تحصیل در ترم پاییز یکی از این دانشگاه‌ها را داشته باشند، باید در یکی از این دو ثبت نام زودهنگام درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. معمولا پاسخ درخواست پذیرشتان از این دانشگاه‌ها در ماه فوریه داده می‌شود و درصورتی که اپلای شما تایید و پذیرفته شود، ملزم به تحصیل در دانشگاه مربوطه خواهید بود. این بدان معناست که نمی‌توانید برای دانشگاه دیگری در آمریکا درخواست پذیرش ارسال کنید. مهمترین دانشگاه‌هایی که ۲ مرحله ثبت نام زودهنگام (ED) ارائه می‌دهند در جدول زیر فهرست شده‌اند:

نام دانشگاه

ثبت نام زودهنگام (ED) اول

ثبت نام زودهنگام (ED) دوم

دانشگاه نیویورک

 1 نوامبر

1 ژانویه

دانشگاه بوستون

1 نوامبر

4 ژانویه

دانشگاه کلمبیا

15 ژانویه

1 مارچ

دانشگاه وسلین

15 ژانویه

1 ژانویه

دانشگاه کارنگی ملون

1 نوامبر

3 ژانویه

دانشگاه جان هاپکینز

1 نوامبر

3 ژانویه

 

دانشگاه های آمریکایی با ددلاین اقدام اولیه (EA)

گفتیم همه دانشگاه‌های آمریکایی هر ۴ نوع ددلاین را ارائه نمی‌دهند و باید پیش از اقدام برای اپلای وبسایت هر دانشگاه را چک کنید تا مطمئن شوید کدام روش اپلای برایتان مناسب‌تر است. در جدول زیر فهرستی از مهمترین دانشگاه‌های آمریکایی با ددلاین اقدام اولیه (EA) را برایتان آورده‌ایم. نکته مهم درباره ددلاین اقدام اولیه (EA) این است که در صورت تایید درخواست پذیرش الزامی به ادامه روند ثبت نام در این دانشگاه‌ها نخواهید داشت.

نام دانشگاه

ددلاین (EA) دانشگاه

دانشگاه کلمبیا

1 مارچ

موسسه فناوری ماساچوست

1 نوامبر

دانشگاه هاروارد

1 نوامبر

دانشگاه شیکاگو

1 نوامبر

دانشگاه پرینستون

1 نوامبر

دانشگاه ییل

1 نوامبر

دانشگاه ماساچوست دارتموث

15 نوامبر

دانشگاه میشیگان

1 نوامبر

 

پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه با تهران پیمنت

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه باید در مهلت زمان مشخص شده پرداخت شود و جهت پرداخت این هزینه باید به کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مستر کارت، ویزا کارت یا پی پال دسترسی داشته باشید. چنانچه کردیت کارت نداشته باشید، می‌توانید از تهران پیمنت برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی اقدام کنید. سفارشتان در تهران پیمنت نهایتاً سه ساعته پرداخت می‌شود.

اگر درباره نحوه پرداخت هزینه اپلیکیشن فی سوالی دارید می‌توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید. ما در مقاله‌های همه چیز درباره اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا و نحوه اپلای در دانشگاه های آمریکایی نیز به همه سوالات در این زمینه پاسخ داده‌ایم. چنانچه سوالی دارید که پاسخش را نمی‌دانید، می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین تهران پیمنت استفاده کنید. پرداخت شما با کارمزد پایین و کمتر از ۳ ساعت انجام خواهد شد.

ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم تابستان از ماه نوامبر شروع می‌شود و تا ژانویه ادامه دارد. برخی از دانشگاه‌های آمریکایی در ماه آوریل هم برای ترم تابستان پذیرش دارند. برای کسب جزئیات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم به وبسایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

دانشگاه های آمریکایی که برای ترم بهار دانشجو بپذیرند معدود هستند. به طور معمول ددلاین دانشگاه های آمریکا برای ترم بهار از ماه جولای تا ماه دسامبر خواهد بود.

ددلاین دانشگاه‌های آمریکا برای ترم پاییز معمولا یکم و پانزدهم نوامبر‌ و یکم و پانزدهم ژانویه است. البته ددلاین دانشگاه های آمریکایی در هر دانشگاه می‌تواند تفاوت‌هایی داشته باشد و بهتر است به وبسایت دانشگاه برای کسب آخرین اخبار مهلت ثبت نام مراجعه کنید.

 

دانشگاه ییل، دانشگاه لوئیزیانا، دانشگاه سنت لوئیس، دانشگاه سنت لارنس و چندین دانشگاه دیگر در آمریکا، امکان ویو اپلیکیشن فی را به برخی دانشجویان می‌دهند.

نظر شما چیست؟