آزمون GMAT چیست؟ همه چیز درباره آزمون جی مت

pen مینا معین
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۳
eye 460 بازدید

بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در رشته MBA دانشگاه‌های خارجی متوجه می‌شوند که آزمون GMAT یکی از الزامات برای پذیرش تحصیلی در رشته مورد علاقه آن‌هاست. این امتحان بیش از ۶۰ سال است که پرکاربردترین آزمون برای پذیرش در رشته‌های مرتبط با کسب‌وکار محسوب می‌شود و اهمیت زیادی برای افزایش شانس پذیرش در این رشته‌های تحصیلی دارد. در ادامه آزمون جی مت را به‌صورت مفصل به شما معرفی می‌کنیم و روش ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون GMAT را برای شما شرح خواهیم داد.

آزمون GMAT چیست؟ همه چیز درباره آزمون جی مت

آزمون GMAT چیست

آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT یا Graduate Management Admission Test، آزمونی است که برای ارزیابی مهارت‌های دانشجویان متقاضی پذیرش رشته‌های کسب‌وکار در سطح تحصیلات تکمیلی طراحی شده است. بنابراین، این امتحان یکی از مدارک مورد نیاز اپلای برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی در رشته‌های MBA و کارشناسی ارشد سایر رشته‌های مرتبط با کسب‌وکار است. نمره بالا در این آزمون حتی می‌تواند به شما کمک کند که بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

آزمون جی مت یک آزمون تطبیقی کامپیوتری (CAT) است. این بدین معنی است که سختی برخی از بخش‌های امتحان بر اساس پاسخ شما به سوالات قبلی تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، اگر به سوالات اول پاسخ درست دهید، سوالات بعدی سخت‌تر خواهند بود اما اگر به آن‌ها اشتباه جواب دهید، سوالات بعدی آسان‌تر خواهند بود. مهارت‌هایی که در این آزمون ارزیابی می‌شوند شامل دانش زبان انگلیسی، مهارت‌های ریاضی و مهارت‌های تحلیلی هستند.

در مورد تاریخچه آزمون جی مت نیز لازم است بدانید که در سال ۱۹۵۳، ۹ دانشکده کسب‌وکار پیشرو با یکدیگر متحد شدند تا آزمونی را برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های کسب‌وکار ایجاد کنند. طراحی این آزمون با کمک ETS انجام شد و در ابتدا “پذیرش برای تحصیلات تکمیلی کسب و کار” یا (ATGSB) مخفف Admissions Test for Graduate Study in Business نام داشت. به این ترتیب، اولین آزمون جی مت در شش فوریه ۱۹۵۴ برگزار شد که ۱۲۹۱ داوطلب برای اولین بار در آن شرکت کردند. در سال ۱۹۷۶ نام این آزمون به GMAT تغییر کرد.

چه کسانی می‌توانند در آزمون جی مت شرکت کنند؟

هیچ معیار سخت‌گیرانه‌ای برای واجد شرایط بودن به‌منظور شرکت در GMAT در نظر گرفته نشده است. با این حال، مهم است قبل از شرکت در این امتحان، واجد شرایط بودن خود برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا هزینه و وقت خود را هدر ندهید. همچنین، لازم است بدانید برای شرکت در آزمون باید ۱۸ ساله یا بالاتر باشید. افراد ۱۳ تا ۱۷ ساله می‌توانند با اجازه‌نامه والدین یا قیم قانونی خود در آزمون ثبت نام کنند.

از سوی دیگر، اگرچه بیشتر افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند لیسانس دارند، با هر مدرک تحصیلی‌ می‌توان در امتحان جی مت شرکت کرد. هر فرد با هر مدرک تحصیلی واجد شرایط پرداخت هزینه جی مت و شرکت در این آزمون محسوب می‌شود. با این حال، آزمون جی مت در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در این امتحان لازم است به کشورهای همسایه سفر کنید.

ساختار آزمون GMAT چگونه است؟

شرکت در  امتحان GMAT به‌طور کلی به سه ساعت و هفت دقیقه نیاز دارد. این آزمون به زبان انگلیسی و به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و هر بخش آن دارای محدودیت زمانی است. در جدول زیر با ساختار آزمون جی مت آشنا می‌شوید.

مراکز برگزاری آزمون gmat در ایران – هزینه آزمون gmat – منابع آزمون gmat چیست

آمادگی آزمون GMAT

ترتیب بخش‌های آزمون جی مت چگونه است؟

در جولای سال ۲۰۱۷، امکان انتخاب ترتیب بخش‌های آزمون جی مت معرفی شد. این ویژگی به شرکت‌کنندگان در آزمون اجازه می‌دهد امتحان را شخصی‌سازی کنند و تجربه خود از آزمون را کنترل کنند. به این ترتیب، شما می‌توانید از میان سه ترتیب زیر، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

 • ارزیابی نوشتاری تحلیلی، استدلال یکپارچه، استدلال کمی، استدلال کلامی.
 • استدلال کلامی، استراحت هشت دقیقه‌ای (اختیاری)، استدلال کمی، استراحت هشت دقیقه‌ای (اختیاری)، استدلال یکپارچه، ارزیابی نوشتاری تحلیلی.
 • استدلال کمی، استدلال کلامی، استدلال یکپارچه، ارزیابی نوشتاری تحلیلی.

تفاوت GMAT و GRE چیست؟

اگرچه آزمون GMAT و GRE از ابعاد مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند، مهم‌ترین فرق این دو آزمون این است که GMAT عمدتا برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های کسب‌وکار استفاده می‌شود اما آزمون GRE برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی اکثر رشته‌ها از جمله کسب‌وکار کاربرد دارد.

اگر بین انتخاب آزمون GMAT یا GRE مردد هستید، تصمیم‌گیری در این مورد به این موضوع بستگی دارد که می‌خواهید در چه رشته‌ای تحصیل کنید. اگر حتما می‌خواهید در رشته MBA ادامه تحصیل بدهید GMAT برای شما مناسب‌تر است اما اگر هنوز در مورد رشته تحصیلی مورد نظر خود شک دارید، آزمون GRE گزینه مناسب برای شماست. به‌طور کلی، اگر می‌خواهید در رشته MBA بهترین دانشگاه‌ها مانند بهترین دانشگاه های آمریکا تحصیل کنید یکی از معیارهای مهم این است که در آزمون جی مت شرکت کنید و در آن نمره بالایی بدست آورید.

هزینه آزمون GMAT چقدر است؟

هزینه آزمون جی مت بسته به کشور متفاوت است. با توجه به اینکه آزمون جی مت در ایران برگزار نمی‌شود هزینه آن بر اساس اینکه می‌خواهید در چه کشوری امتحان بدهید، متفاوت است. هزینه آزمون حضوری GMAT در کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان، ۲۵۰ دلار و هزینه آزمون آنلاین آن در این کشورها، ۲۷۵ دلار است. از سوی دیگر در کشورهای امارات و قطر، هزینه آزمون حضوری GMAT برابر ۲۷۵ دلار و هزینه آزمون GMAT آنلاین، ۳۰۰ دلار است.

آزمون gmat بین المللی

همه چیز درباره ثبت نام آزمون GMAT

نحوه ثبت نام آزمون GMAT چگونه است؟

پیش از هر چیز لازم است بدانید که شما تنها می‌توانید در طول ۱ سال، ۵ بار در آزمون GMAT شرکت کنید و بین هر آزمون وجود فاصله حداقل ۱۶ روزه ضروری است. همچنین، به‌طور کلی، تنها ۸ بار در زندگی خود مجاز به شرکت در این امتحان هستید. مدرک GMAT به مدت ۵ سال معتبر است. اگر قصد ثبت نام آزمون GMAT را دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به وبسایت رسمی آزمون GMAT مراجعه کنید.
 2. با وارد کردن نام و نام خانوادگی، ایمیل و رمز عبور، یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 3. پس از ورود به حساب کاربری و سپس، شروع فرایند ثبت نام، اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.
 4. اطلاعات تحصیلی و شغلی خود را وارد کنید.
 5. اطلاعات را تایید و ارسال کنید.
 6. مکان و زمان آزمون GMAT را مشخص کنید.
 7. هزینه امتحان جی مت را پرداخت کنید.

برای پرداخت هزینه ثبت نام GMAT نیز می‌توانید از خدمات تهران پیمنت استفاده کنید. این مجموعه در کمتر از سه ساعت و با کارمزد کم، هزینه آزمون جی مت را پرداخت و به شما کمک می‌کند که ثبت نام خود را نهایی کنید. علاوه بر این، در صورت بروز هر گونه مشکل در این فرایند می‌توانید به‌راحتی و به‌سرعت از تیم پشتیبانی قوی تهران پیمنت کمک بگیرید.

چگونه برای آزمون GMAT آماده شوید؟

GMAT یک آزمون استاندارد است که هر سال، افراد زیادی در سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. در حالی که در وبسایت GMAT می‌توانید به انواع منابع آزمون جی مت دسترسی پیدا کنید، نکات زیر را نیز در مورد آمادگی آزمون GMAT به یاد داشته باشید:

 • هر چه زودتر مطالعه برای آزمون را شروع کنید. به‌دقت بررسی کنید که چقدر برای شرکت در آزمون فرصت دارید و هر چه زودتر مطالعه را شروع کنید تا بدون عجله برای امتحان آماده شوید.
 • از مطالعه همزمان برای بخش‌های مختلف امتحان خودداری کنید. پس از اینکه بر یک بخش GMAT مسلط شدید، سراغ بخش بعدی بروید.
 • زمان خود را به‌دقت مدیریت کنید و پاسخ دادن به‌موقع را تمرین کنید. این کار به شما کمک می‌کند که در هنگام شرکت در آزمون دچار کمبود وقت نشوید.
 • دانش ریاضی خود را بهبود ببخشید زیرا در این آزمون از حوزه‌هایی مانند جبر، هندسه و سایر موارد سوال طرح می‌شود.

از سوی دیگر، منابع مختلفی برای آزمون GMAT بین المللی معرفی شده‌اند که با مطالعه آن‌ها می‌توانید نمره خوبی در این آزمون کسب کنید. برخی از بهترین منابع آزمون GMAT در جدول زیر معرفی شده‌اند.

آمادگی آزمون GMAT

منابع آزمون GMAT

در نهایت، آزمون جی مت یک آزمون استاندارد چندگزینه‌ای کامیپوتری است که در سطح جهان برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های کسب‌وکار و مدیریت مانند MBA استفاده می‌شود. نمره بالا در این آزمون و سایر موارد مهم در رزومه مانند سوابق شغلی و سوابق تحصیلی به شما کمک می‌کند که بتوانید در این رشته‌ها از دانشگاه‌های خارجی پذیرش تحصیلی بگیرید. اگرچه آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود، شما می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت ارزی تهران پیمنت، پرداخت هزینه GMAT را انجام دهید و سپس با سفر به کشورهای مجاور در این امتحان شرکت کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV