homeخانهleftتافلleft۶ نکته‌ که باید پیش از شروع مطالعه برای آزمون تافل بدانید

۶ نکته‌ که باید پیش از شروع مطالعه برای آزمون تافل بدانید

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
eye 492 بازدید

فارغ از آمادگی زبان انگلیسی شما برای شرکت در آزمون تافل، برای موفقیت در این امتحان لازم است تا با یک استراتژی مشخص عمل کرده تا نتیجه مطلوب را به دست آورید. این بدان معنی است که شما برای موفقیت در آزمون تافل به چیزی بیش از تسلط به زبان انگلیسی نیاز دارید و آن یک برنامه‌ی مشخص است که شما را از نقطه شروع به نقطه پایان برساند. این برنامه و استراتژی شامل مراحل مختلفی از جمله ارزیابی خودتان تا برنامه‌ریزی و زمانبندی برای مطالعه می‌شود. در ادامه این مقاله اقداماتی که بهتر است پیش از شروع مطالعه جهت آمادگی در آزمون تافل انجام دهید، بیان شده است.

۱- تعیین سطح زبان

با پشت سر گذاشتن دوران دبیرستان، زبان انگلیسی را در سطح پایه آموخته‌ایم، ولی همان‌طور که می‌دانید برای شرکت در آزمون تافل باید به سطوح بالاتری از زبان مسلط باشیم. نخستین گام برای افرادی که می‌خواهند در آزمون تافل شرکت کنند، تعیین سطح زبان است. یکی از راه‌های دانستن سطح زبان، شرکت در کلاس‌های زبان است که طبیعتا با توجه به سطحی که مشغول گذراندن آن هستید، می‌توانید بگوئید مثلا در سطح Intermediate هستید. در صورتی که در این کلاس‌ها شرکت نکرده‌اید، بهتر است قبل از شروع فراگیری زبان جهت آزمون تافل، در آزمون تعیین سطح شرکت نمایید و به کمک این آزمون یا آزمون‌های مشابه، سطح دانش زبان انگلیسی خود را ارزیابی ‌کنید. مطالعه مقاله “شما جز کدام دسته از شرکت‌کنندگان آزمون تافل هستید؟” نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک نماید.

۲- بررسی زمان مورد نیاز برای کسب آمادگی شرکت در آزمون

پس از دریافت نتیجه ارزیابی، نکته حائز اهمیت دیگر برای شرکت در آزمون تافل، فرصت شما تا روز آزمون است. برای مثال اگر زبان شما در حد متوسط (Intermediate) باشد و شش ماه را برای شرکت در آزمون تافل در نظر گرفته‌اید، با مطالعه روزانه یک الی دو ساعت نمره خوبی از آزمون تافل خواهید گرفت، ولی اگر فرصت شما کمتر بوده و یا سطح زبان شما در حد پایه (Beginner) باشد برای کسب نمره خوب باید حداقل روزانه ۳ الی ۴ ساعت وقت بگذارید. همچنین با توجه به زمانی که در اختیار دارید نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی نمایید و تعیین کنید در کدامیک از چهار بخش خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن آزمون تافل نیاز به تلاش بیشتر دارید.

همواره به یاد داشته باشید که روی هر چهار مهارت، وقت بگذارید. تمرین متمرکز و پیوسته در زمان کوتاه نیز برای شما نتایج مطلوب‌تری در‌بر‌خواهد داشت. به طور کلی زمان مورد نیاز برای آماده شدن جهت شرکت در آزمون تافل را براساس سطح دانش زبان انگلیسی می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی نمود:

  • سطح پایه (Beginner): چنانچه خودتان مطلع هستید که در سطح پایه به زبان انگلیسی آشنایی دارید و یا با شرکت در آزمون تعیین سطح موسسات زبان، این سطح برای شما تعیین شده، بهتر است دست کم یکسال و نیم جهت کسب آمادگی کامل برای شرکت در آزمون تافل وقت بگذارید.
  • سطح متوسط (Intermediate): اگر سطح زبان انگلیسی شما در حد متوسط است یکسال تا شش ماه وقت برای آماده شدن در آزمون تافل کافی است.
  • سطح بالاتر از متوسط (Upper intermediate): افرادی که در این سطح قرار دارند با صرف زمانی در حدود ۳ ماه برای شرکت در آزمون تافل به نتیجه مطلوب خود خواهند رسید.

اگر فرصت شما اندک است و زمان زیادی برای شما تا شرکت در آزمون باقی نمانده است، بهتر است روزانه ۵ الی ۶ ساعت برای شرکت در آزمون تافل وقت بگذارید و بدانید که بهترین نمره حد نصاب خود را بدست خواهید آورد.

۳- تعیین نمره هدف

چنانچه برای ادامه تحصیل قصد اپلای دارید، در تنظیم جدول زمانی خود جهت برنامه‌ریزی اپلای، تعدادی دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. بنابراین با مطالعه‌ی شرایط پذیرش دانشگاه، حداقل نمره مورد نیاز در آزمون تافل برای دانشگاه مقصد را بررسی نمایید. با مشخص شدن این نمره، نمره هدف شما از آزمون تافل نیز به دست آمده و از آن پس می‌دانید که هم‌ اکنون چه میزان به این نمره نزدیک هستید و چه مقدار تلاش و زمان لازم است تا به نمره‌ی هدف خود دست یابید.

 

آزمون تافل

 

4- سرمایه‌گذاری بر روی تکنیک‌ها

تمامی آزمون‌های بین المللی در سطح دنیا، دارای استانداردهایی هستند و برای شرکت در هرکدام از آن‌ها بهتر است از قبل با تکنیک‌های پاسخ‌دهی به سوالات در آن آزمون آشنا باشید. این امر کمک می‌کند تا در آزمون، زمان کمتری از دست بدهید و تسلط بیشتری بر موضوعات مطرح شده، داشته باشید. برای موفقیت در آزمون تافل باید قدرت استدلال و منطق خوبی داشته باشید. موفقیت در این آزمون به خصوص در بخش نوشتن و خواندن وابسته به استدلال‌های منطقی شما بوده و بر همین اساس چنانچه استدلال و منطق خوبی داشته باشید، می‌توانید از این بخش‌ها نمره خوبی دریافت کنید. بنابراین با فراگیری تکنیک‌ها و مهارت‌های پاسخگویی به سوالات و تقویت خود در آنها، کسب نمره بالا در آزمون تافل دور از دسترس نخواهد بود.

۵- شرکت در آزمون‌های آزمایشی

شرکت در آزمون‌های آزمایشی تافل علاوه بر اینکه در مرحله اول آماده‌سازی برای آزمون، سطح شما را مشخص می‌کند، در میانه راه نیز می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد. علاوه بر سایت ETS، امروزه موسسات آموزشی زیادی، آزمون‌های آزمایشی تافل را برگزار می‌کنند. این آزمون‌ها به دلیل شباهت‌هایی که با آزمون اصلی تافل دارد، می‌تواند معیار خوبی برای ارزیابی شما باشد و نقاط ضعف و قوت‌تان را به شما نشان دهد. در کنار آزمون‌های آزمایشی مطالعه منابع مفید را از دست ندهید، این منابع را بیابید و سعی کنید بخشی قابل توجهی از زمان‌بندی شما برای مطالعه این منابع و تسلط به آن‌ها باشد.

۶- داشتن جدول زمانی و برنامه منجسم

برنامه‌ریزی و متعهد بودن به انجام آن، یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده درست از زمان است. اگر با برنامه‌ریزی پیش بروید در مدت زمان کوتاه‌تری به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنید. برای تمام مراحلی که پیش رو دارید یک جدول زمانی تعیین کنید، به عنوان مثال مشخص کنید که در چه تاریخی قصد شرکت در آزمون تافل را دارید، چه زمانی آزمون آزمایشی می‌دهید و یا چه کتاب‌ها و منابعی را می‌خواهید مطالعه کنید. برای همه این موارد، ددلاینی مشخص کنید. این تاریخ را طوری در نظر بگیرید که بتوانید به آن پایبند بوده و آن را اجرایی کنید.

نکته آخر این که، سعی کنید برای شرکت در آزمون تافل با مشخص کردن نقاط ضعف و قوت خود، روش خاصی برای موفقیت خود بیابید. در برخی از کلاس‌های آمادگی برای آزمون تافل، قصد دارند به شما شیوه‌های خاصی را جهت حصول نتیجه مطلوب بیاموزند اما بهتر است با تمرین و ممارست، شیوه خاص خودتان را بیابید، چرا که تاثیر آن بسیار بیشتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون تافل اینجا را کلیلک کنید.

Rate this post

نظر شما چیست؟