نحوه گرفتن وقت انگشت نگاری سفارت کانادا

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
eye 2622 بازدید

یکی از کارهایی که لازم است برای اخذ انواع ویزای کانادا انجام دهید، انگشت نگاری (بیومتریک) است. به این منظور، پس از مراجعه به سایت سفارت کانادا و تعیین وقت انگشت نگاری به صورت آنلاین، باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، گرجستان، ارمنستان، باکو، عراق، عمان سفر کنید و در دفاتر وک (VAC) کانادا در این کشورها، انگشت نگاری را انجام دهید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه گرفتن وقت انگشت نگاری و پرداخت هزینه وقت سفارت کانادا، مراحل پس از آن و پیگیری نتیجه ویزای کانادا را بررسی کنیم.

گرفتن وقت سفارت کانادا

 

طریقه گرفتن وقت سفارت کانادا برای انگشت نگاری

جهت گرفتن وقت انگشت نگاری سفارت کانادا برای هر نوع ویزای این کشور، ابتدا باید در سایت VFS Global یک حساب کاربری ایجاد کنید.

در صفحه اصلی سایت که Home نام دارد، قسمتی را مشاهده می‌کنید که مربوط به خدمات ویزا، ویزای الکترونیکی، مجوزها و پاسپورت است. در این قسمت کافیست نام کشور مبدا و مقصد خود را وارد کنید تا به مرحله بعدی بروید. برای کشور مبدا، نام یکی از کشورهای همسایه را وارد کنید (سفارت کانادا در ایران تعطیل است) و در قسمت کشور مقصد نیز نام کانادا را بنویسید.

کشورهایی که در اطراف ایران می‌توانید از طریق آن‌ها وقت سفارت کانادا را بگیرید عبارتند از: ترکیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و امارات متحده عربی.

در صفحه بعد، خدماتی از قبیل اپلای ویزای کانادا، تعیین وقت، مشاهده نام دفاتر وک و ساعات و روزهای کاری آن‌ها را در کشوری که به عنوان مبدا انتخاب کردید، مشاهده می‌کنید. برای تعیین وقت سفارت کانادا، Book an appointment را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که طبق قانون جدید انگشت نگاری کانادا، افراد ۱۷ سال به پایین و ۶۱ سال به بالا، نیاز به انجام انگشت نگاری کانادا ندارند و انجام انگشت نگاری برای سایر افراد الزامی است. البته افراد دیگری نیز تحت شرایط خاصی از بیومتریک کانادا معاف هستند که اطلاعات مربوط به آن را می‌توانید در سایت رسمی دولت کانادا مطالعه کنید.

صفحه بعد، روش‌هایی برای تعیین وقت انگشت نگاری سفارت کانادا را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ گزینه Online را انتخاب کنید. در این قسمت گفته شده که مدارکی غیر از مدارک خواسته شده را ارسال نکنید.

در مرحله بعد، وارد صفحه ورود به پروفایل کاربری می‌شوید. در صورتی که اکانتی از قبل ندارید، روی New User کلیک کرده، اطلاعات لازم را وارد کنید و وارد پروفایل خود شوید. در این صفحه، گزینه‌های تعیین وقت سفارت کانادا، کنسل کردن وقت تعیین شده، تعیین مجدد وقت سفارت، ارسال برگه وقت سفارت به ایمیل متقاضی و ادامه درخواست قبلی را مشاهده می‌کنید.

با انتخاب Schedule Appointment، فرمی را خواهید دید که باید در آن اطلاعات مربوط به مکان دفتر وک، تعداد متقاضیان و علت درخواست تعیین وقت سفارت کانادا (در این مورد انگشت نگاری) را وارد کنید.

در فرم صفحه بعد نیز باید اطلاعات خواسته شده را پر کنید. توجه داشته باشید که هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا را باید پیش از این، همراه با هزینه ویزای کانادا پرداخت کرده باشید. در این صورت یک برگه دستورالعمل بیومتریک (Biometric Instruction Letter) برای شما صادر شده است که روی آن شماره IRCC درج شده است؛ در فرم مربوط به تعیین وقت بیومتریک کانادا باید این کد ۱۳ رقمی را وارد کنید. پس از تکمیل فرم، به تقویم تعیین وقت سفارت کانادا هدایت می‌شوید. تاریخ‌هایی که به رنگ سبز در تقویم مشاهده می‌کنید، تاریخ‌های موجود برای مراجعه به سفارت کانادا است. پس از انتخاب تاریخ و ساعت، درخواست خود را نهایی کنید.

هزینه وقت سفارت کانادا

 

مراجعه به سفارت کانادا برای انگشت نگاری و پیگیری جواب آن

برای انجام انگشت نگاری کانادا باید در روز و ساعت مقرر، به دفتر VAC کشوری که انتخاب کرده‌اید، مراجعه کنید. مدارک لازم جهت انجام انگشت نگاری کانادا به صورت زیر است:

 • برگه BIL
 • پاسپورت
 • نامه رزرو وقت انگشت نگاری یا Appointment Letter که پس از گرفتن وقت انگشت نگاری کانادا برایتان صادر می‌شود.
 • کپی فرم درخواست ویزای کانادا
 • پرینت رسید پرداخت

پس از انجام انگشت نگاری برای ویزای کانادا، اثر انگشت و عکس شما رمزگذاری شده و به صورت الکترونیکی به پایگاه داده دولت کانادا ارسال می‌شود. پس از بررسی، نتایج برای تایید یا رد صلاحیت دریافت ویزا، به افسر ویزا فرستاده می‌شود.

قبل از مرحله انگشت نگاری کانادا، نیازی به پیگیری وضعیت نخواهید داشت چرا که خودتان در صفحه ارسال مدارک می‌توانید وضعیت را مشاهده کنید. پس از انگشت نگاری، سفارت کانادا یک برگه دارای بارکد به شما تحویل می‌دهد. بارکد دارای Tracking No یا همان کد پیگیری است. با استفاده از این کد می‌توانید وضعیت ویزای کانادا خود را در سایت Government of Canada مشاهده کنید. البته این در صورتی است که درخواست ویزای کانادا را به صورت آنلاین از این وبسایت، و نه از طریق دفاتر وک، ثبت کرده باشید.

 

نکات مهم در رابطه با انگشت نگاری کانادا

 • برای مراجعه به دفتر وک کشور مورد نظر خود حتما باید برگه BIL را همراه خود داشته باشید.
 • شما می‌توانید برای انجام انگشت نگاری کانادا به دفاتر وک شهرهای تفلیس، استانبول، آنکارا، باکو، دبی، ابوظبی، اربیل و ایروان مراجعه کنید.
 • هزینه اپلیکیشن فی سفارت کانادا در اکثر موارد غیر قابل استرداد است و فارغ از نتیجه درخواست ویزا، باید پرداخت گردد. تنها پیش از شروع پروسه بررسی ویزای خود می‌توانید درخواست ریفاند کنید. درخواست ریفاند پس از شروع بررسی مدارک، تنها در شرایط خاصی ممکن است که در سایت سفارت کانادا می‌توانید اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.
 • مدت اعتبار انگشت نگاری کانادا برای ویزاهای توریستی، تحصیلی و کاری، ۱۰ سال است و در طول این ۱۰ سال نیازی به انجام انگشت نگاری مجدد نیست مگر اینکه پاسپورتتان در این مدت منقضی شود (اعتبار پاسپورت ایران ۵ سال است پس در واقع مدت زمان اعتبار انگشت نگاری برای متقاضیان دارای پاسپورت ایران ۵ ساله است.) برای اقامت دائم کانادا این موضوع متفاوت است و متقاضی برای هر بار درخواست، نیاز به انجام انگشت نگاری مجدد و ارائه مدارک بیومتریک جدید دارد.
 • جهت گرفتن وقت سفارت کانادا، امکان اخذ وقت به صورت فوری نیز تحت شرایط خاصی وجود دارد. برای اطلاع از این شرایط می‌توانید قسمت Emergency Biometric Appointments سایت VFS را مطالعه کنید.
 • گرفتن وقت سفارت کانادا برای انگشت نگاری و انجام آن، بخشی از روند اخذ ویزا یا اقامت کاناداست و به معنای موافقت با درخواست ویزا نیست.
2.7/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

 • شما می‌توانید برای انجام انگشت نگاری کانادا به دفاتر وک کشورهای گرجستان (تفلیس)، ترکیه (استانبول و آنکارا)، آذربایجان (باکو)، امارات متحده عربی (دبی و ابوظبی) ، عراق (اربیل) و ارمنستان (ایروان) مراجعه کنید.

مدت اعتبار انگشت نگاری کانادا برای ویزاهای توریستی، تحصیلی و کاری، ۱۰ سال است و در طول این ۱۰ سال نیازی به انجام انگشت نگاری مجدد نیست مگر اینکه پاسپورتتان در این مدت منقضی شود. اعتبار پاسپورت ایران ۵ سال است پس در واقع مدت زمان اعتبار انگشت نگاری برای متقاضیان دارای پاسپورت ایران ۵ ساله است.

مدارکی که برای انگشت نگاری کانادا باید همراه داشته باشید، بسته به نوع ویزای شما متفاوت است. با این حال، ارائه این موارد معمولا برای تمام ویزاهای کانادا الزامی است:

 • برگه دستورالعمل بیومتریک (BIL)
 • برگه رزرو وقت انگشت نگاری (Appointment Letter)
 • اصل پاسپورت و کپی از صفحه اول
 • کپی فرم درخواست ویزا
 • پرینت رسید پرداخت هزینه انگشت نگاری کانادا
 • کپی سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • ۲ قطعه عکس

هزینه انگشت نگاری کانادا برای هر نفر ۸۵ دلار کانادا و به صورت خانوادگی ۱۷۰ دلار کانادا است.

هزینه اپلیکیشن فی سفارت کانادا بسته به هدف شما از سفر (توریستی، تحصیلی، کار موقت و … ) مبالغ متفاوتی دارد. شما می‌توانید با مراجع به سایت رسمی دولت کانادا (Canada.ca) روش‌های پرداخت و هزینه انواع ویزای کانادا را مشاهده کنید.

نظر شما چیست؟