homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftتافل iBT چه تفاوتی با تافل کاغذی و تافل هوم ادیشن دارد؟

تافل iBT چه تفاوتی با تافل کاغذی و تافل هوم ادیشن دارد؟

pen پگاه قبادی
calendar ۱۱ تیر ۱۴۰۱
eye 359 بازدید

آزمون تافل که تحت عنوان TOEFL نیز از آن یاد می‌شود، یکی از چندین آزمون معتبر زبان انگلیسی است که مهارت‌های زبانی دانشجویان را طبق استانداردهای تعیین شده از سوی ETS مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون یکی از پیش‌نیازهای اپلای در دانشگاه‌های خارجی است و دانشجویان با ثبت نام در آزمون تافل iBT، شانس خود را برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها بیشتر می‌کنند.

 

آشنایی با آزمون تافل

تافل یا همان TOEFL مخفف عبارت Test Of English as a Foreign language است و توسط ETS برگزار می‌شود. این آزمون استاندارد، ۴ مهارت زبانی دانشجویان را در سطح آکادمیک بررسی می‌کند. این ۴ مهارت عبارتند از Reading ،Listening ،Writing و Speaking که آزمون هم (به غیر از نسخه کاغذی که کمی تفاوت دارد) در قالب همین ۴ بخش طراحی شده است.

احتمالا نام تافل iBT را بارها شنیده‌اید؛ iBT خلاصه شده‌ی عبارت Internet Based TOEFL به آزمون تافل آنلاین گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست به صورت آنلاین، در مکان‌های تعیین شده از سوی ETS برگزار می‌شود. تافل iBT در اواخر دهه ۹۰ میلادی ارائه شد. تا قبل از این تاریخ نوع دیگری از آزمون تافل موجود بود که تافل کاغذی یا Paper Based TOEFL نام دارد. امروزه این نسخه از تافل در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار نمی‌شود و برگزاری آن فقط در کشورهایی که زیرساخت اینترنتی مناسب برای نسخه آنلاین ندارند، قابل قبول است.

در سال ۲۰۲۰ و با همه‌گیری بیماری کرونا، سازمان ETS نسخه دیگری از تافل را تحت عنوان TOEFL iBT Home Edition ارائه داد. آزمون TOEFL iBT هوم ادیشن همان آزمون تافل iBT است که به صورت آنلاین در خانه و تحت نظارت یک فرد تعیین شده برگزار می‌شود.

با ما همراه باشید تا این سه نسخه از آزمون تافل را از لحاظ ساختاری و میزان اعتبار نزد دانشگاه‌ها و موسسات بررسی کنیم.

 

انواع آزمون تافل

آزمون تافل در قالب چندین نسخه برگزار می‌شود که مهم‌ترین این نسخه‌ها برای اپلای در دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • تافل iBT که به صورت آنلاین در مکان‌هایی که از سوی ETS تعیین می‌شوند برگزار می‌شود.
 • تافل PBT یا همان تافل کاغذی که باز هم در مکان‌های برگزاری آزمون به صورت سنتی و کاغذی اجرا می‌شود.
 • تافل iBT هوم ادیشن؛ نسخه دیگری از تافل آنلاین است با این تفاوت که متقاضیان در خانه در حالی که تا انتهای آزمون توسط یک ناظر تعیین شده نظارت می‌شوند، امتحان می‌دهند.

تافل iBT و تافل هوم ادیشن از لحاظ ساختاری با هم تفاوتی ندارند و تفاوت آن‌ها در ترتیب سوالات و نحوه برگزاری آن‌ها است. تافل PBT غیر از این تفاوت‌ها، در دو بخش Structure and Written Expression و Test of Written English و نیز نمره‌دهی متفاوت است. در ادامه راجع به تفاوت‌های سه آزمون صحبت خواهیم کرد.

 

ثبت نام آزمون تافل

 

ساختار آزمون‌های تافل iBT، کاغذی و هوم ادیشن

دو نسخه تافل iBT و هوم ادیشن ساختار یکسانی دارند و ۴ مهارت زبانی داوطلبان را ارزیابی می‌کنند. هر دو آزمون از ۴ بخش Reading ،Listening ،Writing و Speaking تشکیل شده‌اند که در زیر هر یک را بررسی کرده‌ایم:

بخش Reading:

بخش Reading آزمون TOEFL دایره لغات و توانایی شما در درک متون انگلیسی آکادمیک را مورد سنجش قرار می‌دهد. در آزمون معمولا ۳ یا ۴ متن Reading به شما داده می‌شود که هر کدام ۹ یا ۱۰ سوال دارد. اگر ۳ متن داشته باشید، ۵۴ دقیقه فرصت پاسخ‌دهی خواهید داشت. اگر تعداد متن‌ها ۴ باشد به شما ۷۲ دقیقه زمان برای جواب دادن به سوالات داده می‌شود. اکثر سوالات در بخش Reading یک امتیازی هستند اما آخرین سوال هر سری از سوالات، بیش از یک نمره دارد.

