homeتهران پیمنتleftرمزارزهاleftخرید و فروش لایت کوین (LTC)
خرید و فروش لایت کوین (LTC)

خرید و فروش لایت کوین (LTC)

4,798,480 تومان $ 91.40
تومان
تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 6,675,745,882 $
درصد تغییرات ۲۴ ساعته (دلار) 0.34
درصد تغییرات ۷ روزه 3.52
درصد تغییرات 30 روزه 4.50

اگرچه ممکن است لایت کوین (Litecoin) را که با علامت اختصاری LTC نشان داده می‌شود به اندازه بیت کوین (BTC) در سرفصل اخبار نبینید، این ارز دیجیتال یکی از محبوب‌ترین رمز ارزها و و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال پس از بیت کوین است. LTC برای بهبود برخی نواقص بیت کوین مانند سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها و انحصارطلبی در استخراج ایجاد شد و به‌ویژه توانست برای تراکنش‌های روزمره مورد استفاده قرار گیرد. اگر قصد خرید لایت کوین یا فروش لایت کوین را دارید بهتر است در ابتدا با ما همراه باشید و با این ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

 

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

خالق لایت کوین بر خلاف خالق بیت کوین ناشناس نیست و این ارز دیجیتال توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی (Charlie Lee)، ایجاد شد. لایت کوین یکی از اولین آلت کوین‌ها (Altcoin) محسوب می‌شود. آلت کوین، نامی است که به ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین و در برخی موارد، اتریوم اختصاص داده می‌شود. این ارز دیجیتال، دومین رمز ارز قدیمی است که از بیت کوین منشعب شده است و قرار بر این بود که «نقره‌ای برای طلای بیت کوین» باشد.

LTC در اصل به این منظور توسعه داده شد که سه مسئله اصلی بیت کوین یعنی سرعت، مقیاس‌پذیری و تمرکزگرایی را بهبود ببخشد. این ارز دیجیتال به‌شکل یک روش پرداخت ایده‌آل طراحی شد تا تایید تراکنش‌ها در شبکه آن در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد. مکانیسم اجماع ارز دیجیتال لایت کوین مانند بیت کوین، اثبات کار (PoW) است اما الگوریتم هشینگ (Hashing) در این بلاک‌چین، Scrypt نام دارد. این در حالی است که الگوریتم هشینگ بیت کوین SHA-256 است.

 

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین درست مانند بیت کوین روی بلاک‌چین متن‌باز (Open Source) اجرا می‌گردد و هیچ مرجعی آن را کنترل نمی‌کند. هر اپراتور نود (Node) یا گره LTC از هر بلاک‌چین یک نسخه کپی دارد تا اطمینان حاصل شود تراکنش‌های جدید با سابقه تراکنش‌ها در تضاد نیستند و ماینرها (Miners) با گنجاندن تراکنش‌های جدید در بلوک‌های تازه‌استخراج‌شده به پردازش آن‌ها کمک می‌کنند. در ادامه با نحوه عملکرد LTC بیشتر آشنا می‌شوید.

 

بلوک‌های یتیم (Orphaned Blocks)

هم بیت کوین و هم LTC را می‌توان استخراج کرد که این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد بلوک‌های یتیم شود. بلوک‌های یتیم زمانی ایجاد می‌شوند که دو ماینر تقریبا در یک زمان یک بلوک را استخراج می‌کنند و هر دو در ابتدا توسط زنجیره پذیرفته می‌شوند اما سپس، یکی از آن‌ها رد می‌شود. در LTC برای اولین بار از SegWit که مخفف Segregated Witness استفاده شد تا تعداد بلوک‌های یتیم ایجادشده در اثر زمان کم تایید بلوک، کاهش پیدا کند.

 

الگوریتم هشینگ

همانطور که مطرح شد در شبکه LTC از الگوریتم هشینگ Scrypt استفاده می‌شود. این الگوریتم در ابتدا به این دلیل انتخاب شد که از کنترل استخراج LTC توسط ماینرهای ASIC پیشگیری شود. از آنجایی که الگوریتم Scrypt به حافظه بالاتری نیاز دارد ASIC در ابتدا برای استخراج لایت کوین مناسب نبود و این فرصت خوبی را برای ماینرهایی که از CPU و GPU قوی استفاده می‌کردند فراهم کرد. با این حال، با توجه به بهبود الگوریتم Scrypt در طول زمان، در حال حاضر، ماینرهای ASIC هش‌های قابل‌توجهی را در ثانیه تولید می‌کنند و ماینرهای مبتنی بر CPU و GPU عملکرد مناسبی در استخراج LTC ندارند.

 

اتمیک سواپ (Atomic Swap)

اتمیک سواپ، تبادل ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین‌های مختلف یا مبادله بین زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. این امر باعث می‌شود که LTC از تعامل‌پذیری (Interoperability) بالایی برخوردار باشد.

