صفحه اصلی

خدمات

خدمات

  • آزمون ها
  • سفارت ها
  • اپلای
  • انواع گیفت کارت
  • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left اپلای و مهاجرت left عمومی اپلای left فهرست اصطلاحات کلیدی مقاله نویسی

فهرست اصطلاحات کلیدی مقاله نویسی

به‌روزرسانی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۹

ممکن است واژگان مقاله‌نویسی برای دانشجویانی که می‌خواهند مقاله خود را در یک نشریه تخصصی به چاپ برسانند، ناآشنا باشند. در این مقاله به طور خلاصه به اصطلاحات کاربردی مقاله‌نویسی پرداخته‌ایم.

مقاله نویسی

دانشجویانی که قصد چاپ مقاله خود را در یک نشریه تخصصی دارند، نیاز به دانستن اصطلاحات مقاله‌نویسی دارند که ممکن است بسیاری از این اصطلاحات برای آن‌ها ناآشنا باشد. در این مقاله به طور خلاصه به اصطلاحات کاربردی مقاله‌نویسی و توضیحات هریک پرداخته‌ایم.

اصطلاحات مقاله نویسیمعادل فارسیتوضیحات
Journalنشریه تخصصیبه مجلات خارجی ژورنال گفته می‌شود و در اصطلاح دانشگاهی، همان نشریه و مجله‌ای است که مقاله خود را به آن ارسال می‌کنید. برخی از ژورنال‌ها به‌صورت هرساله و یا دو سال یک‌بار منتشر می‌شوند که از اعتبار بیش‌تری برخوردارند و قوانین سختی برای پذیرش مقالات علمی دارند و برخی به صورت فصلنامه، ماهنامه و یا هفته‌نامه می‌باشند. لازم است تا قبل از ارسال مقاله از زمان و نحوه انتشار ژورنال مطلع شوید.
Submitارسال مقالهبه فرآیند ارسال مقاله به یک ژورنال، Submit گفته می‌شود و می‌تواند از طریق ایمیل و یا توسط سایت انجام گیرد. این اصطلاح تنها نشان‌دهنده ارسال مقاله بوده و برای فرستنده امتیازی بوجود نمی‌آورد؛ زیرا Submit شدن یک مقاله لزوماً منجر به پذیرش برای انتشار نخواهد شد. Submit کردن و ارسال مقاله زیر نظر استاد راهنما می‌تواند در جلسه دفاع از پایان‌نامه به نفع شما تمام شود.
Manuscriptپیش‌نویس مقالهتا زمانی که مقاله در نشریه‌ای چاپ‌ نشده باشد به آن Manuscript می‌گویند. درواقع Manuscript دست‌نویس یا همان نسخه خطی مقاله است و پس از چاپ مقاله، آن را paper یا article می‌نامند.
manuscript NOکد شناسایی مقالهmanuscript NO درواقع کد شناسایی مقاله است. پس از ارسال مقاله (Submit)، یک کد اختصاصی از طرف ژورنال برای مقاله در نظر گرفته می‌شود که به آن manuscript NO گفته می‌شود که در مراحل بعدی از این کد استفاده خواهد شد.
Editorویراستارمدیریت نشریه بر عهده Editor است که مقاله ارسال شده را برای کمیته‌ای متشکل از دو تا چهار نفر برای بررسی ارسال می‌کند. این افراد درواقع داوران مقاله شما می‌باشند که در زمینه علمی مقاله ارسال شده تخصص دارند و نظر خود را به اطلاع اداره مدیریت ژورنال یعنی Editor ارسال می‌کنند.
With Editorتحت بررسی ادیتورتمام دانش‌پژوهان با این اصطلاح که به معنی “در دست بررسی” است آشنا هستند. پس از ارسال مقاله برای نشریات بین‌المللی، Editor در مرحله With Editor در حال انتخاب داوران برای بررسی مقاله ارسالی است.
Under Reviewتحت بررسیاصطلاح Under Review به این معنی است که مقاله در حال بررسی توسط داوران می‌باشد و همه تلاش‌ها به رأی داوران بستگی دارد.
Refereeingداوری مقالهدر برخی از ژورنال‌ها به‌جای Review از اصطلاح Refereeing استفاده می‌شود که به معنی داوری مقالات است.
Reviseتجدید‌نظراصطلاح Revise به معنی وجود اشکالی در مقاله است که نیاز به تجدیدنظر و اصلاحاتی دارد. Minor Revise ایرادات جزئی هستند که پس از برطرف شدن، توسط Editor مورد کارشناسی قرار می‌گیرند؛ ولی اصطلاح Major Revise اصلاحات اساسی در مقاله هستند و پس از اصلاح، مقاله به‌طور مجدد توسط داور مورد بررسی قرار می‌گیرد. در هنگام مواجه با این اصطلاح، مقاله نیاز به تجدیدنظر دارد و بهتر است قسمت‌های تغییر داده‌شده را هایلایت کنید تا روند بررسی با سرعت بیشتری انجام شود.
Resubmitارسال مجدد مقالهاگر Revise، نیاز به تغییرات بنیادی داشته باشد مقاله در اصطلاح Resubmit می‌شود و به این معنی است که مقاله باید از ابتدا بازنگری شود و برخی از قسمت‌ها پس از حذف یا اضافه شدن، مجدداً ارسال‌ و بررسی شود. در این مرحله توصیه می‌شود مقاله را برای نشریات دیگر ارسال کنید.
Acceptپذیرش مقالهنتیجه تمام تلاش‌ها برای نگارش مقاله با این اصطلاح مشخص می‌شود. Accept به مفهوم پذیرفته شدن مقاله است و در این زمان بنا بر درخواست ژورنال می‌بایست مقاله را برای چاپ نهایی آماده کنید.
Proofاثبات مقالهتمام نشریات بین‌المللی معتبر، مقالات تأیید شده و آماده چاپ را برای نویسنده ارسال می‌کنند. در این مرحله که در اصطلاح Proof نامیده می‌شود نویسنده، مقاله را مورد تأیید قرار می‌دهد و درواقع قبل از چاپ بر مقاله صحه می‌گذارد.
Rejectرد شدن مقالهReject اصطلاحی است که هیچ دانشجویی نمی‌خواهد آن را ببیند. Reject به معنای رد شدن مقاله برای انتشار در ژورنال موردنظر است ولی به مفهوم عدم اعتبار مقاله نیست. هر ژورنال با توجه به مقررات و استانداردهایی که دارد زمینه به خصوصی را در حیطه کاری خود قرار می‌دهد. مقاله Reject شده از استانداردهای لازم این نشریه برخوردار نیست ولی می‌توان مقاله را برای دیگر نشریات ارسال کرد و منتظر بررسی مجدد مقاله شد. بسیار دیده‌شده مقالات Reject شده توانسته‌اند در ژورنال دیگری Accept شوند.
Research Articleمقاله علمیResearch Article مقاله‌ای حاوی یک روش جدید تحقیق یا کشفی با دلایل علمی معتبر می‌باشد. برای یک دانشمند یا فارغ‌التحصیل، بهترین راه برای عرضه تجربه یا دانش خود پس از کشف یا دستیابی به راه‌حل یک مشکل، Research Article می‌باشد که مقاله‌ای حاوی ایده اولیه تحقیقاتی و اطلاعات و کشفیات تحقیق می‌باشد. این مقاله در ژورنال‌های علمی معتبر که به حوزه تحقیقاتی مقاله مربوط هستند چاپ می‌شود.
Research Paperمقاله تحقیقاتیدر تحصیلات آکادمیک به تحقیقات اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود و به همین دلیل جهت عادت کردن به پروسه تحقیقات از ابتدای دوره دبیرستان از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا مقاله‌های تحقیقاتی ارائه دهند. Research Paper مقاله تحقیقاتی نوشته شده توسط دانش‌مندان و فارغ‌التحصیلان می‌باشد که در ژورنال‌های مختلفی به چاپ می‌رسد.

تفاوت گسترده‌ای میان اصطلاح Research Article و Research Paper وجود ندارد و هر دو حاوی تحقیقات منحصر به فرد و کشفیات هستند. در اصطلاح، Research Pepers به مقالاتی گفته می‌شود که توسط دانشجویان دانشگاه نوشته می‌شود و Research Article به مقالات حاوی کشفیات و روش‌های جدید تحقیق که بوسیله فارغ‌التحصیلان و دانش‌مندان نوشته شده، گفته می‌شود. Research articles در ژورنال چاپ و Research paper در ژورنال چاپ نمی‌شود.

به دلیل اهمیت زیاد نگارش صحیح مقاله در چاپ آن در یک ژورنال، با دانستن اصطلاحات تخصصی مقاله‌نویسی قادر خواهید بود با هزینه کم‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تر بتوانید مقاله خود را در یک ژورنال تخصصی به چاپ برسانید.

نیلوفر میثاقی هستم و علاقمند به دنیای محصول، محتوا و مارکتینگ.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*