بخش Listening:

بخش Listening آزمون تافل، توانایی شما در درک مکالمات و سخنرانی‌ها به زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. این بخش از ۲ یا ۳ قسمت جداگانه تشکیل شده است. در هر قسمت یک مکالمه و یک یا دو سخنرانی برای شما پخش می شود؛ بخش Listening فقط یکبار پخش می‌شود و قابل تکرار نیست. پس از هر مکالمه یا سخنرانی، باید به چند سوال در مورد موضوعات بیان شده پاسخ دهید.

در طول پاسخ‌دهی به سوالات این بخش از تافل، یک ساعت کوچک در گوشه‌ای از صفحه مشاهده می‌کنید که به شما نشان می‌دهد چقدر زمان باقی مانده است. اگر می‌خواهید نگران کم آوردن وقت نباشید خوب است به هر سوال ۳۵ ثانیه زمان اختصاص دهید. بیشتر سوالات بخش Listening یک نمره‌ای هستند.

بخش Speaking:

در بخش Speaking آزمون تافل این شانس را دارید که توانایی خود را در صحبت کردن به زبان انگلیسی نشان دهید. در این قسمت از آزمون، ۴ سوال در مورد موضوعات مختلف از شما پرسیده‌ می‌شود. سوال اول در مورد یک موضوع ساده و آشناست. پاسخ شما بر اساس توانایی‌تان در واضح و منسجم صحبت کردن، ارزیابی می‌شود.

برای دو سوال بعدی، ابتدا متن کوتاهی به شما داده می‌شود که باید آن را بخوانید. موضوع این متن معمولا تغییرات مربوط به کلاس‌های دانشگاه یا یک موضوع آکادمیک است؛ پس از آن مکالمه‌ای در مورد همان موضوعات برای شما پخش می‌شود. سپس دو سوال در مورد آنچه خوانده و شنیده‌اید پرسیده می‌شود.

برای جواب دادن به این سوالات لازم است اطلاعاتی که در متن و فایل صوتی به شما داده شده را باهم ترکیب کنید. برای سوال آخر به بخشی از یک سخنرانی در مورد یک موضوع آکادمیک گوش خواهید داد. سپس از شما خواسته می‌شود نکات اصلی آنچه شنیدید را خلاصه کنید. برای پاسخ‌دهی به سوالات اسپیکینگ می‌توانید نوت برداری کنید. نمره‌دهی به سوالات بخش Speaking تماما به منسجم و واضح بودن جواب‌های شما بستگی دارد.

بخش Writing:

بخش Writing آزمون تافل، توانایی شما در نوشتن به زبان انگلیسی را بررسی می‌کند. این بخش شامل دو تسک رایتینگ است. برای تسک اول، ابتدا یک متن را می‌خوانید، سپس به یک فایل صوتی گوش می‌دهید و در نهایت بر اساس آنچه خوانده و شنیده اید به سوال اول پاسخ می‌دهید. برای سوال دوم، نظر خود را در مورد موضوع مطرح شده می‌نویسید.

 

آزمون تافل PBT یا کاغذی نیز از چهار بخش تشکیل می‌شود که شامل Reading ،Listening ،Test of Written English و Structure and Written Expression است.

هدف از بخش Test of Written English یا همان TWE ارزیابی توانایی نوشتن به زبان انگلیسی است. TWE شامل یک مقاله است که داوطلبان ۳۰ دقیقه زمان برای تکمیل آن دارند. معمولا در بخش TWE از داوطلب خواسته می‌شود یکی از دو گزینه در مورد یک موضوع را انتخاب کرده و از علت انتخاب آن دفاع کند. امتیاز این بخش از ۰ تا ۶ نمره است.

بخش Structure and Written Expression با هدف سنجش بیان نوشتاری و ساختار یک متن استاندارد انگلیسی در آزمون گنجانده شده است. این قسمت شامل ۴۰ سوال چند گزینه‌ای است و ۲۵ دقیقه زمان دارد.

نمونه سوالات رایگان آزمون تافل را می‌توانید در وبسایت ETS دانلود کنید. این سایت همچنین چندین سری از بخش‌های مختلف آزمون را در قالب فایل‌های PDF در اختیار زبان‌ آموزان قرار داده که به صورت رایگان می‌توانید به این فایل‌ها هم دسترسی داشته باشید.

 

هزینه ثبت نام تافل

 

تفاوت آزمون‌های PBT، TOEFL iBT و Home Edition

 • آزمون‌های تافل iBT و PBT به صورت حضوری در مراکز تعیین شده توسط ETS برگزار می‌شوند در حالی که TOEFL iBT Home Edition به صورت آنلاین در خانه برگزار می‌شود.
 • نتایج آزمون هوم ادیشن و آزمون iBT بین ۴ تا ۸ روز آماده می‌شود در حالیکه اعلام نتایج آزمون PBT از ۱۱ تا ۱۳ روز طول می‌کشد.
 • در پایان آزمون هوم ادیشن می‌توانید نمرات غیر رسمی بخش Reading و Listening آزمون را مشاهده کنید. چنین کاری برای آزمون ‌iBT و PBT میسر نیست و تمام نتایج پس از حداکثر ۸ روز برای iBT و ۲ هفته برای PBT به صورت رسمی روی سایت ETS قابل مشاهده خواهد بود.
 • مدت زمان برگزاری دو آزمون iBT و هوم ادیشن حدودا ۳ ساعت است؛ در حالیکه مدت زمان آزمون تافل PBT کوتاه‌تر است و ۲ ساعت و نیم به طول می‌انجامد.
 • هزینه ثبت نام آزمون تافل iBT برای متقاضیان ایرانی ۲۴۵ دلار است. هزینه ثبت نام آزمون تافل هوم ادیشن از ۱۸۵ تا ۲۴۵ دلار متغیر است.
 • برای آزمون TOEFL iBT و هوم ادیشن از طریق کامپیوتر به صورت آنلاین امتحان می‌دهید اما آزمون تافل PBT یک آزمون کاغذی است و شما جواب‌ها را با مداد روی کاغذ می‌نویسید.
 • دو آزمون iBT و Home Edition‌ از ۴ بخش Reading ،Listening ،Writing و Speaking تشکیل می‌شوند. این در حالی است که آزمون PBT به جای Writing بخشی به نام Test of Written English و به جای Speaking بخش دیگری به نام Structure and Written Expression دارد که مبتنی بر ارزیابی دانش نوشتاری و گرامری داوطلبان است.
 • تافل iBT و هوم ادیشن در همه کشورها برگزار می‌شوند؛ اما تافل PBT در بسیاری از کشورها برگزار نمی‌شود و تنها داوطلبان کشورهایی که اینترنت مناسبی برای ارائه این آزمون ندارند می‌توانند در آن شرکت کنند.
 • به هر بخش از آزمون‌های تافل iBT و هوم ادیشن بین ۰ تا ۳۰ نمره تعلق می‌گیرد. نمره‌دهی تافل PBT برای ۳ بخش اول آزمون در مقیاس ۳۱۰ تا ۶۷۷ انجام می‌شود. بخش Test of Written English به صورت جداگانه و از ۰ تا ۶ نمره گذاری می‌شود.

 

مقایسه سه آزمون iBT، کاغذی و هوم ادیشن از لحاظ اعتبار نزد دانشگاه‌‌ها

دو نسخه قدیمی‌تر تافل یعنی iBT و PBT سال‌هاست که معیار سنجش دانش زبانی دانشجویان برای حضور در محیط آکادمیک دانشگاه‌ها هستند. از زمان ارائه‌ی این دو آزمون تاکنون، موسسات و دانشگاه‌ها تافل را به عنوان یکی از پیش‌نیازهای پذیرش از دانشجویان می‌پذیرند.

تافل هوم ادیشن بسیار جدیدتر از نسخه‌های دیگر است و از زمان ارائه آن تنها ۲ سال می‌گذرد. به دلیل یکی بودن ساختار امتحان هوم ادیشن با iBT و قوانین سرسختانه‌ی این آزمون، مدرک تافل هوم ادیشن نیز از اعتبار بالایی برخوردار است. امروزه این آزمون توسط بیش از ۱۱,۵۰۰ دانشگاه و موسسه در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا پذیرفته می‌شود و در گروه بهترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان برای تحصیل، کار و مهاجرت قرار می‌گیرد.

برای آنکه مطمئن شوید دانشگاه مورد نظرتان مدرک تافل هوم ادیشن را قبول می‌کند یا نه لازم است به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید. در وبسایت هر دانشگاه غیر از مدرک زبان قابل قبول، حداقل نمره‌ای که باید در این آزمون‌ها بیاورید هم ذکر شده است و دانستن این موضوع کمک بزرگی برای کسب آمادگی به دانشجویان می‌کند.

 

ثبت نام آزمون‌ های تافل iBT، PBT و Home Edition

ثبت نام در این سه آزمون تفاوتی با یکدیگر ندارد؛ شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت ETS در این آزمون‌ها ثبت نام کنید. قبلا از انجام این کار ابتدا باید یک اکانت ETS برای خود بسازید.

هزینه ثبت نام در آزمون تافل iBT را نیز می‌توانید از طریق همین وبسایت پرداخت کنید. برای پرداخت لازم است مستر کارت یا ویزا کارت داشته باشید، از طریق PayPal نیز قادر هستید این کار را انجام دهید.

چنانچه پرداخت با روش‌های بالا برایتان ممکن نبود می‌توانید هزینه ثبت نام آزمون تافل iBT را با تهران پیمنت پرداخت کنید.

 

در این مقاله انواع تافل را مرور کردیم و به مقایسه آزمون‌های تافل iBT ،PBT و تافل هوم ادیشن پرداختیم. همانطور که گفتیم این سه آزمون از اعتبار بالایی برخوردارند و مدرک آن‌ها می‌تواند به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای پذیرش، به دانشگاه‌ها ارائه شود. برای کسب آمادگی در این سه آزمون نیز می‌توانید به وبسایت ETS مراجعه کرده و از منابع رایگان این وبسایت استفاده کنید.

Rate this post

نظر شما چیست؟