ددلاین دانشگاه های کانادا چه زمانی است؟

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
eye 426 بازدید

کانادا یکی از کشورهای برجسته در جهان است که دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی در دانشگاه‌های آن مشغول به تحصیل هستند. بیش از ۳۰ دانشگاه کانادایی در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این موضوع نشان می‌دهد که کانادا می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی باشد. با این حال، برای اینکه بتوانید مدارک و پیش‌نیازهای دریافت پذیرش تحصیلی را به‌موقع آماده و ارسال کنید، مهم است بدانید که ددلاین دانشگاه‌ ها چه زمانی است. به همین دلیل، ما قصد داریم در این مقاله به‌صورت مفصل شما را با ددلاین دانشگاه‌های برتر کانادا آشنا کنیم.

 

ددلاین چیست - ددلاین اپلای دانشگاه های کانادا - ددلاین دانشگاه بریتیش کلمبیا

ددلاین دانشگاه های کانادا

 

نحوه اپلای برای دانشگاه‌ های کانادا چگونه است؟

قبل از اینکه به زمان ددلاین دانشگاههای کانادا بپردازیم لازم است شما را به‌صورت کلی با نحوه اپلای برای دانشگاه ها آشنا کنیم. به‌منظور اپلای برای دانشگاه‌های کانادا اولین کاری که لازم است انجام دهید انتخاب دانشگاه‌هایی است که رشته مورد علاقه شما را ارائه می‌کنند. پس از اینکه به فهرستی کوتاه از دانشگاه‌ها رسیدید، بهتر است وجود نام دانشگاه‌ها را در وبسایت Designated Learning Institution (DLI) بررسی کنید. دانشگاه‌هایی که در فهرست این وبسایت وجود دارند دانشگاه‌هایی هستند که می‌توانند دانشجویان بین‌المللی را بپذیرند و همچنین، دانشگاه‌هایی قابل‌اعتماد و معتبر هستند.

از سوی دیگر، لازم است بدانید داشتن معدل بالا برای دریافت پذیرش تحصیلی بسیار مهم است. هر چه معدل بالاتری داشته باشید، احتمالا ارائه پذیرش به شما افزایش می‌یابد. علاوه بر این، مهم است میزان شهریه را بررسی کنید و متناسب بودن آن را با بودجه خود در نظر بگیرید. همچنین، به یاد داشته باشید که کشور کانادا یک کشور دوزبانه است. بنابراین، بررسی کنید برنامه مورد نظر شما به چه زبانی در دانشگاه ارائه می‌شود؛ انگلیسی، فرانسوی یا هر دو.

بسته به اینکه می‌خواهید به چه زبانی در دانشگاه تحصیل کنید لازم است مدرک زبان مرتبط را داشته باشید. آزمون‌های زبان انگلیسی که توسط دانشگاه‌های معتبر کانادا پذیرفته می‌شوند شامل آیلتس آکادمیک، PTE آکادمیک، آزمون کمبریج C1 Advanced و تافل iBT می‌شوند. آزمون‌های زبان فرانسوی که توسط دانشگاه‌های کانادا پذیرفته می‌شوند شامل DALF، DELF، TEF، TCF و TestCan می‌شوند.

 

برای اپلای دانشگاه‌ های کانادا به چه مدارکی لازم است؟

هر دانشگاهی به‌صورت مجزا مشخص می‌کند که چه مدارکی را لازم است برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه دهید. با این حال، رایج‌ترین مدارک مورد نیاز برای اپلای شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مدارک فارغ‌التحصیلی
 • فرم تکمیل‌شده اپلای
 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه یا SOP
 • گواهی تمکن مالی
 • توصیه‌نامه

مدارک ترجمه‌شده باید توسط مترجم رسمی تایید شوند. همچنین، لازم است مدارک اصلی را ضمیمه مدارک ترجمه‌شده کنید.

ددلاین های دانشگاه های کانادا – ددلاین اپلای – ددلاین ترم بهار کانادا - ددلاین ترم زمستان دانشگاه های کانادا

ددلاین پذیرش دانشگاههای کانادا

 

تا چه زمانی برای اپلای دانشگاه‌ های کانادا مهلت دارید؟

قبل از معرفی ددلاین های دانشگاه های دارای نرخ پذیرش بالا در کانادا لازم است بدانید معنی ددلاین چیست. ددلاین به معنی آخرین تاریخی است که می‌توانید درخواست پذیرش تحصیلی خود را به دانشگاه ارسال کنید. ددلاین دانشگاه‌ها بسته به اینکه می‌خواهید برای چه ترمی اپلای کنید متفاوت است. قبل از اینکه به ددلاین دانشگاه های کانادا اشاره کنیم مهم است بدانید که دانشگاه‌های این کشور در سه مرحله یعنی پاییز، زمستان و تابستان دانشجو می‌پذیرند. در ادامه با این مراحل و ددلاین مربوط به هر یک از آن‌ها آشنا می‌شوید و سپس، خلاصه‌ای از این اطلاعات را به‌صورت جدول مشاهده خواهید کرد.

ترم پاییز (سپتامبر)

دریافت مدارک برای پذیرش تحصیلی در ترم پاییز توسط دانشگاه‌ها معمولا از ماه آگوست آغاز می‌شود. با این حال، شروع پذیرش می‌تواند در هر دانشگاه متفاوت باشد. در مقایسه با دو مرحله دیگر، در این مرحله دانشگاه‌ها بیشترین ظرفیت پذیرش را ارائه می‌دهند. همچنین، بیشتر دانشجویان این ترم را برای شروع تحصیل انتخاب می‌کنند، زیرا در این صورت زمان کافی برای تطبیق خود با درس و فضای دانشگاه را خواهند داشت. این دانشجویان چهار یا پنج ماه جلوتر از دانشجویانی خواهند بود که در ترم زمستان ثبت نام کرده‌اند.

سعی کنید تا یک ماه قبل از ددلاین، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنید، برای پرداخت اپلیکیشن فی اقدام کنید و همچنین، به پیام‌های دانشگاه به‌سرعت پاسخ دهید. ددلاین ترم پاییز دانشگاه های کانادا معمولا بین دسامبر و مارس است اما ممکن است تاریخ دقیق آن برای هر دانشگاه متفاوت باشد. بنابراین، تا این ماه‌ها فرصت دارید مدارک خود را به دانشگاه‌ها ارسال کنید. بهترین دانشگاه‌هایی که می‌توانید به‌منظور اپلای برای ترم پاییز در نظر بگیرید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 • دانشگاه مونترال (University of Montreal)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
 • دانشگاه وسترن (Western University)
 • دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)

ترم زمستان (ژانویه)

پس از ترم پاییز، ژانویه معمولا محبوب‌ترین زمان اپلای برای دانشگاه های کانادا است و بر خلاف ترم پاییز، دانشگاه‌های کمتری ترم زمستان را ارائه می‌دهند. زمان اپلای برای ترم زمستان معمولا از ژانویه آغاز می‌شود و عمدتا برای افرادی است که ترم پاییز را از دست داده‌اند. اگر می‌خواهید برای پذیرش تحصیلی در ترم زمستان اقدام کنید مطمئن شوید که مراحل اپلای را تا نوامبر به پایان می‌رسانید.

همچنین، مهم است که به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا دقیقا بدانید ددلاین اپلای چه زمانی است زیرا ددلاین برخی دانشگاه‌ها در این مرحله زودتر از نوامبر به پایان می‌رسد. به‌طور معمول، ددلاین ترم زمستان دانشگاه های کانادا، سپتامبر تا نوامبر است. برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا که ترم زمستان را ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه کارلتون (Carleton University)
 • دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba)
 • دانشگاه کویین (Queen’s University)

ترم تابستان (می)

به مرحله پذیرش ماه می معمولا ترم تابستان یا ترم بهار گفته می‌شود. این ترم محبوبیت بسیار کمتری نسبت به دو ترم دیگر دارد. دانشگاه‌هایی که این ترم را ارائه می‌دهند نیز بسیار کم هستند. در بیشتر موارد، ددلاین ترم بهار کانادا از اکتبر تا فوریه در نظر می‌گرفته می‌شود. با این حال، مهم است که وبسایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دقیقا ددلاین دانشگاه برای ترم تابستان چه زمانی است. برخی از دانشگاه‌هایی که در ترم تابستان دانشجو می‌پذیرند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه رایرسون (Ryerson University)
ددلاین های دانشگاه های کانادا – ددلاین اپلای – ددلاین ترم بهار کانادا - ددلاین ترم زمستان دانشگاه های کانادا

ددلاین پذیرش دانشگاههای کانادا

 

بهترین زمان اپلای دانشگاه‌های کانادا چه زمانی است؟

بهترین ترم برای اپلای دانشگاه‌های کانادا، ترم پاییز است زیرا از هر نظر بهتر از سایر ترم‌های موجود است. با این حال، اگر به دنبال تحصیل در یک رشته یا دوره خاص هستید، ممکن است ترم زمستان یا تابستان برای شما مناسب باشد. فاکتورهایی که در این زمینه می‌توانند برای شما کمک‌کننده باشند عبارت‌اند از:

 • در ابتدا مهم است بررسی کنید که رشته یا دوره مورد نظر شما در کدامیک از ترم‌ها در دسترس است.
 • ددلاین اپلای دانشگاه های کانادا را بررسی کنید و ببینید آیا برای جمع‌آوری مدارک مورد نیاز و پرداخت اپلیکیشن فی فرصت کافی دارید یا خیر. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا بسته به اینکه چه دانشگاهی را در نظر گرفته‌اید متفاوت است.
 • برای اینکه اپلای کنید لازم است تمام سوابق تحصیلی و نتایج آزمون زبان انگلیسی را آماده داشته باشید.
 • به فرصت‌ها و کمک‌های مالی در دسترس توجه کنید.
 • مهم‌تر از همه لازم است برای ورود به دانشگاه در زمان معین آماده باشید زیرا این مرحله یک تغییر بزرگ در زندگی شما محسوب می‌شود.

در پایان، زمان اپلای دانشگاه های کانادا و همچنین، ددلاین آن‌ها بسته به اینکه می‌خواهید در چه رشته و دانشگاهی تحصیل کنید متفاوت است. بنابراین، بهتر است یک سال قبل از اپلای، مدارک خود را آماده کنید تا آن‌ها را در زمان مناسب ارسال کنید. به‌طور کلی، دانشگاه‌های کانادا در سه ترم پاییز، زمستان و تابستان دانشجو می‌پذیرند که محبوب‌ترین زمان برای شروع تحصیل در کانادا، ترم پاییز و ددلاین آن نیز عمدتا دسامبر تا مارس است.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

دانشگاه های کانادا در سه مرحله دانشجو می‌پذیرند که محبوب‌ترین و بهترین مرحله، اپلای برای ترم پاییز است، زیرا در این مرحله، همه برنامه‌های تحصیلی و بیشترین کمک مالی به متقاضیان ارائه می‌شود.

این مدارک بسته به دانشگاه متفاوت هستند اما معمولا لازم است مدارک تحصیلی، رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه را ارائه دهید.

ددلاین دانشگاه های کانادا بسته به اینکه می‌خواهید برای چه ترمی اپلای کنید متفاوت است اما ددلاین ترم پاییز از دسامبر تا مارس، ددلاین ترم زمستان از سپتامبر تا نوامبر و ددلاین ترم تابستان از اکتبر تا فوریه است.

برای کسب اطلاعات در مورد ددلاین دانشگاه‌های کانادا در سه ترم پاییز، زمستان و تابستان می‌توانید به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا را می‌توانید با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی بپردازید. چنانچه به مستر کارت یا ویزا کارت دسترسی ندارید، از خدمات تهران پیمنت برای پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا استفاده کنید.

نظر شما چیست؟