آزمون دولینگو چند بخش دارد و از چند نمره است؟

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۷/۱۹
eye 461 بازدید

هنگامی که تصمیم به شرکت در آزمون دولینگو (Duolingo) می‌گیرید لازم است کمی بیشتر این آزمون را بررسی کنید. به عنوان مثال باید بدانید آزمون دولینگو چند بخش دارد و کدام مهارت‌ها در این آزمون سنجیده می‌شوند؟ نحوه نمره دهی این آزمون چگونه است و نمره معادل دولینگو نسبت به دیگر آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی چقدر است؟ هزینه امتحان دولینگو چقدر است و چگونه می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام دولینگو را انجام دهید؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم تا با آگاهی بیشتری برای شرکت در این آزمون برنامه‌ریزی کنید.

آزمون دولینگو چند بخش دارد و از چند نمره است؟

ساختار آزمون دولینگو چگونه است؟

آزمون دولینگو مانند آزمون‌های زبان بین‌المللی تافل و آیلتس ۴ مهارت اصلی Speaking ،Reading ،Listening و Writing زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. البته این بدان معنا نیست که سوالات امتحانی دولینگو نیز مانند امتحان‌های تافل یا آیلتس به ۴ بخش تقسیم شده باشند. سوالات در آزمون زبان دولینگو به تفکیک مهارت‌های انگلیسی دسته‌بندی نشده‌اند و سوالات مهارت‌های مختلف به صورت اتفاقی و بدون هیچ ترتیب خاصی، روی صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شوند.

در پاسخ به «سوال دولینگو (Duolingo) چند بخش دارد؟» باید بگوییم آزمون زبان انگلیسی دولینگو به ۳ بخش کلی تقسیم می‌شود. بخش اول Quick Setup نام دارد و خیلی کوتاه و در حد ۵ دقیقه است. در بخش Quick Setup از شما خواسته می‌شود که لوازم و تجهیزات موردنیاز آزمون خود را چک کنید. منظور از تجهیزات دوربین، اسپیکر و میکروفونی است که قرار است در حین آزمون از آن‌ها استفاده کنید و لازم است این لوازم به درستی کار کنند. در همین بخش اول مدارک هویتی شما بررسی می‌شود و در صورت صحت مدارک، به شما اجازه داده می‌شود در آزمون شرکت کنید.

بخش دوم امتحان دولینگو را با نام Adaptive Questions می‌شناسیم. Adaptive Questions به معنای سوالات تطبیقی است و همان سوالات اصلی آزمون است که باید به آن‌ها پاسخ دهید. نکته‌ای درباره سوالات تطبیقی وجود دارد و آن هم مربوط به این موضوع است که سوالات در آزمون زبان دولینگو به صورت رندوم به شما نشان داده می‌شود؛ یعنی از ابتدا مشخص نیست سوال اول شما کدام مهارت زبانی را خواهد سنجید. با پاسخ‌های صحیح شما به سوالات، کم کم سوالات سخت‌تر نمایش داده می‌شود و با پاسخ غلط، سوالات آسان‌تر خواهند شد. در واقع ویژگی تطبیقی بودن سوالات دولینگو موجب می‌شود هر شخصی بتواند در آزمون شرکت کند. این حرف به این مفهوم اشاره دارد که در نهایت افراد صرف نظر از قبولی یا عدم قبولی و مطابق با دانش زبان انگلیسی خود، نمره‌ دریافت می‌کنند و می‌توانند نمره نهایی خود را به موسسات آموزشی ارائه دهند.

مدت زمان پاسخ‌دهی به بخش سوالات Adaptive Questions حدود ۴۵ دقیقه است و در این بخش دامنه لغات متقاضی، تلفظ‌های صحیح، نحوه استفاده از کلمات در جمله، دانش گرامری و همچنین مهارت‌های رایتینگ، ریدینگ و لیسنینگ متقاضی سنجیده خواهد شد.

بخش سومی هم در امتحان دولینگو وجود دارد که روی مهارت رایتینگ و اسپیکینگ متقاضی متمرکز است. در بخش Writing and Speaking Sample چند موضوع پیشنهادی به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و حدود ۱ تا ۳ دقیقه درباره آن‌ها صحبت کنید. در این بخش مهارت اسپیکینگ شما سنجیده می‌شود. در ادامه نیز برای سنجش مهارت رایتینگ ۳ تا ۵ دقیقه فرصت دارید تا یک متن مناسب بنویسید. توجه کنید برای هر دو تسکی که در بخش سوم آزمون وجود دارد، حدود ۳۰ ثانیه فرصت دارید تا فکر کنید. در مجموع بخش سوم آزمون زبان انگلیسی دولینگو ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا کامل شود.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون زبان دولینگو (Duolingo)

امتحان دولینگو چقدر طول می‌کشد؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم ۳ بخش برای آزمون دولینگو در نظر گرفته شده است. بخش اول ۵ دقیقه، بخش دوم ۴۵ دقیقه و بخش سوم ۱۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی نیاز دارد. در مجموع برای پاسخگویی به سوالات همه بخش‌های امتحان دولینگو به ۱ ساعت زمان نیاز دارید.

