homeخانهleftبیت کوینleftشاید بیت کوین یک حباب باشد، اما ارزهای دیجیتالی حباب نیستند!

شاید بیت کوین یک حباب باشد، اما ارزهای دیجیتالی حباب نیستند!

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
eye 255 بازدید

حتماً شما هم نوشته‌های زیادی را در مورد رشد غیرمنتظره قیمت بیت کوین در سال میلادی گذشته خوانده‌اید. بیت کوین افزایش ارزش زیادی را (در مقابل دلار) تجربه کرده است؛ با این حال، توجه زیاد و افزایش ارزش آن، تعداد زیادی منتقد از جمله پایه‌گذار ونگوآرد (Vanguard)، جک باگل (Jack Bogle) و برنده جایزه نوبل جوزف استیگلیتز (Joseph E. Stiglitz) از دانشگاه کلمبیا را نیز به خود جلب کرد. همه این افراد به بیت کوین با این نظر که بیت کوین یک حباب است، حمله کرده‌اند و آن را با شرکت‌های آنلاینی (حباب دات کام) مقایسه کرده‌اند که در واقعیت شرکت‌های غیرواقعی بودند که چیز زیادی برای عرضه نداشتند و بدون پشتوانه بودند. استیگلیتز حتی تا آنجایی پیش رفت که گفت از نظر او بیت کوین باید غیرقانونی شود و این ارز کارکرد اجتماعی مفیدی ندارد.

با این که احترام بسیار زیادی برای خرد و دید بسیاری از منتقدان بیت کوین قائلم، احساس می‌کنم آن‌ها متوجه نکته اصلی نشده‌اند و به طور خاص این را می‌گویم که به نظر من  پروفسور استیگلیتز در اشتباه است.

نکته اول این که ارزهای دیجیتال مدتی است که به طور عمومی پذیرفته شده‌اند. پس غیرقانونی کردن آن‌ها ایالات متحده آمریکا را در مسیر خطرناکی قرار می‌دهد. آینده، همان‌گونه که در صد سال گذشته اتفاق افتاده است، به وسیله پیشرفت‌های تکنولوژیک به هم پیوسته هموار خواهد شد و ما باید این پیشرفت‌ها را بپذیریم و ‌آن‌ها را پیش ببریم. ارزهای رمزنگاری شده و دیجیتال مانند بیت کوین به این دلیل در حال جلب کردن توجه مردم هستند که خدماتی را ارائه می‌دهند که ارزهای موجود نتوانسته‌اند آن ها را عرضه کنند.

بیت کوین یک شرکت، به شکلی که قبلا وجود داشته نیست و مقایسه آن با یک شرکت، درست نیست. این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که من در صحبت‌های منتقدین می‌بینم. تاکید بر این که بیت کوین یک شرکت حبابی است، کاملا دور از ماهیت بیت کوین است. بیت کوین تنها یکی از ارزهای رمزنگاری شده و دیجیتال است؛ پس وقتی در مورد بیت کوین صحبت می کنیم، به همان دلیل که در مورد میزان سرمایه یک شرکت خاص فکر نمی‌کنیم، به همین ترتیب هم در مورد یک ارز خاص هم فکر نمی‌کنیم.

نه من و نه هیچ فرد دیگری قادر نیست با اطمینان بگوید دلار در ۳۰ سال آینده چگونه عمل می‌کند. اگر شما می‌توانستید با اطمینان و دقت عملکرد آینده هر ارزی را پیش‌بینی کنید، دیگر لازم نبود کار کنید. خرید و فروش یا تریدینگ ارز، یک صنعت بزرگ است و حتی بهترین افراد این صنعت هم در آن متضرر می‌شوند و همواره با تردید و عدم اطمینان سر و کار دارند. پس آیا احتمال آن وجود دارد که بیت کوین از ۱۰,۰۰۰ دلار به مثلا ۲۰,۰۰۰ دلار یا ۵۰,۰۰۰ دلار افزایش قیمت پیدا کند؟ البته که وجود دارد.

آیا این احتمال وجود دارد که قیمت بیت کوین به ۱۰۰ دلار کاهش پیدا کند؟ قطعاً این احتمال وجود دارد. در واقع ما جواب هیچ یک از این سوال ها را نمی‌دانیم. همانطور که نمی‌دانیم در دهه بعد واکنش یورو نسبت به دلار چگونه خواهد بود. اما، بازارها دارند به این نتیجه می‌رسند که از ایده بیت کوین استفاده کنند، همان گونه که شرکت NASDAQ در نظر دارد تا در نیمه اول سال ۲۰۱۸ بیت کوین را نیز بپذیرد.

بنابراین با این که خود بیت کوین قابل اطمینان نیست و می‌تواند یک حباب تلقی شود، ارزهای رمزنگاری شده و دیجیتال توجه زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند؛ بدون این که مردم متوجه باشند، هم اکنون جامعه تا حد زیادی شروع به پذیرفتن این مدل کرده است:

به این فکر کنید که چگونه خرید می‌کنید و با پول خود پرداخت انجام می‌دهید. تعداد بسیار کمی از افرادی که من می‌شناسم پول نقد با خود حمل می‌کنند و به جای آن، از کردیت کارت یا کارت بانکی استفاده می‌کنند. با این که کارت‌های بانکی و کردیت کارت‌ها از پول واقعی استفاده می‌کنند، در بیش‌تر مواقع پولی دست به دست نمی‌شود. فقط افرادی می‌گویند که این پول در جایی ذخیره شده است. این موضوع درست مثل زمانی است که بانک می‌گوید تمام پول شما را در اختیار دارد و ذخیره کرده است، اما مقدار دقیق پول نقد را موجود ندارد. بیش‌تر ارزها در حال حاضر به خودی خود ارزش یا پشتیبانی ندارند، اما در عوض بر قول موسسات مالی و حکومت‌ها تکیه می‌کنند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ارزهای دیجیتال در اختیار افراد هستند و بازار بزرگی هم به نمایندگی از خود دارند. قراردادهای مرتبط با خدمات خطوط هوایی، هتل‌های اقامتی و کارت‌های اعتباری (که پس از رزرو در آینده به کاربر ارائه می‌شوند) در واقع همان ارزهای دیجیتال هستند. بسیاری از آن‌ها دلار نیستند، بلکه یک ارز دیجیتال هستند که توسط یک شرکت اداره می‌شوند و می‌توانند ارزش خود را از دست بدهند؛ ولی تا زمانی که آن شرکت طبق قرارداد بسته شده رفتار کند ارزش دارند. این ارزها توسط حکومت، طلا، نقره یا مبالغ پول نقد پشتیبانی مستقیم نمی‌شوند.

در عوض، آن‌ها قراردادهایی هستند که می‌گویند این ارز (یعنی قراردادشان برای ارائه یک خدمت در آینده) دارای ارزش است و واقعا هم ارزش دارند. آنقدر ارزش دارند که IRS (اداره مالیات آمریکا) در چند نمونه به عنوان منبع درآمد به خاطر این قراردادهای عملاً از نوع آتی از خطوط هوایی مالیات دریافت کرده است (با این که موقعیت فعلی آن‌ها به شکلی است که نباید از آن‌ها مالیات گرفته شود.)

ما به این دلیل از ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم و بیشتر نسل جدید با ارزهای دیجیتال بزرگ می‌شوند که خود پول نقد نیز بیش‌تر یک قرارداد است.

ارزهای رمزنگاری شده هم‌چنین یک روش جدید را برای تعیین ارزش برای ارزهایی مستقل از دولت‌ها را نشان می‌دهند. این به طور طبیعی باعث ترس دولت‌ها می‌شود زیرا یکی از بزرگ‌ترین روش‌های اعمال قدرت را که قرن‌ها در اختیار کشورها بوده از کنترل دولت‌ها خارج می‌کند: کنترل پول و کنترل مردم. این می‌تواند یکی از دلایلی باشد که بیش‌تر ارزهای رمزنگاری شده ابتدا برای دارک وب (Dark Web)، خرید‌های آنلاین و سرویس‌هایی خارج از اقتصاد سنتی و متفاوت از تجارت به شکلی که قبلا وجود داشت به وجود آمدند.

جدا کردن ارز از حکومت می‌تواند به یک ارز امکان دهد تا قیمت (یا ارزش) آن ارز، در دوره‌های تغییرات سیاسی، تورم، جنگ و انتخابات ثابت باشد. نزاع سیاسی در یک کشور می‌تواند باعث آشفتگی و هرج مرج یک ارز شود. اما یک ارز رمزنگاری شده یا دیجیتال که در سطح بین المللی پذیرفته شده باشد و از همه دولت‌ها مستقل است، می‌تواند با کم کردن حضور دولت‌ها و ریسک‌های سیاست عمومی، اقتصاد پایاتر و با ثبات‌تری را رقم بزند.

 

بیت کوین

 

اگر شما در برزیل یا ونزوئلا زندگی کرده‌اید و تحلیل رفتن ارزش پول ملی و تورم بسیار زیاد را در زمان‌های مختلف در طول ۲۰ سال گذشته دیده‌اید، می‌توانید ارزش اقتصاد پایداری که به فضای سیاسی کشورها بستگی ندارد را درک کنید. اساسا، این یک راه برای کاهش ریسک دولتی به وسیله یکی کردن پول کشورهای مختلف به یک پول جهانی است.

اکنون، این ارزها راه درازی را در پیش دارند تا به جایی برسند که بتوانند یک بازار جهانی و پایدار را به نمایش بگذارند. برای رسیدن به این هدف، به نظر من، ما به این نیاز داریم که بخش زیادی یا حداقل یک یا دو کشور کوچک از کنترل پول خود دست بردارند و به یک ارز رمزنگاری شده روی آورند، البته ممکن است هرگز این اتفاق نیفتد.

در نتیجه می‌توان گفت که در عین حال که ممکن است بیت کوین یا هر ارز دیحیتال یا رمزنگاری شده مشخصی در پایان موفق نباشند، اما هم‌زمان آن‌ها توجه افراد را به ایده‌ای جدید برای داشتن یک ارز متحد که از ریسک دولت‌ها جدا است، جلب می‌کنند. به این ترتیب پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال می‌تواند راه را برای تغییرات و درخواست، برای ارزهای رمزنگاری شده هموار کند.

اما وقتی افرادی می‌گویند این شکل جدید از پول، یک حباب است، آن‌ها این حقیقت را که جامعه خیلی وقت است که ارزهای دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت روزمره پذیرفته است، نادیده می‌گیرند. این یک پیشرفت تکنولوژیکی است که به عقب باز نمی‌گردد و از بین هم نخواهد رفت.

پس همان‌طور که قمار بر روی تمام پولی که دارید بر روی یک ارز رمزنگاری شده از نظر مدیریت ریسک ایده درستی نیست، این که مخالف یک تکنولوژی در حال گسترش و تغییر باشید هم ایده مناسبی نخواهد بود.

منبع: Forbes

Rate this post

نظر شما چیست؟