راهنمای کامل تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا – قسمت اول

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
eye 694 بازدید

کانادا یکی از کشورهای محبوب در میان دانشجویان محسوب می‌شود که در فهرست متقاضیان تحصیل در خارج از کشور جایگاه برجسته‌ای دارد. در میان مقاطع مختلف تحصیلی، کارشناسی ارشد در کانادا به‌ویژه مورد توجه دانشجویان زیادی قرار گرفته است و هر ساله افراد بسیاری برای تحصیل فوق لیسانس در این کشور اپلای می‌کنند. دلایل این محبوبیت را می‌توان ناشی از اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور، بورسیه‌های تحصیلی و امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی دانست. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، در ادامه شما را با محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی و بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل کارشناسی ارشد آشنا می‌کنیم.

تحصیل فوق لیسانس در کانادا - هزینه تحصیل در کانادا - رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا
تحصیل فوق لیسانس در کانادا

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های مختلفی در کانادا وجود دارند که بهترین دوره‌های کارشناسی ارشد را ارائه می‌کنند. هر یک از آن‌ها در زمینه آموزش و پژوهش تخصص بالایی دارند و بنابراین، افراد زیادی متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی از آن‌ها هستند. در جدول زیر شما را با بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا آشنا می‌کنیم.

نام دانشگاه کانادا

رتبه جهانی

دانشگاه تورنتو

(University of Toronto)

34

دانشگاه مک گیل

(McGill University)

31

دانشگاه بریتیش کلمبیا

(University of British Columbia)

47

دانشگاه مونترال

(Université de Montréal)

116

دانشگاه آلبرتا

(University of Alberta)

110

دانشگاه مک مستر

(McMaster University)

152

دانشگاه واترلو

(University of Waterloo)

154

دانشگاه وسترن

(Western University)

172

دانشگاه اتاوا

(University of Ottawa)

237

دانشگاه کلگری

(University of Calgary)

242

دانشگاه کویینز

(Queen's University)

246

دانشگاه یورک

(York University)

456

به یاد داشته باشید که تنها زمانی می‌توانید ویزای دانشجویی کانادا دریافت کنید که از دانشگاه های DLI پذیرش دریافت کرده باشید. این دانشگاه‌ها موسسات منتخب کانادا هستند و توسط اداره مهاجرت  این کشور برای مهاجرت تحصیلی معتبر شناخته می‌شوند.

انواع دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

دوره‌های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد کانادا شامل سه نوع اصلی می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

آموزش‌محور (Course-based)

این برنامه‌های تحصیلی ترکیبی از دوره‌های آموزشی، تحقیقات مستقل، دروس اصلی یا امتحان صلاحیت است. کسب مدرک کارشناسی ارشد از طریق یک برنامه دوره‌محور به دانشجویان، آموزش حرفه‌ای یا پیشرفته و تخصص در یک زمینه بین رشته‌ای را ارائه می‌دهد.

پژوهش‌محور (Research-based)

دانشجویان پس از ثبت نام در این برنامه تحصیلی، تکالیف کلاسی و پایان نامه خود را تکمیل می‌کنند. این برنامه‌ها معمول دوساله هستند اما برخی تحقیقات ممکن است باعث طولانی‌تر شدن دوره تحصیل شوند.

آموزش مشترک (Co-operative Education)

این برنامه‌های تحصیلی با موضوعات مختلفی در دسترس هستند و به دانشجویان امکان می‌دهند که تجربه شغلی کسب کنند و فرصت‌های شبکه‌سازی داشته باشند. این نوع دوره فوق لیسانس کانادا به‌ویژه در میان دانشجویان بین‌المللی محبوب است، زیرا به آن‌ها امکان می‌دهد در زمینه شغلی مورد نظر خود تجربه کسب کنند.

کارشناسی ارشد

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

از  علوم انسانی گرفته تا  مهندسی و مدیریت، دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد همه رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. در جدول زیر با محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا، بهترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده آن‌ها و متوسط شهریه برای تحصیل در این رشته‌ها آشنا می‌شوید.

