کدام کشورها مدرک آیلتس (IELTS) را می‌پذیرند؟

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
eye 171 بازدید

اگر قصد مهاجرت به کشوری دیگر را داشته باشید، به احتمال زیاد لازم است تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنید و در این شرایط، یکی از رایج‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی که استفاده می‌شود آزمون آیلتس (IELTS) است. این آزمون توسط بسیاری از کشورها معتبر شناخته می‌شود و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای دریافت مدرک زبان انگلیسی باشد. با این حال، قبل از اینکه برای ثبت نام آزمون آیلتس اقدام کنید مهم است بدانید که چه کشورهایی مدرک آیلتس را می‌پذیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این کشورها آشنا شویم.

مدرک آیلتس چیست – گرفتن آیلتس
آزمون آیلتس چگونه است؟

مدرک آیلتس چیست و این آزمون چه نسخه‌هایی دارد؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی استاندارد است که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. این آزمون برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند استفاده می‌شود و بسیاری از متقاضیان آن افرادی هستند که می‌خواهند از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. با این حال، آزمون آیلتس دارای نسخه‌های متعدد است که هر یک برای شرایط متفاوتی کاربرد دارند. آزمون آیلتس دارای سه نسخه است:

  • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic): این نسخه از آزمون که چهار مهارت Reading ،Listening ،Speaking و Writing را ارزیابی می‌کند، برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند برای ادامه تحصیل از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش دریافت کنند.
  • آیلتس جنرال (IELTS General Training): این نسخه از آزمون نیز چهار مهارت Reading ،Listening ،Speaking و Writing را می‌سنجد و برای افرادی طراحی شده است که قصد کار کردن در خارج از کشور را دارند و می‌خواهند دانش زبانی خود را اثبت کنند. بنابراین، این نسخه از آیلتس برای مهاجرت شغلی کاربرد بیشتری دارد.
  • مهارت‌های زندگی آیلتس (IELTS Life Skills): این آزمون برای افرادی است که باید سطح مهارت‌های شنیداری و گفتاری زبان انگلیسی خود را به‌عنوان بخشی از فرایند اخذ ویزا یا مهاجرت مشخص کنند.

مدت اعتبار مدرک آیلتس مانند سایر مدارک زبان انگلیسی، ۲ سال است. این آزمون در کشورمان نیز کاربرد دارد و کاربرد مدرک آیلتس در ایران در برخی موارد می‌تواند پیدا کردن شغلی بهتر یا تحصیل در مقاطع بالاتر باشد. هزینه آیلتس نیز بسته به کشوری که می‌خواهید در آن آزمون بدهید متفاوت است.

مدرک آیلتس برای مهاجرت به چه کشورهایی استفاده می‌شود؟

برای اینکه بدانید مدرک آیلتس چقدر اعتبار دارد ممکن است برایتان این موضوع جالب باشد که آزمون آیلتس توسط بیش از ۱۴۰ کشور از جمله بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند، آمریکا و کانادا مورد پذیرش است. شما می‌توانید برای اهداف تحصیلی، کاری و مهاجرت در این آزمون شرکت کنید و اگر نمره خوبی را بدست آوردید برای کشور مورد نظر خود اپلای کنید. آشنایی با کشورهایی که آیلتس را قبول دارند به شما در انتخاب بین آزمون تافل و آیلتس کمک زیادی می‌کند.

قبل از اینکه با این کشورها آشنا شویم مهم است بدانیم نمره‌های آزمون آیلتس که برای مهاجرت به این کشورها مطرح شده‌اند، کلی هستند و وقتی وارد فرایند مهاجرت می‌شوید لازم است بررسی کنید دانشگاه مورد نظر شما چه نمره‌ای از آیلتس را می‌پذیرد یا شرکتی که قصد کار در آن دارید مدرک IELTS را با چه نمره‌ای قبول دارد.

کانادا

آیلتس توسط اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (Citizenship and Immigration Canada) که به آن CIC نیز گفته می‌شود پذیرفته شده است. بنابراین، اگر می‌خواهید در کانادا تحصیل یا کار کنید یا از این کشور اقامت بگیرید، لازم است مدرک آیلتس را دریافت کنید. برای اینکه سطح زبان خود را مشخص کنید و بتوانید به کانادا مهاجرت کنید مهم است که حداقل نمره‌ای که در این آزمون بدست می‌آورید ۶ باشد و همچنین، هیچ‌یک از نمرات مهارت‌های چهارگانه کمتر از پنج نباشد. با این حال، به یاد داشته باشید نمره لازم آیلتس برای دریافت پذیرش تحصیلی و شغلی بسته به دانشگاه یا شرکت مورد نظر شما متفاوت است.

آمریکا

بیش از ۳۰۰۰ موسسه در آمریکا مدرک آیلتس را قبول دارند و اینکه حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای دریافت پذیرش از این کشور چقدر است بسته به موسسه به‌شدت متفاوت است. با این حال، به‌طور کلی حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای پذیرش دانشگاه های کانادا و آمریکا معمولا بین ۶ و ۷ متغیر است. اگر برای مثال نمره ۵.۵ را در آزمون آیلتس بدست بیاورید سطح زبان شما توسط موسسات آمریکا ضعیف شناخته می‌شود و برای مهاجرت به آمریکا لازم است زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید.

نیوزیلند

معمولا موسسات نیوزیلند از شما می‌خواهند که نمره مدرک آیلتس شما حداقل ۶.۵ باشد. با این حال، مهم است بررسی کنید که موسسه مورد نظرتان برای ارائه پذیرش، دقیقا حداقل نمره آیلتس را چه نمره‌ای تعیین کرده است. علاوه بر این، برخی موسسات حداقل نمره برای مهارت‌های چهارگانه آزمون را نیز مشخص می‌کنند.

ایرلند

ایرلند یکی دیگر از کشورهایی است که مدرک آیلتس را می‌پذیرد. بنابراین، اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا شغلی به این کشور را داشته باشید، لازم است در این آزمون شرکت کنید و خوب بودن سطح زبان انگلیسی خود را اثبات کنید. بسته به اینکه می‌خواهید چگونه به این کشور مهاجرت کنید لازم است نسخه آزمون آیلتس را انتخاب کنید. موسسات این کشور به‌طور معمول از شما می‌خواهند که حداقل نمره ۶.۵ را از آیلتس بدست بیاورید و نمره هیچ‌یک از مهارت‌های چهارگانه آزمون کمتر از ۶ نباشد.

استرالیا

آزمون آیلتس جزئی از سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیازات کشور استرالیاست و توسط این کشور معتبر شناخته می‌شود. به‌طور کلی اگر می‌خواهید از این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنید، لازم است حداقل نمره ۶ را از آزمون آیلتس بدست بیاورید. با این حال، به یاد داشته باشید که حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای مهاجرت به استرالیا بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است.

بریتانیا

در بریتانیا تمام نسخه‌های آیلتس یعنی آیلتس آکادمیک، جنرال و مهارت‌های زندگی به رسمیت شناخته می‌شود. بنابراین، چه قصد کار و تحصیل در بریتانیا را داشته باشید و چه بخواهید با روش‌های دیگر به این کشور مهاجرت کنید، می‌توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید. به یاد داشته باشید که لازم است نمره‌ای که بدست می‌آورید حداقل ۶.۵ باشد اما اگر نمره ۷ را کسب کنید ممکن است بتوانید به جایگاه‌های بالاتری دست پیدا کنید.

گرفتن مدرک آیلتس
اعتبار مدرک آیلتس

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای دریافت پذیرش تحصیلی چقدر است؟

برای اینکه بتوانید با مدرک آیلتس در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کنید و قبل از اینکه ثبت نام آیلتس (IELTS) را انجام دهید مهم است بدانید این دانشگاه‌ها چه نمره‌ای از این آزمون را می‌پذیرند. حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. در جداول زیر حداقل نمره مورد نیاز IELTS برای دریافت پذیرش از برخی از بهترین دانشگاه‌ها را مطرح می‌کنیم.

نمره لازم مدرک آیلتس برای دانشگاه‌های آمریکا

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

7

دانشگاه شیکاگو (University of Chicago)

7

دانشگاه ییل (Yale University)

7

دانشگاه پرینستون (Princeton University)

7

موسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology)

7

حداقل نمره مدرک آیلتس برای اپلای دانشگاه‌های کانادا

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس

دانشگاه مک گیل (McGill University)

6.5

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

6.5

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

6.5

دانشگاه کلگری (University of Calgary)

7

دانشگاه مک مستر (McMaster University)

6.5

حداقل نمره مدرک IELTS برای اپلای دانشگاه‌های استرالیا

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

6.5

دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)

6.5

دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales)

6

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

6.5

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

6.5

دانشگاه موناش (Monash University)

7

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت تحصیلی به نیوزیلند

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس

دانشگاه اوکلند (University of Auckland)

6.5

دانشگاه کنتربری (University of Canterbury)

6.5

دانشگاه ویکتوریا ولینگتون (Victoria University of Wellington)

6.5

دانشگاه صنعتی اوکلند (Auckland University of Technology)

6.5

حداقل نمره آیلتس برای دریافت پذیرش تحصیلی از بریتانیا

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز آیلتس

دانشگاه آکسفورد (Oxford University)

7

دانشگاه کمبریج (Cambridge University)

6.5

دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh)

6.5

کالج دانشگاهی لندن (University College London)

6.5

دانشگاه بریستول (University of Bristol)

6

در انتها، آزمون آیلتس یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که برای مهاجرت تحصیلی، شغلی و مهاجرت از سایر روش‌ها استفاده می‌شود. بنابراین، اگر قصد مهاجرت دارید و لازم است مدرک زبان انگلیسی دریافت کنید، گرفتن مدرک آیلتس یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. همچنین، اگر می‌خواهید در کشوری دیگر امتحان IELTS بدهید، می‌توانید با استفاده از خدمات تهران پیمنت، ثبت نام آیلتس خارج از کشور را انجام دهید و با سفر به کشورهای همسایه در این آزمون شرکت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

مدت زمان اعتبار مدرک آزمون آیلتس، دو سال است.

مدرک آیلتس عمدتا برای مهاجرت تحصیلی و شغلی استفاده می‌شود.

بله، مدرک آیلتس دو سال اعتبار دارد.

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس بسته به سطح زبان انگلیسی و همچنین، میزان مطالعه شما متفاوت است.

آزمون آیلتس در ترکیه، ارمنستان، امارات متحده عربی، عراق و گرجستان برگزار می‌‌شود.

نظر شما چیست؟