homeخانهleftApplyleftراهنمای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا در سال ۲۰۱۹ – بخش دوم

راهنمای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا در سال ۲۰۱۹ – بخش دوم

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
eye 589 بازدید

کانادا به عنوان یکی از معروف‌ترین مقاصد برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد به شمار می‌رود و هر ساله تعداد این دانشجویان افزایش می‌یابد. در بخش اول این مقاله، اطلاعاتی درباره دانشگاه‌های کانادا و دوره‌های کارشناسی ارشد را در اختیار شما قرار دادیم؛ در بخش دوم این مقاله به کمک هزینه‌ها، نحوه اپلای، ویزا و کار پس از اتمام تحصیل می‌پردازیم.

کمک هزینه و فاندهای کارشناسی ارشد در کانادا

شهریه‌های دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی، در مقایسه با شهریه‌های انگلیس و آمریکا نسبتا ارزان هستند (۱۶,۴۳۰-۹,۹۳۰ دلار آمریکا). رشته‌های هنر و علوم انسانی جزو رشته‌های ارزان‌تر به شمار می‌روند و دندان پزشکی، معماری و بازرگانی رشته‌های گران هستند. دانشجویان بومی کانادا معمولا شهریه‌ای حدود نصف شهریه دانشجویان خارجی می‌پردازند.

فرصت‌های دریافت فاند متعددی برای دانشجویان خارجی در کانادا وجود دارد و همچنین بورسیه‌هایی نیز به وسیله دانشگاه‌ها به دانشجویان با استعداد ارائه می‌شود.

اپلای برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

الزامات دانشگاهی

از شما انتظار می‌رود که حداقل معدل GPA به مقدار ۳.۰۴ یا معادل جهانی آن را در مقطع کارشناسی خود کسب کرده باشید.

در صورت نیاز، شما باید با توجه به رشته خود در یکی از آزمون‌های GRE یا GMAT شرکت کنید.

زبان

در صورتی که زبان مادری شما انگلیسی نیست، باید با شرکت در آزمون‌های TOEFL یا IELTS صلاحیت خود در زبان را اثبات کنید. در صورتی که قصد دارید در یک دوره تحصیلی دو زبانه یا فرانسه زبان شرکت کنید نیز باید در آزمون‌های مرتبط با زبان فرانسه شرکت کنید.

فر‌آیند اپلای

فرآ‌یند اپلای در دانشگاه‌های کانادا، مشابه سایر کشورها می‌باشد. شما باید موارد زیر را به عنوان بخشی از اپلیکیشن خود سابمیت کنید:

  • فرم اپلیکیشن تکمیل شده که معمولا به صورت آنلاین سابمیت می‌شود.
  • کپی معتبر از مدارک تحصیلی و ریزنمرات شما
  • رزومه
  • اثبات مهارت در زبان انگلیسی و/ یا مهارت در زبان فرانسه، با توجه به دوره تحصیلی که شما در آن اپلای کرده‌اید.
  • توصیه‌ نامه (References / recommendation letters)
  • انگیزه نامه (Letter of motivation / personal statement)

در صورتی که شما تحصیلات کارشناسی خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده‌اید، ممکن است لازم باشد در یک آزمون سنجش شرکت کنید تا معادل کانادایی مدرک تحصیلی شما تعیین شود و صحت مدرک دانشگاهی سابمیت شده توسط شما مشخص گردد. شما باید هزینه‌ای را به عنوان مدرک سنجش بین‌المللی بپردازید، مگر این که از قبل، نتیجه گواهی سنجش بین‌المللی را از موسسه سومی تهیه کرده باشید.

اپلیکیشن شما معمولا توسط دفتر مرکزی بررسی می‌شود تا اطمینان یابند حداقل موارد مورد نیاز رعایت شده‌اند. سپس اپلیکیشن شما برای بررسی کیفیت آکادمیک و تناسب اپلیکیشن با دوره تحصیلی مورد نظر به دانشکده/ مدرسه ارسال می‌شود.

در صورتی این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید، یک نامه پذیرش دریافت می‌کنید که شما را قادر می‌سازد برای ویزا یا بورسیه (در صورت وجود) اپلای کنید و پیش از ثبت نام حضوری در دانشگاه، نام نویسی کنید.

 

تحصیل

 

ویزاهای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به مجوز تحصیل (Study Permit) نیاز دارید. این مجوز به عنوان ویزای دانشجویی شما عمل می‌کند و امکان زندگی و تحصیل در کانادا را در طول دوره تحصیلی می‌دهد. شما می‌توانید به صورت آنلاین برای مجوز تحصیلی کانادا اپلای کنید یا برای دریافت آن به سفارت کانادا در کشور خود مراجعه کنید.

پیش از اپلای برای مجوز تحصیل، شما به پیشنهاد قطعی از سوی یک دانشگاه کانادا به شکل نامه پذیرش در یک دوره کارشناسی ارشد نیاز دارید. شما نباید هیچ گونه سوء سابقه‌ای داشته باشید و باید بتوانید ثابت کنید که از سلامت خوبی برخوردار هستید.

همچنین باید بتوانید با ارائه اظهارنامه بانکی و نامه بورسیه تحصیلی اثبات کنید که تحت حمایت مالی هستید و می‌توانید هزینه‌های شهریه، مخارج زندگی و بلیط بازگشت به کشور مادری خود را بپردازید.

 

 

مراحل بعد

استخدام و کار کردن، در مرکز توجه آموزش عالی کانادا قرار دارد و دوره‌های کارشناسی ارشد به منظور آماده‌سازی شما برای کار طراحی شده‌اند.

به خاطر داشته باشید که اقتصاد کانادا نیز نسبتا با ثبات است و فرصت‌های کاری در بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی و محلی موجود هستند.

کار در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی

کانادا فرصت‌های شغلی متعددی برای کار بعد از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد و سیاست مهاجرتی این کشور آن است که استعدادهای خارجی را در کانادا نگه دارند.

به پایان رساندن دوره کارشناسی ارشد در کانادا، شما را واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (post-graduation work permit) می‌سازد که به شما امکان می‌دهد به مدت زمان معادل طول دوره آموزشی خود در کانادا کار کنید.

پس از آن که سابقه کار تخصصی تمام وقت به مدت حداقل ۱۲ ماه (یا معادل پاره وقت آن) را در کانادا کسب کردید، می‌توانید اپلای خود برای مهاجرت کانادا به عنوان نیروی متخصص را تحت رده سوابق کانادا (Canadian Experience Class) آغاز کنید. لطفا توجه داشته باشید که هرگونه سابقه کاری که در زمان دانشجویی شما کسب شده، جزو سوابق کاری شما به شمار نمی‌آید.

همچنین انواع ویزاهای موقت کاری نیز برای افرادی که در صنایع و حرفه‌های خاص مشغول به کار هستند وجود دارند که می‌توانید برای دریافت آن‌ها اپلای کنید.

 

برای مطالعه بخش اول کلیک نمایید.

 

منبع: Find A Masters

Rate this post

نظر شما چیست؟