homeخانهleftApplyleftچگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟

چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
eye 542 بازدید

تحصیل در آمریکا رویایی است که بسیاری از دانشجویان در سر می‌پرورانند. زندگی در یک کشور توسعه یافته و تحصیل در یک دانشگاه که جزو رتبه‌های اول جهان باشد، موضوعی است که به سختی می‌توان به آن فکر نکرد. با این حال می‌دانیم که برای ورود به چنین دانشگاه‌هایی، به یک پیشینه بسیار قوی تحصیلی و یک مسیر مشخص برای اهداف آینده خود نیاز خواهیم داشت. در این مقاله قصد داریم به بررسی مواردی بپردازیم که شما را در جهت گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا یاری می‌رساند؛ با ما همراه باشید.

تحصیل در آمریکا

 

گام اول:‌ انتخاب دانشگاه

پیش از هر چیز باید لیستی از چندین دانشگاه برای خود تهیه کنید. در نظر داشته باشید که هر چه تعداد دانشگاه‌های موجود در لیستتان بیشتر باشد، احتمال گرفتن پذیرش نیز بیشتر است. این کار را می‌توانید به کمک کمی تحقیق و جستجو در گوگل انجام دهید. معیارهای خود را برای انتخاب دانشگاه فراموش نکنید. این معیارها کمک بزرگی در انتخاب بهترین گزینه‌ها به شما خواهند کرد. تعدادی از این موارد را با هم بررسی می‌کنیم:

  • فاند و بورسیه تحصیلی، یکی از مهم‌ترین موارد است. در قسمت Financial Aid وبسایت هر دانشگاه با چندین نوع فاند تحصیلی آشنا می‌شوید: فول فاند (Full Funding)، پارشال فاند (Partial Funding) و وام دانشجویی (Loans). فول فاند تمام هزینه‌های تحصیل شامل شهریه، کتاب، اسکان دانشجو و هزینه‌های زندگی تا پایان تحصیل را در بر می‌گیرد. پارشال فاند بخشی از هزینه‌های تحصیل مانند شهریه را پوشش می‌دهد و بقیه هزینه‌ها بر عهده دانشجو خواهد بود. وام نیز شرایط خاصی دارد و دریافت آن فقط با ضمانت یک شخص که دارای اقامت آمریکاست، میسر است. نکته‌ای که وجود دارد این است که مقطع و رشته تحصیلی، تاثیر زیادی بر نوع بورسیه‌ای که دریافت خواهید کرد، دارد. معمولا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، امکان بهره‌مندی از فاند و خصوصا فول فاند بیشتر است. برای اطلاع پیدا کردن از این موضوع باید به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و پس از انتخاب مقطع تحصیلی، اطلاعات مربوط به فاند و کمک هزینه‌ها را به دقت مطالعه کنید.
  • مورد دیگر، مدارک و پیش نیازهایی است که دانشگاه برای اپلای از شما می‌خواهد. ممکن است در لیست خود تعدادی از برترین دانشگاه‌های آمریکا را داشته باشید؛ اما باید ببینید شرایط شما با شرایط کدام دانشگاه تناسب بیشتری دارد. به این منظور باید به قسمت Application Requirements وبسایت دانشگاه‌ها مراجعه کنید. ببینید که به کسب چه نمره‌ای در آزمون‌های TOEFL و IELTS نیاز دارید؟ آیا شرکت در آزمون‌های ورودی الزامی است؟ و اینکه معدل (GPA) قابل قبول برای اپلای چقدر است؟ این سوالات کمک می‌کند که بتوانید واقع بینانه‌تر تصمیم بگیرید. داشتن معیار، فارغ از نتیجه پذیرش، تاثیر بسیاری بر کاهش هزینه‌هایی مانند اپلیکیشن فی دانشگاه نیز دارد.
  • هزینه‌های تحصیل از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید. احتمالا می‌دانید که به طور کلی هزینه‌های تحصیل در آمریکا زیاد است؛ اما این هزینه‌ها تا حدی می‌تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. شهریه و سایر هزینه‌های تحصیل در هر دانشگاه را بررسی کنید و در نهایت گزینه‌هایی که با شرایط مالی شما متناسب‌تر هستند را در اولویت بگذارید.

 

گام دوم: مدارک و پیش نیازهای اپلای

در این مرحله باید ببینید که دقیقا به چه پیش نیازهایی جهت اپلای برای دانشگاه‌های موجود در لیست خود نیاز دارید. مدارکی که باید ارائه کنید به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید برای کارشناسی اپلای کنید، احتمالا لازم است در آزمون‌های ACT یا SAT شرکت کنید. اگر هم کارشناسی خود را تمام کرده‌اید و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا را دارید، نیاز به شرکت در یکی از آزمون‌های GRE یا GMAT خواهید داشت. شرکت در این آزمون‌ها به رشته تحصیلی وابسته است و برای رشته‌های خاصی لازم است در یکی از این آزمون‌ها شرکت کنید.

مورد دیگر مدرک زبان انگلیسی است. تمام دانشجوهای غیر انگلیسی زبان ملزم به ریپورت نمرات تافل یا آیلتس هستند. در برخی موارد، آزمون دولینگو نیز برای پذیرش مقطع کارشناسی پذیرفته می‌شود. احتمالا می‌دانید که تنها شرکت در این آزمون‌ها کافی نیست و باید نمره مورد نظر دانشگاه را کسب کنید. در قسمت پیش نیازهای پذیرش وبسایت دانشگاه، معمولا حداقل نمرات لازم برای بخش‌های Writing و Speaking ذکر می‌شود. این نمرات می‌تواند بسته به رشته تحصیلی مورد نظر شما متفاوت باشد.

رزومه، توصیه نامه (Recommendation letter)، انگیزه نامه (SOP)، مدرک تحصیلی (دانشنامه) مقاطع پیشین، ریزنمرات، Research Proposal خصوصا برای اپلای در مقطع دکترا، از دیگر پیش نیازهای اپلای هستند. البته ممکن است علاوه بر این‌ها به مدارک دیگری نیز نیاز باشد؛ اطلاعات دقیق را باید در وبسایت دانشگاه پیدا کنید.

نکته حائز اهمیت در این مرحله، توجه به ددلاین اپلای دانشگاه‌هاست. پیش از تهیه مدارک خوب است با کمی جستجو، از ددلاین دانشگاه آگاه شوید. از آن جایی که تهیه برخی مدارک ممکن است به چندین ماه زمان نیاز داشته باشد، دانستن تاریخ ددلاین می‌تواند کمک بزرگی در افزایش احتمال گرفتن پذیرش از دانشگاه بکند. در برخی موارد ممکن است نتیجه آزمون زبان شما آماده نشده باشد، یا هنوز موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود نشده باشید اما بقیه مدارک آماده باشند. در این صورت می‌توانید به دپارتمان مربوط به پذیرش دانشگاه ایمیل بزنید و موقعیت خود را شرح دهید؛ در بسیاری موارد با ارائه برخی مدارک با تاخیر، موافقت می‌شود.

اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

 

گام سوم: پر کردن فرم پذیرش و پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه

مرحله آخر مربوط به پر کردن فرم پذیرش، بارگذاری مدارک و پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا است. پس از پر کردن فرم اپلیکیشن، جهت ثبت درخواست خود باید هزینه‌ای به عنوان اپلیکیشن فی بپردازید. Application Fee هزینه‌ای است که به دانشگاه پرداخت می‌شود تا مدارک تحصیلی و درخواست پذیرش، بررسی شود. پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آنلاین، از طریق کارت‌های اعتباری انجام می‌شود. چنانچه به این کارت‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید این هزینه را از طریق تهران پیمنت بپردازید. مبلغ Application Fee بسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه، می‌تواند از ۳۰ تا ۱۵۰ دلار متغیر باشد. از آنجایی که احتمالا قصد دارید برای چندین دانشگاه اپلای کنید، پرداخت این مبلغ به ازای هر دانشگاه، هزینه زیادی برایتان خواهد داشت. در برخی موارد، دانشگاه‌ها امکان ویو اپلیکیشن فی (Application Fee Waiver) را به دانشجویان می‌دهند. به این معنی که از دریافت این هزینه از دانشجویانی که به دلیل شرایط مالی نمی‌توانند این هزینه را بپردازند، صرف نظر می‌کنند. برای ویو اپلیکیشن فی می‌توانید به دانشگاه ایمیل بزنید و موقعیت خود را شرح دهید. فقط باید در نظر داشته باشید که این امکان به تعداد محدودی از دانشجویان داده می‌شود و نباید آن را به روزهای پایانی اپلای موکول کنید.

نکته‌ای که باید هنگام پر کردن فرم و بارگذاری مدارک تحصیلی خود در وبسایت دانشگاه در نظر داشته باشید، صحیح بودن اطلاعات و مدارک است. در اکثر موارد، امکان اصلاح فایل‌های بارگذاری شده یا اطلاعات موجود در فرم پذیرش پس از ثبت درخواست وجود ندارد؛ پس به این مورد دقت کنید چرا که هر گونه اشتباه می‌تواند تاثیر مستقیمی بر احتمال پذیرش شما داشته باشد.

نکته بسیار مهم دیگر، توجه به ددلاین‌هاست. در نظر داشته باشید که شما تا تاریخ مشخصی فرصت دارید مدارک خود را بارگذاری کرده و اپلیکیشن فی را بپردازید.

 

گرفتن پذیرش از کدام دانشگاه‌های آمریکا آسان‌تر است؟

هنگامی که موضوع تحصیل در آمریکا مطرح می‌شود، بسیاری یاد دانشگاه‌هایی چون هاروارد، استفورد یا MIT می‌افتند. می‌دانیم که احتمال گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های برتر آمریکا به دلیل دشوار بودن شرایط پذیرش بسیار کم است؛ به طور مثال نرخ پذیرش (Acceptance Rate) دانشگاه MIT برابر با %۴، استنفورد %۴.۳ و هاروارد %۴.۶ است. به این معنی که تعداد بسیار کمی از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها، موفق به دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها می‌شوند. برای مشاهده لیست بهترین دانشگاه‌های آمریکا و اطلاعات بیشتر راجع به هر یک می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

در این قسمت می‌خواهیم دانشگاه‌هایی که نرخ پذیرش بالاتری دارند و احتمال دریافت پذیرش از آن‌ها بیشتر است را معرفی کنیم. در جدول زیر می‌توانید نام این دانشگاه‌ها به همراه نرخ پذیرش هر یک را مشاهده کنید. با کلیک روی نام هر یک، به وبسایت رسمی آن دانشگاه هدایت می‌شوید.

همانطور که بررسی کردیم، عوامل متعددی بر احتمال دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا تاثیر دارد که پیش از اقدام به اپلای، باید تمام این فاکتورها را در نظر بگیرید تا نتیجه رضایت‌بخش‌تری حاصل شود. توجه داشته باشید که آمریکا یکی از کشورهایی است که در زمینه مهاجرت به خصوص مهاجرت تحصیلی، انتخابی‌تر از سایر کشورها عمل می‌کند؛ پس هرچه بیشتر در این زمینه جستجو کنید و اطلاعات داشته باشید، احتمال موفقیت خود را افزایش می‌دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب نکات طلایی هزینه سفارت آمریکا را مطالعه کنید و جزئیات بیشتری در این باره کسب کنید.

1.1/5 - (35 امتیاز)

نظر شما چیست؟