آزمون دولینگو از چند نمره است؟

امتحان دولینگو مانند دیگر آزمون‌های زبان مانند تافل و آیلتس بارم‌بندی خاص خودش را دارد. نمره امتحان دولینگو از ۱۰ تا ۱۶۰ محاسبه می‌شود و با هر سوال صحیح افراد می‌توانند ۵ امتیاز کسب کنند. این در حالی است که بارم‌بندی سوالات در آزمون تافل iBT از ۰ تا ۱۲۰ و نمره‌دهی آزمون آیلتس از ۰ تا ۹ نمره است.

مقایسه نمره دولینگو و تافل و آیلتس

وقتی صحبت از نمره‌بندی دولینگو می‌شود، سوالی که به ذهن متقاضیان خطور می‌کند معادل‌سازی نمره دولینگو با دیگر تست‌های زبان انگلیسی است. در واقع وقتی نمره مشخصی از آزمون دولینگو کسب می‌کنید، کنجکاو می‌شوید که نمره معادل آن در تافل یا آیلتس چقدر است؟ این موضوع هنگامی که برای اپلای تحصیلی اقدام می‌کنید نیز اهمیت دارد. دانشگاه‌های بسیاری در سراسر دنیا هستند که نمره آزمون دولینگو (Duolingo) را قبول می‌کنند. شما می‌توانید به جای شرکت در آزمون‌های تافل یا آیلتس، آزمون یک‌ساعته‌ دولینگو را انتخاب کنید و کارنامه آن را ظرف ۴۸ ساعت و به صورت رایگان به دانشگاه ارائه دهید. در ادامه نمرات دولینگو را با تافل و آیلتس مقایسه می‌کنیم:

آزمون دولینگو

آزمون تافل iBT

آزمون آیلتس آکادمیک

۱۰

۰

۱.۵

۱۵

۰

۲

۲۰-۲۵

۰

۲.۵

۳۰

۱

۳

۳۵

۲-۴

۳

۴۰

۵-۸

۳

۴۵

۹-۱۳

۳.۵

۵۰

۱۴-۱۹

۳.۵

۵۵

۲۰-۲۵

۴

۶۰

۲۶-۳۱

۴

۶۵

۳۲-۳۷

۴.۵

۷۰

۳۸-۴۳

۴.۵

۷۵

۴۴-۴۹

۵

۸۰

۵۰-۵۵

۵

۸۵

۵۶-۶۱

۵.۵

۹۰

۶۲-۶۷

۵.۵

۹۵

۶۸-۷۳

۶

۱۰۰

۷۴-۷۹

۶

۱۰۵

۸۰-۸۵

۶.۵

۱۱۰

۸۶-۹۱

۶.۵

۱۱۵

۹۲-۹۶

۷

۱۲۰

۹۷-۱۰۲

۷

۱۲۵

۱۰۳-۱۰۷

۷.۵

۱۳۰

۱۰۸-۱۱۲

۷.۵

۱۳۵

۱۱۳-۱۱۵

۸

۱۴۰

۱۱۶-۱۱۸

۸

۱۴۵

۱۱۹

۸.۵

۱۵۰

۱۲۰

۸.۵

۱۵۵-۱۶۰

۱۲۰

۹

هزینه دولینگو چقدر است و چگونه آن را پرداخت کنیم؟

هزینه ثبت نام در آزمون زبان دولینگو ۵۹ دلار است. برای پرداخت هزینه ثبت نام دولینگو (Duolingo) می‌توانید از سرویس‌ پرداخت ارزی تهران پیمنت استفاده کنید. در تهران پیمنت سفارش شما ۳ ساعته پرداخت می‌شود.

چنانچه پیش‌تر در آزمون Duolingo شرکت کرده‌اید از شما درخواست می‌کنیم تجربه خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید. اگر هنوز در مورد شرکت در آزمون دولینگو مطمئن نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب ثبت نام آزمون دولینگو به چه کسانی توصیه می‌شود؟ را مطالعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV