سوالات متداول آزمون تافل iBT

pen نیلوفر میثاقی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۸
eye 3411 بازدید

آزمون تافل (TOEFL) یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در جهان است و سنجشی برای میزان تسلط و مهارت افراد غیرانگلیسی زبان به شمار می‌رود. آزمون تافل را موسسه ETS برگزار می‌کند و در حال حاضر این آزمون در بیشتر از ۱۱هزار دانشگاه در ۱۶۰ کشور مورد پذیرش قرار گرفته است. معمولا از مدرک آزمون تافل برای مهاجرت تحصیلی و کاری استفاده می‌شود و متقاضیان باید نمره مناسبی از آزمون تافل یا آیلتس را برای درخواست پذیرش ارائه بدهند. در این مطلب به بررسی سوالات متداولی که پیرامون ثبت نام آزمون تافل iBT پرسیده می‌شود، می‌پردازیم تا آگاهانه در این راه قدم بگذارید. چنانچه قصد ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT) دارید، می‌توانید این کار را از طریق تهران پیمنت انجام دهید.

راهنمای ثبت نام آزمون تافل iBT

پاسخ به متداول‌ترین پرسش‌ها درباره آزمون تافل iBT

مدرک آزمون تافل iBT مناسب کدام کشورهاست؟

پیش از ثبت نام آزمون تافل iBT باید به دانشگاه مقصدتان توجه کنید. معمولا دانشگاه‌هایی که مراودات فرهنگی بریتانیا به صورت سنتی در آن‌ها جاری است، به آزمون آیلتس بیشتر از تافل اهمیت می‌دهند. کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، انگلیس، ایرلند و اسکاتلند را می‌توان در این گروه طبقه‌بندی کرد.

بیشتر دانشگاه‌های آمریکا و دانشگاه‌های سراسر دنیا که با دانشگاه‌های آمریکایی برنامه‌های تبادل دانشجو یا استاد و مراودات تحصیلی و فرهنگی دارند نیز آزمون زبان انگلیسی تافل را می‌پذیرند. دانشگاه آمریکایی بیروت، شعبه‌های دانشگاه‌های آمریکا در قطر و امارات نیز در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.

بنابراین با توجه اینکه برای کدام دانشگاه و برای کدام کشور قصد دارید اپلای کنید، باید به مدرک زبان مناسب و مورد پذیرش آن توجه کنید. البته در سال‌های اخیر بیشتر دانشگاه‌ها تلاش کرده‌اند هر دو آزمون تافل و آیلتس را بپذیرند و حداقل نمرات مورد نیاز برای هر یک را در وب‌سایت های خود درج کرده‌اند. به این ترتیب آزادی عمل بیشتری به متقاضیان داده شده تا با توجه به شرایط، در آزمون مناسب خود شرکت کنند.

چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره داشته باشید، می‌توانید به مطلب مدرک آزمون تافل برای چه کشورهایی مناسب است؟ مراجعه کنید و به فهرستی از دانشگاه‌های معتبر که آزمون تافل را می‌پذیرند دسترسی داشته باشید.

حداقل نمره آزمون تافل iBT برای اپلای چقدر است؟

قبل از ثبت نام آزمون تافل و اپلای، به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید و از حداقل‌ نمره مورد نیاز مطلع شوید. الزامات هر دانشگاه ممکن است با دیگری تفاوت‌هایی داشته باشد و پیشنهاد می‌کنیم حتما الزامات مورد نیاز دانشگاه‌ها را مطالعه کرده تا اطلاعات دقیقی برای برنامه‌ریزی آینده خود کسب کنید.

برای موفقیت در آزمون تافل iBT باید در هر چهار مهارت این آزمون امتیاز لازم را کسب کنید. چهار مهارت زبان انگلیسی شامل خواندن (Reading)، شنیدن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) است و برای کسب نمره مناسب در این آزمون به دانشی فراتر از دانش عمومی زبان انگلیسی (General) نیاز دارید.

هر مهارت در تافل اینترنتی ۳۰ نمره دارد و در مجموع آزمون تافل iBT از ۱۲۰ نمره محاسبه می‌شود. معمولا نمره پایین‌تر از ۷۵ برای تافل، توسط دانشگاه‌ها پذیرفته نمی‌شود و اگر چنین نمره‌ای کسب کردید پیشنهاد می‌کنیم زمان بگذارید و دوباره در آزمون شرکت کنید تا شانس خود را برای اپلای افزایش بدهید.

علاوه‌بر نمره کل آزمون، نمره هر بخش آزمون تافل نیز اهمیت دارد. ممکن است در بخش پیش‌نیازهای اپلای یک دانشگاه دیده باشید که علاوه بر نمره کلی، نمره مورد نیاز برای بخش رایتینگ یا اسپیکینگ نیز ذکر شده باشد. پیش از ثبت نام آزمون تافل باید به این پیش‌نیازها دقت کنید تا بتوانید آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را کسب کنید. مطالعه مطلب حداقل نمره تافل برای پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا چقدر است؟ هم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

پرداخت هزینه تافل iBT

راهنمای ثبت نام در آزمون تافل و نحوه پرداخت هزینه آن

آیا شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون تافل iBT ضروری است؟

شرکت در کلاس‌های آمادگی تافل کاملا بستگی به متقاضی دارد. هزینه کلاس‌های آمادگی، محدودیت زمانی و سطح دانش متقاضی می‌تواند پاسخگویی به این سوال را تحت تاثیر قرار دهد. شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون تافل iBT نسبت مستقیمی با شرایط مالی و اقتصادی افراد دارد.

افرادی که بودجه محدودی برای شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون دارند، این بودجه را صرف فرایندهای اپلای، خرید کتاب‌ها، جزوات و نرم‌افزارهای شبیه‌سازی شده آزمون تافل نظیر TPO از اینترنت می‌کنند و در نتیجه باید زمان بیشتری را صرف آشنایی با فضای آزمون تافل iBT و تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات کنند.

اما افرادی که محدودیت مالی برای شرکت در کلاس‌های آمادگی نداشته باشند، باید موسسه‌های معتبر یا کلاس‌های خصوصی افراد مجرب را پیدا کنند و با کمک منتور برای شرکت در این آزمون آماده شوند.

به طور کلی نمی‌توان منکر تاثیر کلاس‌های خوب و حرفه‌ای آمادگی تافل در نتیجه گیری بهتر و سریع‌تر متقاضیان شد، اما از آنجا که قشر محدودی از افراد در تهران و مراکز چند استان به کلاس‌های آمادگی آزمون دسترسی دارند، افرادی که در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند می‌توانند با اختصاص وقت بیشتر برای مطالعه به نتیجه مطلوب خود در آزمون دست پیدا کنند.

چگونه برای آزمون تافل iBT آماده شویم؟

اگر سطح دانش زبان شما Upper Intermediate و Advance باشد، حدود ۳ تا ۴ ماه پیش از تاریخ آزمون باید برای شرکت در تافل اینترنتی برنامه‌ریزی کنید و آمادگی لازم را کسب کنید. جهت آمادگی در آزمون تافل بهتر است از خواندن کتاب‌های بی‌شمار زبان دوری کنید و با مطالعه وب‌سایت‌ها و گفت‌وگو با افراد باتجربه، با ساختار آزمون آشنا شوید و با تمرکز بر چند کتاب مناسب، برنامه زمانی مناسب تهیه کنید.

جهت آمادگی برای تافل اینترنتی حداقل ۴ ساعت مطالعه مفید و تمرکز بر رسیدن به نتیجه مطلوب الزامی است. از آن‌جا که آزمون تافل وابستگی زیادی به تقویت مهارت‌ها دارد، باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و با تمرین تکنیک‌های آزمون، مهارت‌هایتان را تقویت کنید.

در مطلب ۶ نکته‌ که باید پیش از شروع مطالعه برای آزمون تافل بدانید، ۶ قدم مهمی که برای آمادگی جهت شرکت در آزمون تافل iBT لازم است بدانید را شرح داده‌ایم. علاوه‌بر این، نوت برداری و شناخت تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات، مانند تکنیک های Reading آزمون تافل ضروری به نظر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم به مطالب اشاره شده مراجعه کنید و درباره نمونه سوالات آزمون تافل اطلاعات کافی کسب کنید.

منابع مناسب آزمون تافل iBT چیست؟

با یک جستجوی ساده در اینترنت با حجم زیادی از وب‌سایت‌هایی مواجه می‌شوید که به معرفی و ارائه فایل‌ها، فیلم‌ها و جزوات آمادگی برای تافل اینترنتی پرداخته‌اند. هنگام روبرویی با این حجم از منابع، بایستی به پالایش این حجم انبوه بپردازید. از جمله کتاب‌های مفید و معتبر برای آمادگی آزمون تافل iBT، می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:

  • ETS Official Guide to iBT TOEFL
  • For and Against by LG Alexander
  • Verbal Advantage
  • Essential Words for TOEFL iBT
  • ۴۰۰ Must Have Words for TOEFL iBT
  • TOEFL iBT Recycled Vocabulary
  • Speaking and Writing Strategies for TOEFL iBT
  • Writing Academic English
  • Longman Essay Activator

نکته مهم در انتخاب منابع مناسب برای آزمون زبان تافل، انتخاب منابع بر اساس سطح دانش زبان انگلیسی شماست. در مطلب منابع آزمون تافل چیست؟، می‌توانید با منابع معتبری متناسب با سطح‌ دانش زبان خود آشنا شوید.

علاوه‌بر انتخاب منبع مناسب جهت آمادگی در آزمون تافل iBT، باید از نرم‌افزار شبیه‌ساز آزمون تافل iBT کمک بگیرید تا آزمون را برای خود شبیه‌سازی کنید. نرم افزار شبیه ساز آزمون تافل را با TPO می‌شناسند که مخفف TOEFL Practice Online است و از سوی موسسه ETS در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. برای دسترسی به نرم افزار TPO، به بخش Toefl Practice وبسایت ETS مراجعه کنید.

چه زمانی را برای شرکت در آزمون تافل iBT انتخاب کنم؟

انتخاب تاریخ آزمون تافل iBT یکی از مهم‌ترین مراحل فرآیند یک اپلای موفق است. برای انتخاب تاریخ آزمون باید به تاریخ ددلاین دانشگاه‌هایی که قصد دارید اپلای کنید، توجه کنید. پس از شرکت در آزمون، حداقل ۱۱ تا ۱۴ روز کاری طول می‌کشد تا نتایج اعلام شده و ریپورت نمره آزمون تافل برای دانشگاه‌های مدنظرتان ارسال شود. بنابراین پیش از اینکه ددلاین دانشگاه تمام شود، باید بازه‌ی زمانی مشخصی را برای امتحان تعیین کنید.

کدام مرکز را برای آزمون تافل iBT انتخاب کنم؟

انتخاب مرکز آزمون تافل اینترنتی نسبت مستقیمی با محل زندگی شما دارد. البته ممکن است گاهی مراکز آزمون نزدیک به محل زندگی شما در بازه‌ی زمانی مورد نظرتان، صندلی خالی برای ثبت‌نام نداشته باشند. در این شرایط شما باید مسافتی را برای آزمون طی کنید. در بعضی موارد افرادی به عنوان مثال از تبریز به شیراز یا کرمان و بالعکس برای امتحان مسافرت کرده‌اند. این شرایط عمدتا در زمان نزدیک به تاریخ‌های ددلاین یعنی مهر، آبان و آذر ماه هر سال اتفاق می‌افتد. با این حال پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران را مطالعه کنید تا نزدیکترین مرکز به محل سکونت خود را برای شرکت در آزمون تافل اینترنتی بشناسید.

چه تفاوتی میان مراکز مختلف آزمون TOEFL وجود دارد؟

به طور کلی تفاوت در چگونگی برخورد پرسنل، ویژگی‌های فیزیکی و امکانات محل آزمون، نوع پارتیشن‌بندی و فاصله بین داوطلبین، نحوه چک کردن مدارک از قبیل گذرنامه و کارت ملی، تعداد برگه‌ها و مداد جهت نت‌برداری، ویژگی صندلی‌ها و میزها، نوع هدست، مانیتور و صفحه کلید را می‌توان جز موارد تفاوت در مراکز آزمون‌ها برشمرد. لازم به ذکر است که مرکز آزمون شما ارتباطی به مدت زمان تصحیح و ریپورت نمره شما نخواهد داشت و تمامی مراکز به طور کامل از قوانین ETS در همه زمینه‌ها تبعیت می‌کنند.

اعلام نتیجه آزمون تافل iBT چقدر طول می‌کشد؟

نتیجه آزمون بین ۱۰ تا ۱۴ روز کاری بعد از امتحان تافل، از طریق پروفایل شما در وب‌سایت ETS قابل مشاهده است. همچنین ایمیلی مبنی بر اعلام نمره شما برایتان فرستاده خواهد شد که در آن به شما گفته شده است تا با مراجعه به پروفایل خود در ETS، می‌توانید نتیجه آزمون را مشاهده کنید.

در صورت عدم کسب نمره مورد نظر، آیا می‌توانم مجددا برای آزمون تافل iBT ثبت نام کنم؟

در صورتی که نمره مطلوب خواسته شده از سوی دانشگاه مورد نظرتان جهت اپلای را کسب نکردید، می‌توانید مجددا برای آزمون تافل ثبت‌نام کنید و نتیجه مطلوب خود را در آزمون یا آزمون‌های بعدی کسب کنید. به یاد داشته باشید که دانش زبانی خوب برای شرکت در این آزمون کافی نیست و باید برای پاسخگویی به سوالات تجربه کافی داشته باشید و به تکنیک‌ها مسلط باشید. طبق قوانین موسسه ETS، حدود ۱۱ روز بعد از آزمون می‌توانید مجدد ثبت‌نام کنید.

چگونه در آزمون تافل iBT ثبت نام کنم؟

برای شرکت در آزمون تافل iBT باید به وبسایت ETS مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهنمای تصویری ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل iBT را مطالعه کنید تا با نحوه ثبت نام آزمون تافل به طور کامل آشنا شوید. در این مطلب علاوه‌بر آشنایی با نحوه ثبت نام، با یک روش عالی برای پرداخت هزینه تافل اینترنتی نیز آشنا می‌شوید.

چنانچه با نحوه ثبت نام برای آزمون تافل آشنایی دارید، می‌توانید برای پرداخت هزینه آزمون تافل، از لینک داده شده استفاده کنید. اگر پیش‌تر در آزمون تافل شرکت کرده‌اید از شما دعوت می‌کنیم در کامنت تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV