نمره دهی دولینگو، مقایسه با نمرات تافل و آیلتس

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷
eye 1607 بازدید

هنگام اپلای برای دانشگاه‌های خارجی، ارائه مدرک زبان معتبر برای دانشجویان اهمیت پیدا می‌کند. یکی از آزمون‌هایی که برای سنجش زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آزمون دولینگو است. آزمون دولینگو، ۴ مهارت اصلی زبان انگلیسی مانند خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و شنیدن را می‌سنجد و بیشتر از ۴۵۰۰ مرکز آموزش عالی در دنیا، آن را به عنوان آزمونی استاندارد و بین‌المللی جهت سنجش زبان انگلیسی می‌پذیرند. نکته قابل توجه این است که مراکز آموزش عالی هر کدام نمره به‌خصوصی را برای پذیرش قبول دارند؛ بنابراین بهتر است نحوه نمره‌دهی این آزمون را بدانید و با آن آشنا باشید تا بهترین نمره را در این آزمون کسب کنید. در ادامه این مقاله نحوه نمره دهی دولینگو را باهم بررسی و با آزمون تافل و آیلتس مقایسه می‌کنیم.

امتحان دولینگو

نمره مناسب دولینگو چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید هر چقدر تمرین و تلاش شما بیشتر باشد، نمره‌ای که می‌توانید در آزمون دولینگو کسب کنید بهتر است. کسب نمره مطلوب در آزمون دولینگو نیز مانند دیگر آزمون‌های زبان انگلیسی با پشتکار به‌دست می‌آید. زبان‌آموزان برای آزمون دولینگو باید نمره‌ای بین ۱۰ تا ۱۶۰ کسب کنند، اما دانشگاه‌های مطرح جهان معمولا نمره‌ای که از ۱۲۰ بیشتر باشد را می‌پذیرند. برای مشاهده نمره مناسب دولینگو برای دانشگاه‌های معروف و محبوب جهان، می‌توانید به مقاله حداقل نمره قابل قبول آزمون Duolingo برای دانشگاه‌ها مراجعه کنید.  

تحلیل نمرات آزمون دولینگو

نمره خوب آزمون دولینگو ۱۱۰ محسوب می‌شود، اما از نمره ۱۲۰ تا ۱۶۰ عالی است. این نمره نشان می‌دهد که شما زبان انگلیسی را به‌صورت کامل فرا گرفته‌اید و برای مهاجرت و اپلای به دانشگاه‌های مطرح جهان آماده‌اید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که نمره ۷ برای آزمون آیلتس و ۸۵ الی ۹۵ برای تافل عالی محسوب می‌شود، اما ممکن است با نمره کمتر نیز بتوانید اپلای کنید؛ اما نمره آزمون دولینگو پایین‌تر از ۱۱۰ هرگز برای دانشگاه‌های مطرح جهان قابل قبول نیست. در جدول زیر به تحلیل نمرات چهار بخش آزمون دولینگو پرداخته‌ایم.

تفسیر

CEFR

مقیاس امتیاز 

آشنایی اولیه با کلمات و عبارات انگلیسی

A1

A2

۱۰ تا ۵۵

نحوه استفاده از زبان انگلیسی و شرح موضوعات با جزئیات

B1

۶۰ تا ۸۵

توانایی برقراری ارتباط با یک گوینده مسلط

B2

۹۰ تا ۱۱۵

درک زبان ضمنی، تجسمی، عمل‌ گرا و اصطلاحی

C1

C2

۱۲۰ تا ۱۶۰

مقایسه آزمون دولینگو با تافل و آیلتس

مقایسه آزمون دولینگو با تافل و آیلتس

پیش از بررسی نمره دولینگو و مقایسه نمرات این آزمون با تافل و آیلتس، باید آزمون دولینگو را بیشتر بشناسید و با ویژگی‌های منحصر به‌فردش آشنا شوید. خلاصه‌ای از تفاوت‌های میان آزمون دولینگو با تافل و آیلتس در جدول زیر درج شده است:

آزمون دولینگو

آزمون تافل iBT

آزمون آیلتس آکادمیک

۱۰

۰

۱.۵

۱۵

۰

۲

۲۰-۲۵

۰

۲.۵

۳۰

۱

۳

۳۵

۲-۴

۳

۴۰

۵-۸

۳

۴۵

۹-۱۳

۳.۵

۵۰

۱۴-۱۹

۳.۵

۵۵

۲۰-۲۵

۴

۶۰

۲۶-۳۱

۴

۶۵

۳۲-۳۷

۴.۵

۷۰

۳۸-۴۳

۴.۵

۷۵

۴۴-۴۹

۵

۸۰

۵۰-۵۵

۵

۸۵

۵۶-۶۱

۵.۵

۹۰

۶۲-۶۷

۵.۵

۹۵

۶۸-۷۳

۶

۱۰۰

۷۴-۷۹

۶

۱۰۵

۸۰-۸۵

۶.۵

۱۱۰

۸۶-۹۱

۶.۵

۱۱۵

۹۲-۹۶

۷

۱۲۰

۹۷-۱۰۲

۷

۱۲۵

۱۰۳-۱۰۷

۷.۵

۱۳۰

۱۰۸-۱۱۲

۷.۵

۱۳۵

۱۱۳-۱۱۵

۸

۱۴۰

۱۱۶-۱۱۸

۸

۱۴۵

۱۱۹

۸.۵

۱۵۰

۱۲۰

۸.۵

۱۵۵-۱۶۰

۱۲۰

۹

علاوه‌بر موارد گفته شده باید به تطبیقی بودن (Adaptive) سوالات آزمون دولینگو نیز اشاره کنیم. تطبیقی بودن سوالات دولینگو به این معناست که این سوالات با توجه به پاسخ‌های صحیح یا غلط آزمون‌دهنده سخت‌تر یا آسان‌تر می‌شوند. هدف دولینگو از طرح سوالات تطبیقی این است که همه افراد با مهارت‌های مختلف بتوانند در این آزمون شرکت کنند و فرصت ارزیابی داشته باشند.

اشتراک‌گذاری نمرات دولینگو بدون هزینه اضافی، ویژگی خاص دیگری از این آزمون است که موجب می‌شود شما بتوانید نمره دولینگوی خود را به صورت رایگان برای ۴۰ موسسه و مرکز آموزش عالی در جهان ارسال کنید. این درحالی است که در آزمون تافل و آزمون آیلتس شما می‌توانید پیش از آزمون، ۴ موسسه (تافل) یا ۵ مرکز (آیلتس) را برای ریپورت رایگان نمره انتخاب کنید؛ پس از آزمون تنها با صرف هزینه می‌توانید هزینه آزمون تافل یا آیلتس خود را ریپورت کنید.

مقایسه نمره دولینگو با تافل و آیلتس

یکی از تفاوت های دولینگو و تافل هوم ادیشن و سایر آزمون‌های زبان، نمرات آن‌ها است. نمره آزمون دولینگو عددی بین ۱۰ تا ۱۶۰ است و حداقل نمره قابل قبول دولینگو برای دانشگاه نیز در این طیف مشخص می‌شود. هرچه بتوانید نمره بیشتری در آزمون کسب کنید، نشان‌دهنده آن است که دانش زبانی بالاتری دارید. بارم‌بندی سوالات آزمون دولینگو نیز ۵ نمره‌ای است؛ یعنی با هر سوال درست ۵ نمره کسب می‌کنید. نمره دولینگو معادل آیلتس و تافل در جدول زیر ذکر شده است:

آزمون دولینگو

آزمون تافل iBT

آزمون آیلتس آکادمیک

۱۰

۰

۱.۵

۱۵

۰

۲

۲۰-۲۵

۰

۲.۵

۳۰

۱

۳

۳۵

۲-۴

۳

۴۰

۵-۸

۳

۴۵

۹-۱۳

۳.۵

۵۰

۱۴-۱۹

۳.۵

۵۵

۲۰-۲۵

۴

۶۰

۲۶-۳۱

۴

۶۵

۳۲-۳۷

۴.۵

۷۰

۳۸-۴۳

۴.۵

۷۵

۴۴-۴۹

۵

۸۰

۵۰-۵۵

۵

۸۵

۵۶-۶۱

۵.۵

۹۰

۶۲-۶۷

۵.۵

۹۵

۶۸-۷۳

۶

۱۰۰

۷۴-۷۹

۶

۱۰۵

۸۰-۸۵

۶.۵

۱۱۰

۸۶-۹۱

۶.۵

۱۱۵

۹۲-۹۶

۷

۱۲۰

۹۷-۱۰۲

۷

۱۲۵

۱۰۳-۱۰۷

۷.۵

۱۳۰

۱۰۸-۱۱۲

۷.۵

۱۳۵

۱۱۳-۱۱۵

۸

۱۴۰

۱۱۶-۱۱۸

۸

۱۴۵

۱۱۹

۸.۵

۱۵۰

۱۲۰

۸.۵

۱۵۵-۱۶۰

۱۲۰

۹

نحوه ثبت نام آزمون زبان Duolingo

برای ثبت نام آزمون زبان انگلیسی Duolingo باید به وبسایت دولینگو مراجعه کنید و در این وب‌سایت اکانت بسازید. پس از درج اطلاعات فردی خود در آن می‌توانید به بخش ثبت‌نام آزمون دولینگو مراجعه کنید و درخواست شرکت در آزمون دولینگو را ثبت کنید. با ثبت درخواستتان به صفحه پرداخت هزینه دولینگو هدایت می‌شوید که برای پرداخت این هزینه باید از کردیت کارت (مانند مسترکارت، ویزا کارت یا پی پال) استفاده کنید. چنانچه کارت اعتباری نداشته باشید می‌توانید سفارش پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو را به تهران پیمنت بسپارید؛ در این صورت پرداخت شما در کمتر از ۳ ساعت انجام خواهد شد.

فراموش نکنید پیش از شرکت در آزمون دولینگو از اعتبار این آزمون نزد دانشگاه‌هایی که برایشان اپلای می‌کنید مطلع شوید. راه‌های مختلفی برای اطمینان از پذیرش نمره آزمون دولینگو نزد دانشگاه‌ها وجود دارد؛ هم از طریق وب‌سایت اصلی دولینگو می‌توانید از انتخاب خود مطمئن باشید و هم با مراجعه مستقیم به وب‌سایت دانشگاه موردنظرتان می‌توانید خیال خود را از این بابت راحت کنید. علاوه‌بر این ما فهرستی از دانشگاه‌های کانادا و آمریکا که دولینگو را می‌پذیرند گردآوری کرده‌ایم. با مراجعه به مطالب نمره آزمون دولینگو برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا و دانشگاه های آمریکا که دولینگو را قبول دارند می‌توانید به این فهرست و همچنین حداقل نمره این آزمون برای تحصیل خود در خارج از کشور مطمئن شوید. اگر درباره امتحان دولینگو و شرکت در این آزمون سوالی در ذهن دارید، می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

۴.۸/۵ - (۴۰ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV