homeخانهleftمهاجرتleftنحوه گرفتن وقت سفارت کانادا و مراحل بعد از آن

نحوه گرفتن وقت سفارت کانادا و مراحل بعد از آن

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
eye 414 بازدید

یکی از کارهایی که لازم است برای اخذ ویزای کانادا انجام دهید، انگشت نگاری (بیومتریک) است. به این منظور، پس از تعیین وقت سفارت به صورت آنلاین باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید و در دفاتر وک (VAC) کانادا در این کشورها، بیومتریک را انجام دهید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه گرفتن وقت و پرداخت هزینه وقت سفارت کانادا، مراحل پس از آن و پیگیری وضعیت ویزا را بررسی کنیم.

گرفتن وقت سفارت کانادا

 

نحوه گرفتن وقت سفارت کانادا

جهت گرفتن وقت انگشت نگاری برای انواع ویزای کانادا ابتدا باید در سایت VFS Global یک حساب کاربری ایجاد کنید.

در صفحه اصلی سایت که Home نام دارد، قسمتی را مشاهده می‌کنید که مربوط به خدمات ویزا، ویزای الکترونیکی، مجوزها و پاسپورت است. در این قسمت کافیست نام کشور مبدا و مقصد خود را وارد کنید تا به مرحله بعدی بروید. برای کشور مبدا، نام یکی از کشورهای همسایه را وارد کنید (سفارت کانادا در ایران تعطیل است) و در قسمت کشور مقصد نیز نام کانادا را بنویسید.

کشورهایی که در اطراف ایران می‌توانید از طریق آن‌ها وقت سفارت کانادا را بگیرید عبارتند از: ترکیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و امارات متحده عربی.

در صفحه بعد، خدماتی از قبیل اپلای ویزای کانادا، تعیین وقت، مشاهده نام دفاتر وک و ساعات و روزهای کاری آن‌ها را در کشوری که به عنوان مبدا انتخاب کردید، مشاهده می‌کنید. برای تعیین وقت سفارت، Book an appointment را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که افراد ۱۷ سال به پایین و ۶۱ سال به بالا، نیاز به انجام بیومتریک ندارند؛ انجام انگشت نگاری برای سایر افراد الزامی است. البته افراد دیگری نیز تحت شرایط خاصی از بیومتریک معاف هستند که در این صفحه می‌توانید این موارد را ببینید.

صفحه بعد، روش‌هایی برای تعیین وقت در اختیار شما قرار می‌دهد؛ گزینه Online را انتخاب کنید. در این قسمت گفته شده که مدارکی غیر از مدارک خواسته شده را ارسال نکنید.

در مرحله بعد، وارد صفحه ورود به پروفایل کاربری می‌شوید. در صورتی که اکانتی از قبل ندارید، روی New User کلیک کرده، اطلاعات لازم را وارد کنید و وارد پروفایل خود شوید. در این صفحه، گزینه‌های تعیین وقت سفارت، کنسل کردن وقت تعیین شده، تعیین مجدد وقت سفارت، ارسال برگه وقت سفارت به ایمیل متقاضی و ادامه درخواست قبلی را مشاهده می‌کنید.

با انتخاب Schedule Appointment، فرمی را خواهید دید که باید در آن اطلاعات مربوط به مکان دفتر وک، تعداد متقاضیان و علت درخواست تعیین وقت (در این مورد بیومتریک) را وارد کنید.

در فرم صفحه بعد نیز باید اطلاعات خواسته شده را پر کنید. توجه داشته باشید که هزینه بیومتریک کانادا را باید پیش از این، همراه با هزینه ویزای خود پرداخت کرده باشید. در این صورت یک برگه دستورالعمل بیومتریک (Biometric Instruction Letter) برای شما صادر شده است که روی آن شماره IRCC درج شده است؛ در فرم مربوط به تعیین وقت بیومتریک کانادا باید این کد ۱۳ رقمی را وارد کنید. پس از تکمیل فرم، به تقویم تعیین وقت سفارت کانادا هدایت می‌شوید. تاریخ‌هایی که به رنگ سبز در تقویم مشاهده می‌کنید، تاریخ‌های موجود برای مراجعه است. پس از انتخاب تاریخ و ساعت، درخواست خود را نهایی کنید.

