homeخانهleftتحریریهleftشما جزء کدام دسته از شرکت کنندگان در آزمون تافل هستید؟

شما جزء کدام دسته از شرکت کنندگان در آزمون تافل هستید؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
eye 298 بازدید

شرکت در هر آزمونی نیاز به برنامه ریزی، زمان بندی، مطالعه و تلاش فراوان دارد. آزمون تافل نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای موفقیت در آن و کسب نمره بالا لازم است تا علاوه بر موارد مطرح شده، پشتکار و جدیت بسیار نیز از خودتان نشان دهید. در کنار این موارد، شما باید اقدام مهم دیگری هم انجام دهید و آن تعیین سطح زبان خودتان است. با آگاهی از سطح زبان انگلیسی خود، برای شرکت در آزمون تافل، می توانید استراتژی و برنامه ریزی دقیق تری تهیه کنید. با مشخص کردن Level زبان خود و سپس در نظر گرفتن محدویت هایی نظیر زمان و یا مشغله‌های درسی، شغلی یا خانوادگی و سایر مسائل، استراتژی مناسب خود را جهت آمادگی آزمون تافل اتخاذ نمائید.

مقاله پیش رو ابتدا در مورد چگونگی تعیین سطح زبان صحبت کرده و سپس شرکت کنندگان آزمون تافل را بر مبنای سطح زبان انگلیسی آنها دسته بندی نموده و راهکارهایی جهت کسب نمره بالاتر برای هر دسته بندی ارائه داده است.

تعیین سطح زبان

چنانکه می‌دانید هدف از آزمون تافل، سنجش چهار مهارت خواندن (Reading)، شنیدن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) به زبان  انگلیسی است، اما می خواهیم بدانیم که برای پاسخ به سوالات این چهار بخش تافل و کسب نمره خوب، چه سطح زبانی نیاز است و به عبارت دیگر با چه سطح زبانی می‌توان، تکنیک‌های پاسخ به سوالات را یاد گرفت و نمره مورد نظر را کسب کرد.

برای این کار باید سطح واقعی دانش زبانی خود را مورد سنجش قرار داد. برای سنجش، روش‌های متفاوتی وجود دارد، از قبیل شرکت در آزمون‌های موسسات گوناگون زبان، مشورت با مدرسان مجرب زبان و یا افرادی که تجربه‌های موفق یا نسبتا موفقی را در آزمون تافل داشته‌اند. موسسه ETS، نهاد برگزارکننده‌ آزمون تافل، سرویس‌های متنوعی در جهت آمادگی این آزمون ارائه می‌دهد که یکی از آن سرویس‌ها، آزمون‌های آزمایشی تافل است. آزمون‌های آزمایشی کاملا مشابه آزمون اصلی تافل طراحی شده‌اند. شما می‌توانید با ثبت نام در یکی از آزمون‌های آزمایشی، سطح زبان فعلی‌تان را مورد سنجش دقیق قرار دهید. سطح زبانی مورد نیاز برای کسب نمره خوب در این آزمون  Upper intermediate و Advance  است.

این نکته را نیز متذکر می‌شویم که تعیین سطح، تنها عامل برای برگزیدن استراتژی و تکنیک‌های آمادگی تافل نیست. چه بسیار داوطلبانی که از دانش زبانی بالایی برخودارند، اما نمره‌ی مورد نظر خود را درآزمون تافل کسب نکرده‌اند. در واقع این طور می‌توان گفت که تافل آزمون مهارت‌ها است. علاوه بر داشتن مهارت‌های چهارگانه خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن، شما باید به مهارت‌هایی نظیر کنترل استرس خود در روز امتحان، سرعت در تست زنی، خواندن سریع متن، نت برداری در هنگام Listening، صحبت کردن در محدوده‌ی زمانی ۴۵ تا ۶۰ ثانیه داشته باشد. همچنین تایپ کردن سریع به زبان انگلیسی جهت نگارش دو مقاله‌ی انگلیسی پنج پارگرافی آکادمیک که شامل ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه‌ باشد، در دو مدت زمان ۳۰ دقیقه‌ای تعیین شده لازمه این آزمون است.

جهت آشنایی با روند آزمون تافل در روز آزمون، مقاله “در روز آزمون تافل چه می‌گذرد” را مطالعه کنید.

دسته بندی متقاضیان آزمون تافل

در مجموع افراد متقاضی آزمون تافل را می‌توان در ۴ گروه زیر دسته بندی کرد. دسته بندی های زیر بر اساس میزان دانش زبان انگلیسی متقاضیان و همچنین مهارت آنها در هنگام پاسخ گویی به سوالات چهارگزینه‌‌ای صورت پذیرفته است.

دسته اول: افرادی دارای دانش زبانی خوب و مهارت بالا در تست زنی

دسته دوم: افرادی دارای دانش زبانی ضعیف اما مهارت بالا در تست زنی

دسته سوم: افرادی دارای دانش زبانی خوب اما فاقد مهارت بالا در تست زنی

دسته چهارم: افرادی دارای دانش زبانی ضعیف و فاقد مهارت در تست زنی

دسته اول: افرادی دارای دانش زبانی خوب و مهارت بالا در تست زنی

همان‌طور که از عنوان این دسته مشخص است این گروه را افرادی با دانش زبانی خوب و همچنین داشتن مهارت بالا در مواجهه با این نوع از آزمون‌ها تشکیل می‌دهند. شاید بتوان این افراد را تست‌زنان قوی و کنکور بازان حرفه‌ای نامید. افراد این گروه از مهارت بالایی در خواندن، نوشتن، گوش دادن و مکالمه برخوردارند.

این افراد در تمام کنکورهای کارشناسی، کارشناسی ارشد و امتحانات دانشگاهی، نشان داده‌‌اند تکنیک‌های  این نوع از آزمون‌ها را سریع فرا می‌گیرند و مهارت بالایی در زمینه پاسخ گویی سریع و دقیق به پرسش‌های چهارگزینه‌ای دارند و از دانش خود به صورت بهینه بهره می‌برند.

 

سطح زبان انگلیسی برای تافل

 

دسته دوم: دارای دانش زبانی ضعیف اما مهارت بالا در تست زنی

افرادی که در این دسته قرار می گیرند نیز در زمره‌ی تست‌زنان حرفه‌ای قرار دارند. تخصص این افراد سنجش دقیق سطح دانش و توانایی خود در مواجهه با آزمون‌هاست و همچنین به دست آوردن توانایی لازم برای آمادگی آزمون در مدت زمان کوتاه است. این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و می‌توانند با مطالعه در عرض دو ماه و یا کمتر، نمره مورد نظر خود را کسب کنند. به عبارتی دیگر این افرد تخصص خوبی در پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز ددلاین ها را دارا هستند. نخستین کار این افراد بعد از سنجش توانایی‌های زبان خود، باید اشراف بر بودجه بندی سوالات هر بخش آزمون زبان تافل و گرفتن خروجی از میزان تسلط شان در تک تک سوالات در هر بخش است. دومین کار افراد این گروه، تمرکز کردن بر نقاط قوت زبانی است، به عنوان مثال فردی توانایی بالایی در Listening را داراست اما در Speaking  ضعیف است. این فرد باید بر روی مهارت شنیداری خود همراه با نت برداری دقیق و سریع تمرکز ‌کند و سعی کند بالاترین نمره ممکن را در این بخش دریافت کند تا کمبود مهارت خود را در بخش Speaking  جبران کند.

دسته سوم: دارای دانش زبانی خوب اما فاقد مهارت بالا در تست زنی

شاید با یک مثال ساده بتوان در خصوص ویژگی های این افراد صحبت کرد. فردی را در نظر بگیرید که فارغ التحصیل دوره‌ی کارشناسی یا ‌کارشناسی ارشد ادبیات زبان انگلیسی از دانشگاه تهران است. این فرد واجد دانش خوب زبانی است، اما اگر به مهارت‌های چگونگی پاسخ‌گویی بر سوالات بخش‌های مختلف آزمون مسلط نباشد، در خوشبینانه‌ترین حالت نمره‌ای بین ۷۷ تا ۸۳ را کسب خواهد کرد. تعدادی از متقاضیان، دانش زبانی خوبی را دارا هستند، از دوران نوجوانی درگیر یادگیری زبان انگلیسی بوده‌اند، اما مهارت‌های ‌لازم در خصوص نحوه‌ی مواجهه با آزمون را ندارند. این افراد ضعف‌هایی در آزمون‌های سنگین و چهارساعته را دارا هستند. نمی‌توانند به صورت ممتد در محدوده‌ی زمانی ۴ ساعت یک آزمون سنگین را پشت سر بگذارند. عدم توانایی بدنی، عدم تمرکز، عدم توانایی تایپ و نگاه کردن بلند مدت به مانیتور، کلافگی در هنگام نشست بیش از حد پشت میز کامپیوتر به همراه عدم داشتن توانایی های تست زنی، تنظیم زمان و گذر از سوالات سخت و متن‌های پیچیده فصل مشترک ویژگی‌های افراد این گروه را تشکیل می‌دهد.

دسته چهارم: دارای دانش زبانی ضعیف و فاقد مهارت در تست زنی

افرادی که در این دسته قرار دارند، کار سخت‌تر و طولانی‌تری را نسبت به ۳ گروه دیگر در پیش خواهند داشت. این افراد برای کسب نمره بین ۸۵ تا ۹۵ بایستی بین یک تا یک سال و نیم‌، به پرورش مهارت‌های زبانی خود برای ارتقا از سطح Beginner تاUpper Intermediate  بپردازند. برای دستیابی به این مهم، باید در کلاس‌های فشرده و فوق فشرده زبان در آموزشگاه‌های سطح شهر شرکت کنند. افراد این گروه به موازات ارتقاء سطح دانش زبان خود باید مهارت‌های پاسخ گویی به سوالات چهارگزینه‌ای(تستی) خود را نیز ارتقاء دهند.

بنابراین ابتدا سطح خود را تعیین کنید و سپس بررسی کنید که در کدام یک از دسته بندی های بالا قرار می گیرید، پس از آن با برنامه ریزی لازم، راه خود را برای گرفتن یک نمره بالا در آزمون تافل هموار کنید و تا دستیابی به این مهم دست از تلاش برندارید. تفاوتی نمی‌کند که در کدام سطح هستید و اگر سطح زبان خوبی ندارید فقط کمی تلاش بیشتر نسبت به افراد قوی تر نیاز دارید و می‌توانید مطمئن باشید که نتیجه خوب را کسب خواهید کرد.

اطلاعات تکمیلی پیرامون آزمون تافل را در اینجا بخوانید.

Rate this post

نظر شما چیست؟