رشته تحصیلی

محبوب‌ترین دانشگاه‌ها

میانگین شهریه سالانه (دلار کانادا)

کارشناسی ارشد حسابداری

دانشگاه کویینز

دانشگاه یورک

دانشگاه مک گیل

27،875

کارشناسی ارشد علوم داده

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه HEC مونترال

19،865

کارشناسی ارشد MBA

دانشگاه تورنتو

دانشگاه کویینز

دانشگاه مک گیل

41،767

کارشناسی ارشد مدیریت

دانشگاه تورنتو

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه کلگری

27،875

کارشناسی ارشد علوم محیطی

دانشگاه واترلو

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه تورنتو

16،521

کارشناسی ارشد مهندسی

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک مستر

19،865

کارشناسی ارشد روانشناسی

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه وسترن

17،127

کارشناسی ارشد حقوق

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه آلبرتا

19،442

کارشناسی ارشد پرستاری

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه آلبرتا

18،425

کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر

دانشگاه تورنتو

دانشگاه واترلو

دانشگاه بریتیش کلمبیا

19،865

مدت‌زمان تحصیل فوق لیسانس در کانادا

اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستید، ممکن است یکی از سوال‌های شما این باشد که درس خواندن در مقطع فوق لیسانس در کانادا چقدر طول می‌کشد؟ پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند که از تعهد زمانی خود آگاه شوید و برنامه‌ریزی بهتری برای تحصیل داشته باشید. به‌طور معمول، تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یک تا سه سال طول می‌کشد اما مدت‌زمان دقیق آن می‌تواند بسته به رشته تحصیلی و نوع دوره شما متفاوت باشد.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دانشگاه های کانادا هر ساله درخواست‌های پذیرش بسیار زیادی را دریافت می‌کنند که این درخواست‌ها عمدتا برای مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه‌ها هستند. این امر از مزایای متعدد تحصیل در کانادا ناشی می‌شود. در ادامه شما را با این مزایا آشنا می‌کنیم.

کیفیت بالای آموزش

کانادا خانه برخی از دانشگاه‌های برتر جهان است و یکی از نمونه‌های عالی از امکانات آموزشی فوق‌العاده و کیفیت بالای پژوهشی محسوب می‌شود. علاوه بر این، دولت کانادا از تحقیقات آکادمیک به‌شدت حمایت می‌کند و به دانشجویان امکان می‌دهد که مهارت‌های لازم برای موفقیت در محیط کاری را به‌خوبی بیاموزند.

از سوی دیگر، استادان دانشگاه‌های کانادا از تخصص بالایی برخوردارند و دو استاد از پنج استاد دانشگاه های کانادا دارای حداقل یک مدرک بین‌المللی هستند یا از تجارب بین‌المللی برخوردارند. مدرک کارشناسی ارشد کانادا نیز بسیار معتبر است و به شما امکان می‌دهد پس از فارغ‌التحصیلی و در صورت تمایل در کشوری دیگر مشغول به کار شوید.

پیشرفت شغلی

از آنجایی که بیشتر برنامه‌های تحصیلی کانادا بر آموزش بین رشته‌ای متمرکز هستند، فضای لازم برای یادگیری مهارت‌های حرفه‌ای مانند مدیریت و تفکر انتقادی را فراهم می‌کنند و با ارائه دانش گسترده به شما کمک می‌کنند که پیشرفت شغلی بیشتری داشته باشید.  علاوه بر این، کانادا به شما اجازه می‌دهد که در طول تحصیل فوق لیسانس، بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و به این ترتیب علاوه بر تجربه کاری، شغل متناسب با علاقه خود را پیدا کنید.

از سوی دیگر، پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه های کانادا می‌توانید درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) بدهید و به این ترتیب، تا سه سال در این کشور بمانید و کار کنید. پس از گذشت این مدت نیز می‌توانید درخواست اقامت دائم در کانادا را بدهید.

کیفیت بالای زندگی

کانادا از جامعه‌ای مترقی برخوردار است که برابری و احترام برای همه افراد را ترویج می‌کند. دولت این کشور همچنین از سیاستی چندفرهنگی حمایت می‌کند تا آداب و رسوم مردم فرهنگ‌های مختلف حفظ شود. علاوه بر این، این کشور به دلیل کیفیت بالای زندگی و امنیتی که برای شهروندانش فراهم می‌کند در جهان شناخته‌شده است و محیطی دلپذیر و دوستانه دارد. از سوی دیگر، اگرچه هزینه تحصیل در کانادا بر اساس دانشگاه، رشته تحصیلی و محل زندگی متفاوت است، این کشور نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا و انگلستان گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

در پایان، تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یکی از بهترین مسیرها برای پیشرفت شغلی در این کشور و حتی دریافت اقامت دائم آن است. کانادا با داشتن چندین دانشگاه برتر جهان و ارائه رشته‌های تحصیلی مختلف یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی است که با کیفیت بالای آموزش و ارائه دروس بین رشته‌ای به شما کمک می‌کند پس از فارغ‌التحصیلی به‌سرعت مشغول به کار شوید. اگر می‌خواهید بدانید که شرایط و نحوه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا چگونه است در قسمت دوم راهنمای تحصیل فوق لیسانس در کانادا همراه ما باشید.

Rate this post

سوالات متداول

حداقل نمره دولینگو هنگام اپلای برای دانشگاه‌های کانادا باتوجه به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی مورد نظرتان متفاوت است. به طور متوسط دانشگاه‌ها نمره ۱۲۰ را برای نمره دولینگو مناسب می‌دانند؛ با این حال بهتر است به وبسایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید و به طور دقیق پذیرش یا عدم پذیرش نمره دولینگو را در دانشگاه و رشته موردنظرتان جستجو کنید.

ثبت نام آنلاین ویزای کانادا از طریق وبسایت دولت کانادا صورت می‌گیرد. با مراجعه به این وبسایت و پاسخ به سوالات درباره نوع ویزا، ملیت، وضعیت تاهل، مدت زمان مورد نظر برای اقامت در کانادا و غیره تعیین می‌شود که واجد شرایط اخذ ویزا هستید یا خیر. سپس باید مدارک موردنیاز سفارت را گردآوری و در سایت دولت کانادا بارگذاری کنید. در نهایت هم باید هزینه اپلیکیشن فی ویزا را پرداخت کنید تا درخواست ویزای شما بررسی شود. با مراجعه به مطلب راهنمای تصویری ثبت نام آنلاین ویزای کانادا به آسانی خودتان می‌توانید در وبسایت دولت کانادا ثبت نام کنید.

اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا را می‌توانید با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی بپردازید. چنانچه به مستر کارت یا ویزا کارت دسترسی ندارید، از خدمات تهران پیمنت برای پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا استفاده کنید.

جهت دریافت پاسخ صحیح این سوال باید حتما سایت دانشگاهی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید را نگاه کنید. معمولا مدرک آزمون‌های تافل و آیلتس مورد تایید اکثر دانشگاه‌هاست اما برای دانستن اینکه کدام اعتبار بیشتری نزد دانشگاه دارد و اینکه چه نمره‌ای قابل قبول است باید حتما رشته مورد نظر را در سایت دانشگاه انتخاب کرده و اطلاعات مورد نیاز را از آنجا کسب کنید.

برای ادامه تحصیل با فاند در کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های مورد نظرتان باید حتما به چند نکته توجه داشته باشید:

  1. لیستی از دانشگاه‌های انتخابی خود تهیه کنید. این انتخاب‌ها می‌تواند بر اساس رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، شهری که ترجیح می‌دهید ساکن شوید، بودجه ای که دارید و مقدار فاندی که نیاز است، متفاوت باشد.
  2. به ددلاین اپلای دانشگاه‌ها دقت کنید.
  3. دستورالعمل اپلای را با دقت بخوانید و مطمئن شوید چیزی از قلم نیفتاده است.
  4. داشتن یک رزومه بسیار قوی و Recommendation Letter از شروط بسیار مهم است. برای دریافت فاند باید دلایل کافی و متقاعد کننده‌ای داشته باشید.

نظر شما چیست؟