نمره دهی دولینگو، مقایسه با نمرات تافل و آیلتس

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
eye 994 بازدید

هنگام اپلای برای دانشگاه‌های خارجی ارائه مدرک زبان معتبر برای دانشجویان اهمیت پیدا می‌کند. آزمون‌های متنوعی برای سنجش زبان انگلیسی ارائه شده‌اند و هر شخص با توجه به دانشگاه مدنظرش باید آزمون مناسب خود را بیابد. علاوه‌بر نوع آزمون، حداقل نمره موردنیاز نیز مهم است و به این منظور باید با نمره‌دهی آزمون‌های زبان انگلیسی آشنا باشید. در این مطلب قرار است ابتدا نمره دولینگو را با هم بررسی کنیم و مقایسه‌ای میان نمرات آزمون دولینگو با تافل و آیلتس داشته باشیم، سپس نحوه ثبت نام آزمون دولینگو (Duolingo) را به شما آموزش بدهیم.

امتحان دولینگو چیست؟

نمره دهی دولینگو، مقایسه با تافل و آیلتس

امتحان دولینگو چیست؟

اپلیکیشن دولینگو ابتدا برای ترویج یادگیری آنلاین زبان‌های خارجی در سال ۲۰۱۱ عرضه شد اما رفته رفته به سمت برگزاری آزمون‌های آنلاین زبان انگلیسی پیش رفت. در سال ۲۰۲۰ با اپیدمی ویروس کرونا امتحان دولینگو به اوج محبوبیت رسید و این آزمون هم از سوی دانشجویان و هم از سوی دانشگاه‌ها به عنوان آزمونی معتبر و جایگزینی برای آزمون‌های تافل و آیلتس پذیرفته شد. هم اکنون بیشتر از ۱۷۰۰ مرکز آموزش عالی در حداقل ۱۰ کشور مطرح دنیا دولینگو را به عنوان آزمونی استاندارد و بین‌المللی جهت سنجش زبان انگلیسی می‌پذیرند.

دولینگو نیز مانند تافل و آیلتس چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را می‌سنجد. خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیدن چهار مهارتی هستند که در آزمون‌های زبان انگلیسی مورد بررسی قرار می‌گیرند و هرچه مهارت‌های چهارگانه خود را بیشتر تقویت کنید، نمره نهایی بالاتری در آزمون کسب خواهید کرد. به همین دلیل، برخی جایگزینی تافل و آیلتس با دولینگو را  محتمل می‌دانند.

مقایسه آزمون دولینگو با تافل و آیلتس

مقایسه آزمون دولینگو با TOEFL و IELTS

مقایسه آزمون دولینگو با تافل و آیلتس

پیش از بررسی نمره دولینگو و مقایسه نمرات این آزمون با تافل و آیلتس، باید آزمون دولینگو را بیشتر بشناسید و با ویژگی‌های منحصر به‌فردش آشنا شوید. خلاصه‌ای از تفاوت‌های میان آزمون دولینگو با تافل و آیلتس در جدول زیر درج شده است:

دولینگو

تافل

آیلتس

مدت زمان آزمون

حدود ۱ ساعت

حدود 3 ساعت

حدود 3 ساعت

نوع آزمون

آنلاین

آنلاین

آنلاین و کاغذی

تعداد مراکز امتحان

-

۴۵۰۰ مرکز آزمون

بیش از ۱۶۰۰ مرکز آزمون

اعلام نتایج آزمون

۴۸ ساعت پس از آزمون

8-10 روز پس از آزمون

حدود ۱۳ روز پس از آزمون

محدودیت سنی متقاضی

حداقل ۱۳ سال

برای تمام سنین آزمون‌های مختلفی دارد

حداقل ۱۶ سال

مدت زمان اعتبار

۲ سال

۲ سال

۲ سال

هزینه آزمون

59 دلار

265 دلار

حدود ۲۰۰ دلار

علاوه‌بر موارد گفته شده باید به تطبیقی بودن (Adaptive) سوالات آزمون دولینگو نیز اشاره کنیم. تطبیقی بودن سوالات دولینگو به این معناست که این سوالات باتوجه به پاسخ‌های صحیح یا غلط آزمون‌دهنده سخت‌تر یا آسان‌تر می‌شوند. هدف دولینگو از طرح سوالات تطبیقی این است که همه افراد با مهارت‌های مختلف بتوانند در این آزمون شرکت کنند و فرصت ارزیابی داشته باشند.

اشتراک گذاری نمرات دولینگو بدون هزینه اضافی ویژگی خاص دیگری از این آزمون است که موجب می‌شود شما بتوانید نمره دولینگوی خود را به صورت رایگان برای ۴۰ موسسه و مرکز آموزش عالی در جهان ارسال کنید. این در حالی است که در آزمون‌ تافل و آزمون آیلتس شما می‌توانید پیش از آزمون، ۴ موسسه (تافل) یا ۵ مرکز (آیلتس) را برای ریپورت رایگان نمره انتخاب کنید؛ پس از آزمون تنها با صرف هزینه می‌توان هزینه آزمون تافل یا آیلتس خود را ریپورت کرد.

مقایسه نمره دولینگو با تافل و آیلتس

یکی از تفاوت های دولینگو و تافل هوم ادیشن و سایر آزمون‌های زبان، نمرات آن‌هاست. ینمره آزمون دولینگو عددی بین ۱۰ تا ۱۶۰ است و حداقل نمره قابل قبول دولینگو برای دانشگاه نیز در این طیف مشخص می‌شود. هرچه بتوانید نمره بیشتری در آزمون کسب کنید نشان‌دهنده آن است که دانش زبانی بالاتری دارید. بارم‌بندی سوالات آزمون دولینگو نیز ۵ نمره‌ای است؛ یعنی با هر سوال درست ۵ نمره کسب می‌کنید. نمره دولینگو معادل آیلتس و تافل در جدول زیر ذکر شده است:

آزمون دولینگو

آزمون تافل iBT

آزمون آیلتس آکادمیک

10

0

۱.۵

15

0

2

20-25

0

2.5

30

1

3

35

2-4

3

40

5-8

3

45

9-13

3.5

50

14-19

3.5

55

20-25

4

60

26-31

4

65

32-37

4.5

70

38-43

4.5

75

44-49

5

80

50-55

5

85

56-61

5.5

90

62-67

5.5

95

68-73

6

100

74-79

6

105

80-85

6.5

110

86-91

6.5

115

92-96

7

120

97-102

7

125

103-107

7.5

130

108-112

7.5

135

113-115

8

140

116-118

8

145

119

8.5

150

120

8.5

155-160

120

9

نحوه ثبت نام آزمون زبان Duolingo

جهت ثبت نام آزمون زبان انگلیسی Duolingo باید به وبسایت دولینگو مراجعه کنید و در این وب‌سایت اکانت بسازید. پس از درج اطلاعات فردی خود در وبسایت می‌توانید به بخش ثبت نام آزمون دولینگو مراجعه کنید و درخواست شرکت در آزمون دولینگو را ثبت کنید. با ثبت درخواستتان به صفحه پرداخت هزینه دولینگو هدایت می‌شوید که برای پرداخت این هزینه باید از کردیت کارت (مانند مسترکارت، ویزا کارت یا پی پال) استفاده کنید.

اگر به کردیت کارت دسترسی دارید می‌توانید هزینه ثبت نام آزمون دولینگو را پرداخت کنید. چنانچه کارت اعتباری نداشته باشید می‌توانید سفارش پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو را به تهران پیمنت بسپارید؛ در این صورت پرداخت شما در کمتر از ۳ ساعت انجام خواهد شد.

فراموش نکنید پیش از شرکت در آزمون دولینگو از اعتبار این آزمون نزد دانشگاه‌هایی که برایشان اپلای می‌کنید مطلع شوید. راه‌های مختلفی برای اطمینان از پذیرش نمره آزمون دولینگو نزد دانشگاه‌ها وجود دارد. هم از طریق وبسایت اصلی دولینگو می‌توانید از انتخاب خود مطمئن باشید و هم با مراجعه مستقیم به وبسایت دانشگاه موردنظرتان می‌توانید خیال خود را از این بابت راحت کنید.

علاوه‌بر این ما فهرستی از دانشگاه‌های کانادا و آمریکا که دولینگو را می‌پذیرند گردآوری کرده‌ایم. با مراجعه به مطالب «حداقل نمره آزمون دولینگو برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا» و «دانشگاه های آمریکا که دولینگو را قبول دارند» می‌توانید به این فهرست و همچنین حداقل نمره این آزمون برای تحصیل خود در خارج از کشور مطمئن شوید. اگر درباره امتحان دولینگو و شرکت در این آزمون سوالی در ذهن دارید می توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

4.8/5 - (33 امتیاز)

سوالات متداول

حداقل نمره دولینگو هنگام اپلای برای دانشگاه‌های کانادا باتوجه به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی مورد نظرتان متفاوت است. به طور متوسط دانشگاه‌ها نمره ۱۲۰ را برای نمره دولینگو مناسب می‌دانند؛ با این حال بهتر است به وبسایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید و به طور دقیق پذیرش یا عدم پذیرش نمره دولینگو را در دانشگاه و رشته موردنظرتان جستجو کنید.

آزمون دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. امتحان دولینگو مانند آزمون‌های دیگر، چهار مهارت Speaking ،Reading ،Listening و Writing شما را ارزیابی می‌کند.

شما می‌توانید از طریق تهران پیمنت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو را انجام دهید.

مدرک آزمون Duolingo به مدت دو سال معتبر است.

هزینه ثبت نام در آزمون دولینگو ۵۹ دلار است.

نظر شما چیست؟