هزینه وقت سفارت کانادا

 

انگشت نگاری سفارت کانادا و مراحل پس از آن

برای انجام انگشت نگاری باید در روز و ساعت مقرر، به دفتر VAC کشوری که انتخاب کرده‌اید، مراجعه کنید. برای انجام بیومتریک به مدارک زیر نیاز دارید:

 • برگه BIL
 • پاسپورت
 • نامه رزرو وقت انگشت نگاری یا Appointment Letter که پس از گرفتن وقت انگشت نگاری برایتان صادر می‌شود.
 • کپی فرم درخواست ویزا
 • پرینت رسید پرداخت

پس از انجام بیومتریک برای ویزای کانادا، اثر انگشت و عکس شما رمزگذاری شده و به صورت الکترونیکی به پایگاه داده دولت کانادا ارسال می‌شود. پس از بررسی، نتایج برای تایید یا رد صلاحیت دریافت ویزا، به افسر ویزا فرستاده می‌شود.

قبل از مرحله انگشت نگاری، نیازی به پیگیری وضعیت نخواهید داشت چرا که خودتان در صفحه ارسال مدارک می‌توانید وضعیت را مشاهده کنید. پس از انگشت نگاری، سفارت کانادا یک برگه دارای بارکد به شما تحویل می‌دهد. بارکد دارای Tracking No یا همان کد پیگیری است. با استفاده از این کد می‌توانید وضعیت ویزای کانادا خود را در سایت Government of Canada مشاهده کنید. البته این در صورتی است که درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین از این وبسایت، و نه از طریق دفاتر وک، ثبت کرده باشید.

 

نکات مهم در رابطه با بیومتریک کانادا

 • برای مراجعه به دفتر وک کشور مورد نظر خود حتما باید برگه BIL داشته باشید.
 • شما می‌توانید برای انجام بیومتریک کانادا به دفاتر وک شهرهای تفلیس، استانبول، آنکارا، باکو، دبی، ابوظبی، اربیل و ایروان مراجعه کنید.
 • هزینه اپلیکیشن فی ویزای کانادا در اکثر موارد غیر قابل استرداد است و فارغ از نتیجه درخواست ویزا، باید پرداخت گردد. تنها پیش از شروع پروسه بررسی ویزای خود می‌توانید درخواست ریفاند کنید. درخواست ریفاند پس از شروع بررسی مدارک، تنها در شرایط خاصی ممکن است که در این قسمت می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • اعتبار بیومتریک کانادا برای ویزاهای توریستی، تحصیلی و کاری، ۱۰ سال است و در طول این ۱۰ سال نیازی به انجام بیومتریک مجدد نیست مگر اینکه پاسپورتتان در این مدت منقضی شود (اعتبار پاسپورت ایران ۵ سال است پس در واقع مدت زمان اعتبار بیومتریک برای متقاضیان دارای پاسپورت ایران ۵ ساله است.) برای اقامت دائم کانادا این موضوع متفاوت است و متقاضی برای هر بار درخواست، نیاز به انجام انگشت نگاری مجدد و ارائه مدارک بیومتریک جدید دارد.
 • جهت انجام بیومتریک کانادا، امکان اخذ وقت فوری نیز تحت شرایط خاصی وجود دارد. برای اطلاع از این شرایط می‌توانید قسمت Emergency Biometric Appointments این صفحه را مطالعه کنید.
 • انجام انگشت نگاری بخشی از روند اخذ ویزا یا اقامت کاناداست و به معنای موافقت با درخواست ویزا نیست.
Rate this post

نظر شما چیست؟