homeخانهleftApplyleftراهنمای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا در سال ۲۰۱۹ – بخش اول

راهنمای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا در سال ۲۰۱۹ – بخش اول

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
eye 621 بازدید

آیا قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تحصیل کنید؟ شهرت کانادا در رفتار دوستانه مردم، طبیعت بکر و دانشگاه‌های ممتاز آن در سطح جهان، این کشور را به یکی از معروف‌ترین مقاصد برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تبدیل کرده و هر ساله تعداد این دانشجویان افزایش می‌یابد.

در صورتی که علاقه دارید درباره کارشناسی ارشد در کانادا بیش‌تر بدانید، این مقاله اطلاعات ضروری را درباره دانشگاه‌های کانادا، اپلیکیشن‌ها و دوره‌های کارشناسی ارشد در اختیار شما قرار می‌دهد.

کانادا چه فرصت‌هایی برای کارشناسی ارشد در سال ۲۰۱۹ ارائه می‌کند؟

کانادا با بیش از ۱۹۰,۰۰۰ دانشجوی خارجی، یکی از بهترین کشورها برای تحصیلات عالی است. شهرت این کشور در میان دانشجویان خارجی عجیب نیست؛ زیرا در کانادا با دانشجویان خارجی به خوبی برخورد می‌شود و دانشگاه‌های متعددی نیز در رنکینگ جهانی دارد و همین کانادا را به انتخابی منطقی برای دانشجویان خارجی که به دنبال یک کشور خوب برای تحصیل کارشناسی ارشد هستند تبدیل می‌کند.

در ادامه برخی از بهترین دلایلی که باید تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را در نظر بگیرید، ذکر می‌کنیم:

  • چشم انداز بین‌المللی: بیش از ۲۰۰ ملیت در ساختار دانشگاهی کانادا وجود دارند و در نتیجه جامعه کانادا، یکی از متنوع‌ترین کشورهای مهاجر پذیر در جهان است.
  • سرمایه‌گذاری در آموزش: آموزش دوره‌های سه گانه در کانادا از حمایت مالی بسیار خوبی توسط دولت برخوردار است و این کانادا را از لحاظ پشتیبانی حکومتی برای آموزش عالی، تقریبا در مقام اول کشورهای OECD قرار داده است.
  • دو زبانه بودن: کانادا با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه و جامعه چند فرهنگی، فرصت یادگیری زبان جدید یا پیشرفت در مهارت‌های کنونی زبان را در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • فرصت‌های بعد از کارشناسی ارشد: در صورتی که مایل هستید پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا بمانید، ممکن است واجد شرایط  دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی باشید که به شما امکان کار در کانادا را به اندازه مدت زمان تحصیل شما می‌دهد.
  • کیفیت زندگی: استاندارد زندگی در کانادا بسیار بالا است و این کشور به طور کل، محیط امن و با ثباتی برای تحصیل دارد.

اطلاعات کلیدی کارشناسی ارشد در کانادا

 

دانشگاه‌ها

۹۶

قدیمی‌ترین دانشگاه

دانشگاه لاوال (Université Laval)، تاسیس در سال ۱۶۶۳

دانشجویان خارجی

۱۸۹,۴۷۸

مدت زمان دوره

۱-۲ سال

متوسط شهریه‌ها

۱۶,۴۹۷ دلار کانادا (۱۲,۲۶۰ دلار آمریکا)

سال تحصیلی

سپتامبر تا آوریل

دانشگاه‌های کانادا

موسسات کانادایی هر ساله حدود ۱٫۷ میلیون دانشجو را آموزش می‌دهند. این موسسات، ۴۰ درصد از توسعه و پژوهش کانادا را انجام می‌دهند و با ایجاد ثروت در جامعه کانادا، مجموع ۳۵ بیلیون دلار کانادا بازدهی دارند.

بخش آموزش عالی کانادا به تنوع ملیتی خود معروف است؛ دانشگاه‌های کانادا از نظر وسعت، تاریخچه و پورتفولیوی برنامه‌های آموزشی و تخصصی بسیار با یکدیگر متفاوتند.

ایالات و نواحی کانادا مسئول تمامی سطوح آموزش، از جمله دانشگاه‌ها و آموزش عالی هستند و وزارت فدرال آموزش یا سیستمی با مجوز رسمی در کانادا وجود ندارد.

دانشگاه‌های کانادایی تمایل دارند هم از امتیازات دولتی ایالت و چارچوب‌های با کیفیت آن و هم از منابع ارائه شده توسط مرکز اطلاعات اعتبار بین المللی کانادا (Canadian Information Centre for International Credentials) استفاده کنند تا اطمینان پیدا کنند که شرایط آموزشی کانادا در سطح جهانی به رسمیت شناخته می‌شود. همچنین موسسات معتبر بسیاری نیز وجود دارند که دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را در رشته‌هایی مانند حقوق و مهندسی ارائه می‌کنند.

در میان ۱۳ ایالت و ناحیه کانادا، ۶۹ دانشگاه وجود دارند. بیش‌تر این دانشگاه‌ها دولتی هستند ولی موسسات خصوصی که توسط مسئولین ایالتی به رسمیت شناخته شده‌اند نیز در این بین دیده می‌شوند. دانشگاه‌های کانادا لیستی از موسسات آموزش عالی موجود در کانادا برای هر ایالت دارند.

 

کارشناسی ارشد

 

شهرهای دانشجویی کانادا

کانادا دومین کشور دنیا از نظر وسعت است و نواحی مختلف آن به طور متناسبی متنوع هستند. کانادا با نواحی شهری پرجمعیت آن در انتاریوی جنوبی و نواحی سردسیر شمالی و جنگل‌های انبوه کنار اقیانوس در شمال غرب، فرصت‌های زیادی را برای مسافرت فراهم می‌کند

شهرهای دانشجویی پر جنب و جوش زیادی در این کشور عظیم وجود دارند. از تورنتوی پر زرق و برق و مونترآل غیر معمول گرفته تا ونکوور با فضای آزاد زیبا، انتخاب بین این شهرها سخت خواهد بود.

برای مطالعه بیش‌تر درباره شهرهای دانشجویی کانادا به لینک‌های زیر مراجعه نمایید:

رنکینگ‌های دانشگاهی کانادایی

کانادا شهرتی جهانی در آموزش عالی دارد و این در عملکرد موسسات دانشگاهی آن در سه جدول جهانی رنکینگ دانشگاهی انعکاس می‌یابد. براساس رنکینگ جهانی دانشگاهی Times Higher Education، شش دانشگاه کانادا جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان هستند.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به راهنمای رنکینگ کارشناسی ارشد کانادا مراجعه نمایید.

۱۰ دانشگاه کانادایی برتر در سال ۲۰۱۹

 

دانشگاه

THE 2019

QS 2019

ARWU 2018

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

21

28

23

دانشگاه بریتیش کلمبیا

(University of British Columbia)

27

47

43

دانشگاه مک گیل (McGill University)

44=

33

70

دانشگاه مک مستر (McMaster University)

77

146

86

دانشگاه مونترآل (University of Montreal)

90=

149=

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

132=

109

101-150

دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

176=

289=

151-200

دانشگاه وسترن (Western University)

190=

214=

201-300

دانشگاه کلگری (University of Calgary)

199=

229

151-200

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

201-250

163=

151-200

 

 

انواع دوره‌های آموزشی

در کانادا دوره‌های کارشناسی ارشد (که به جز “Masters degree” با عبارت “Grad programmes” یا “Grad School” نیز شناخته می‌شوند) معمولا به شکل کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MSc) ارائه می‌شوند. در کانادا نیز دوره‌های تخصصی کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) وجود دارند.

دوره‌های کارشناسی ارشد کانادا معمولا بین ۱ تا ۲ سال به طول می‌انجامند (ممکن است به دلیل کارآموزی یا کاریابی، این مدت زمان بیش‌تر شود).

همراه با کنفرانس‌ها و مشاوره، احتمالا دوره آموزشی شما شامل آموزش دو طرفه بین استاد و شاگرد از جمله بازدید کارگاه، پروژه‌ها و کار گروهی خواهد بود. اغلب دوره‌های کارشناسی ارشد، پایان نامه دارند (بسته به رشته شما، گاهی پروژه با نظارت مشاور جایگزین پایان نامه می‌شود) که بخش بزرگی از اهمیت و اعتبار دوره آموزشی به شمار می‌رود.

سال تحصیلی، معمولا هر سال در سپتامبر آغاز می‌شود؛ ولی برخی از دانشگاه‌ها برای دوره‌های کارشناسی ارشد خود چندین تاریخ شروع دوره دارند. دانشجویان پس از تعطیلات کریسمس به دانشگاه بازمی‌گردند و تا شروع امتحانات در ماه آوریل به تحصیل ادامه می‌دهند.

دوره‌های آموزشی پروژه محور (Co-operative education programmes)

دانشگاه‌های کانادایی متعددی دوره‌های کارشناسی ارشد را از طریق گزینه آموزش پروژه محور ارائه می‌دهند.

دوره‌های پروژه محور به دانشجویان این امکان را می‌دهند که تجربه‌ عملی مرتبط به رشته تحصیلی خود را کسب کنند و حقوق بگیرند. این فرصت‌ برای همه رشته‌ها وجود دارد و سابقه و ارتباطات کاری ارزشمندی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. کارفرمایانی که در دوره پروژه محور دخیل هستند، دانشجویان شایسته و با انگیزه را برای انجام پروژه‌های تخصصی به کار می‌گیرند. همچنین بسیاری از کارفرماها از این روش برای استخدام نیرو استفاده می‌کنند؛ زیرا این روش به آن‌ها اجازه می‌دهد پیش از استخدام، فرد را بشناسند و با توانایی‌های او آشنا شوند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد این کارآموزی‌ها معمولا بین ۲ تا ۴ ماه زمان می‌برد.

برای پیوستن به این دوره، شما به عنوان یک دانشجو در دوره پروژه محور ثبت نام می‌کنید. ممکن است نیاز باشد در هنگام اپلای، موارد اضافه‌ای مانند معدل بالا داشته باشید و در جلسات آموزشی اجباری نیز شرکت کنید. به محض این که پذیرش شدید، هماهنگ کننده موسسه شما را از فرصت‌های پیشرفت مطلع می‌سازد.

دانشجویان خارجی که به مجوز تحصیل نیاز دارند، باید برای اجازه کار پروژه- محور اپلای کنند و خود دانشگاه‌ها این تقاضا را مدیریت می‌کنند.

 

برای مطالعه بخش دوم کلیک نمایید.

 

منبع: Find A Masters

Rate this post

نظر شما چیست؟