homeخانهleftApplyleftاپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا چیست و چگونه پرداخت می‌شود؟

اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا چیست و چگونه پرداخت می‌شود؟

pen پگاه قبادی
calendar ۹ مرداد ۱۴۰۱
eye 261 بازدید

یکی از هزینه‌هایی که هنگام اپلای برای یک دانشگاه پرداخت می‌کنید، هزینه اپلیکیشن فی است. ممکن است نام Application Fee را بارها شنیده باشید و ندانید این هزینه دقیقا به چه دلیل پرداخت می‌شود. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا نیز، نیاز به پرداخت این هزینه خواهید داشت. در این مقاله با این موضوع بیشتر آشنا می‌شویم. همچنین هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا و راه پرداخت آن را هم بررسی می‌کنیم.

 

اپلیکیشن فی چیست و چرا باید آن را بپردازید؟

همانطور که می‌دانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و نیز دریافت بورسیه تحصیلی، لازم است مدارکی را برای دانشگاه مورد نظرتان بفرستید. اپلیکیشن فی هزینه‌ای است که دانشگاه برای بررسی این مدارک از شما می‌گیرد. در واقع دانشگاه با دریافت اپلیکیشن فی ضمانت می‌کند که مدارک شما را در تاریخ مقرر بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام کند.

دریافت هزینه اپلیکیشن فی از سوی دانشگاه‌ها به چندین دلیل صورت می‌گیرد:

دلیل اول این است که بررسی مدارک دانشجویان، هزینه‌بر است. تعداد دانشجویانی که برای هر مقطع، درخواست پذیرش می‌دهند را در نظر بگیرید؛ بررسی مدارک تمام آن‌ها نیازمند زمان، انرژی و هزینه زیادی است. دانشگاه با دریافت اپلیکیشن فی، این هزینه‌ها را جبران می‌کند.

دلیل دیگر، کنترل تعداد درخواست برای پذیرش است. فرض کنید هیچ دانشگاهی برای پذیرش و ثبت نام دانشجویان، چنین هزینه‌ای را دریافت نمی‌کند. در این صورت تعداد دانشجویانی که برای بالا بردن احتمال قبولی در دانشگاه‌های مختلف، به همه دانشگاه‌ها درخواست پذیرش بدهند، بسیار زیاد می‌شود. در واقع علت دیگر این موضوع آن است که دانشگاه می‌تواند با این کار، دانشجویانی که در فرآیند اپلای جدی‌تر هستند را شناسایی کند.

مانند تمام مراحل اپلای، پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا نیز ددلاین دارد. ددلاین به آخرین تاریخی گفته می‌شود که زمان دارید مدارک خود را برای دانشگاه بفرستید یا هزینه‌ای را پرداخت کنید. برای اطلاع از ددلاین پرداخت اپلیکیشن فی، به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات لازم را از آنجا بدست آورید.

 

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی

 

نکات مهم در رابطه با پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا

 • اپلیکیشن فی معمولا غیر قابل استرداد (non-refundable) است. اگر این مبلغ را پرداخت کرده باشید و به هر دلیلی از ادامه روند پذیرش در دانشگاه منصرف شوید، نمی‌توانید هزینه Application Fee را از دانشگاه پس بگیرید.
 • هنگام ارسال درخواست پذیرش، می‌توانید برای یک یا بیش از یک رشته، اپلای کنید. این تعداد، از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. بسته به تعداد رشته‌های انتخابی، مبلغ هزینه‌ اپلیکیشن فی نیز افزایش پیدا می‌کند. برخی دانشگاه‌های کانادا مثل دانشگاه تکنولوژی اونتاریو، برای انتخاب بیش از ۳ رشته، علاوه بر مقدار اپلیکیشن فی، به ازای هر رشته اضافی، مبلغ ۴۰ دلار دریافت می‌کند.
 • مبلغ هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا با هم متفاوت است. این مبلغ بسته به تعداد درخواست‌هایی که برای پذیرش دریافت می‌شود یا انتخابی بودن فرآیند پذیرش توسط دانشگاه، می‌تواند متغیر باشد. البته مقطعی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید نیز روی مقدار این هزینه تاثیرگذار است.
 • برای اینکه بدانید چقدر اپلیکیشن فی برای کدام دانشگاه بپردازید، باید به وبسایت آن دانشگاه مراجعه کنید.
 • پیش از پرداخت اپلیکیشن فی، حتما به صحت و درستی مدارکی که می‌خواهید ارسال کنید مطمئن باشید. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا پس از شروع بررسی مدارک شما و پروسه اپلای، دیگر اجازه ویرایش اطلاعات ارسال شده را به شما نخواهند داد. بنابراین هرگونه مدرک اشتباه، می‌تواند شانس شما را برای گرفتن پذیرش از دانشگاه، کم کند.
 • تمام دانشگاه‌های کانادا از دانشجویان اپلیکیشن فی نمی‌گیرند و برخی از آن‌ها، بررسی مدارک دانشجویان را به صورت رایگان انجام می‌دهند.
 • اگر ددلاین پرداخت اپلیکیشن فی را از دست بدهید، مدارک شما توسط دانشگاه بررسی نمی‌شود و برای درخواست پذیرش باید تا ترم بعدی صبر کنید.
 • Application Fee با Admission Fee یا Deposit Fee متفاوت است. در ادامه تفاوت‌های آنان را بررسی خواهیم کرد.

 

مبلغ Application Fee دانشگاه‌ های مختلف کانادا

در جدول زیر، مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه‌ های برتر کانادا را بر اساس مبالغ ذکر شده در وبسایت هر دانشگاه، مشاهده می‌‌کنید. همانطور که گفتیم، مبالغ بسته به رشته، مقطع تحصیلی و اینکه دانشجوی بین‌المللی هستید یا ساکن کانادا، کم و زیاد می‌شود.

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی (دلار کانادا)

University of Toronto

125-180

McGill University

125-135 

University Of British Columbia

168-175 

University of Montreal

102-112 

University of Alberta

75-125 

McMaster University

110-150 

University of Waterloo

125-130 

University of Western Ontario

125-130 

University of Ottawa

75-85 

University of Calgary

125-145 

Ontario Tech University

120-135 

York University

130-140 

Queen's University

100-150 

Concordia University

100-130 

University of Windsor

75-125 

University of Victoria

125-162 

اگر نام دانشگاهی که شما می‌خواهید در آن تحصیل کنید، در این لیست نیست، می‌توانید به سایت همان دانشگاه مراجعه کرده و در قسمت Application Requirements اطلاعات مربوط به هزینه اپلیکیشن فی را مطالعه کنید.

 

دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی کانادا

همانطور که گفتیم تمام دانشگاه‌های کانادا اپلیکیشن فی ندارند و برخی از آن‌ها بررسی مدارک دانشجویان را به صورت رایگان انجام می‌دهند. توجه داشته باشید که تعدادی از این دانشگاه‌ها که در لیست زیر می‌بینید، اپلیکیشن فی دریافت می‌کنند اما برای دانشجویانی که شرایط خاص دارند یا در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند، استثنا قائل می‌شوند و در صورت درخواست دانشجو، از دریافت این هزینه چشم پوشی می‌کنند. در لیست زیر نام این دانشگاه‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • Royal Roads University
 • University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Victoria
 • Quest International University
 • Redeemer University
 • Booth University College
 • Fairleigh Dickinson University
 • University of Winnipeg
 • Mount Allison University
 • Canadian Virtual University
 • University of New Brunswick
 • Tyndale University
 • Centennial College

 

اپلیکیشن فی چه تفاوتی با Admission Fee دارد؟

معمولا دانشجویان Application Fee و Admission Fee را با هم اشتباه می‌گیرند. ادمیشن فی که به آن Deposit Fee نیز گفته می‌شود، هزینه‌ای است که بعضی دانشگاه‌ها پس از دادن پذیرش به دانشجویان، دریافت می‌کنند. این هزینه قابل استرداد است و پس از ثبت نام دانشجو، کل مبلغ به او بازگردانده می‌شود. دانشگاه‌ها Admission Fee را با هدف بررسی اینکه دانشجویی که پذیرش گرفته، ثبت نام را انجام می‌دهد یا خیر، دریافت می‌کنند.

این در حالی است که اپلیکیشن فی برای بررسی مدارک دانشجو، فارغ از اینکه پس از بررسی‌ها پذیرش می‌گیرد یا نه، از او گرفته می‌شود.

 

اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا

 

پرداخت Application Fee دانشگاه های کانادا

معمولا چندین راه قابل قبول برای پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا وجود دارد. اطلاعات مربوط به روش‌های پرداخت را هم باید از وبسایت دانشگاه بدست آورید. با این حال در این بخش، متداول‌ترین راه‌های پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا را لیست کرده‌ایم:

پرداخت به صورت آنلاین: اگر مستر کارت، ویزا کارت یا پی‌پال دارید، اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا را می‌توانید از این سه روش به صورت آنلاین پرداخت کنید.

پرداخت آفلاین از طریق حساب بانکی: با حواله بانکی می‌توانید مستقیما هزینه Application Fee را به حساب دانشگاه واریز کنید. برای جستجوی این اطلاعات، به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

سایت تهران پیمنت: پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا را می‌توانید از طریق وبسایت تهران پیمنت انجام دهید. با استفاده از این سرویس می‌توانید پرداخت خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید و دیگر نگران از دست دادن ددلاین‌ها نباشید.

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم، اپلیکیشن فی یکی از هزینه‌های پروسه اپلای است که جهت بررسی مدارک شما توسط دانشگاه، باید پرداخت کنید. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا را هم بررسی کردیم و گفتیم که این مبلغ را با چه روش‌هایی می‌توانید بپردازید.

5/5 - (3 امتیاز)

نظر شما چیست؟