 

اجتناب از پیش‌استخراج (Pre-Mine)

پیش‌استخراج به توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین امکان می‌دهد قبل از عمومی کردن پروژه، سکه استخراج کنند. از این امکان در لایت کوین اجتناب شده است. لی در هنگام راه‌اندازی LTC مطرح کرد که پیش‌استخراج باعث می‌شود کنترل تعداد قابل‌توجهی از سکه‌ها در دست افراد یا گروه‌های خاصی باشد و این بر خلاف رویکرد غیرمتمرکز بیت کوین است.

به همین دلیل، لی یک هفته قبل از انتشار LTC، کدهای باینری (Binary) و منبع آن را در دسترس قرار داد تا کاربران از آن استفاده کنند و همچنین، برای بهترین زمان راه‌اندازی، نظر کاربران را پرسید. بنابراین، همه افراد می‌توانستند همزمان استخراج LTC را شروع کنند.

ارز دیجیتال لایت کوین

خرید و فروش لایت کوین از طریق تهران پیمنت

 

لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

همانگونه که مطرح شد هدف از ایجاد لایت کوین، بهبود بیت کوین از ابعاد مختلف به‌ویژه سرعت، امنیت و هزینه تراکنش بود. از آنجایی که LTC از بیت کوین منشعب شده است، ممکن است این سوال برای شما ایجاد گردد که خرید لایت کوین بهتر است یا خرید بیت کوین. اگرچه قیمت لایت کوین با قیمت بیت کوین متفاوت است اما چند تفاوت دیگر میان LTC و بیت کوین وجود دارد که در جدول زیر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

  بیت کوین (BTC)

  لایت کوین (LTC)

تاریخ آغاز به کار

2009

2011

محدودیت عرضه

21 میلیون

84 میلیون

الگوریتم هشینگ

SHA-256

Scrypt

زمان ایجاد بلوک

10 دقیقه

2.5 دقیقه

تعداد تراکنش در ثانیه

7

54

کاربرد LTC چیست؟

LTC از نقدینگی بالایی برخوردار است و این باعث می‌شود که استفاده از این ارز دیجیتال برای معاملات آسان باشد. در واقع، کمپانی‌هایی مانند Newegg، SlingTV و حتی سازمان‌های غیرانتفاعی مانند صلیب سرخ آمریکا (American Red Cross) از پذیرش موجودی LTC دارندگان این رمز ارز کاملا خوشحال می‌شوند. علاوه بر این، می‌توان از LTC در برنامه‌های ارز دیجیتال مانند BitPay یا CryptoPay استفاده کرد. مانند بیت کوین، خرید و فروش لایت کوین برای پرداخت در قبال کالاها و خدمات نیز کاربرد دارد.

 

استخراج ارز لایت کوین چگونه است؟

LTC یک آلت‌کوین مبتنی بر استخراج است. ماینرهای LTC مسائل ریاضی پیچیده به نام هش (Hash) را حل می‌کنند تا حق ثبت پردازش‌های جدید در بلاک‌چین را به دست بیاورند. اولین ماینری که بتواند هش مرتبط با تراکنش را به‌طور صحیح حل کند به‌عنوان پاداش، لایت کوین دریافت می‌کند. البته میزان پاداش استخراج لایت کوین هر چهار سال نصف می‌شود تا سرعت تولید سکه‌های جدید کاهش یابد. برای مثال، پاداش استخراج LTC در سال ۲۰۱۵ از ۵۰ به ۲۵ LTC و در سال ۲۰۱۹ از ۲۵ به ۱۲.۵ کاهش پیدا کرد.

روند استخراج بیت کوین کاری نیست که بتوان آن را از طریق یک کامپیوتر معمولی انجام داد. برای این کار به دستگاه استخراج لایت کوین ASIC یا کامیپوترهایی با CPU یا GPU قوی نیاز دارید. برای حل هش به قدرت محاسباتی و در نتیجه انرژی و فضای زیادی نیاز است و بنابراین، مهم است که از دستگاهی قوی استفاده کنید و همچنین، به انرژی کم‌هزینه دسترسی داشته باشید. در واقع، سهم عمده‌ای از استخراج LTC در مزارع و استخرهای ماینینگ انجام می‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری بر این ارز دیجیتال، خرید لایت کوین را ترجیح می‌دهند.

 

آیا خرید لایت کوین، سرمایه‌گذاری خوبی است؟

اگرچه LTC یکی از رمز ارزهایی است که معامله با آن زیاد انجام می‌شود اما برخی می‌خواهند بدانند که خرید ارز LTC می‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق باشد یا خیر. LTC یک رمز ارز مناسب برای افرادی است که از ارزهای دیجیتالی که ارزش ماندگار دارند استقبال می‌کنند.

خرید LTC به‌ویژه برای افرادی یک گزینه جذاب است که می‌خواهند هم سرمایه‌گذاری کنند و هم تراکنش‌های راحتی داشته باشند. با این حال، مهم است قبل از سرمایه‌گذاری بر این رمز ارز از نحوه خرید لایت کوین و همچنین، نمودار قیمت لایت کوین آگاه باشید.

 

بهترین کیف پول LTC چیست؟

وقتی قصد خرید LTC و نگهداری آن در کیف پول را دارید مهم است که بر امنیت، راحتی استفاده و سازگاری کیف پول با سایر ارزهای دیجیتال توجه کنید. بنابراین، برخی از انواع کیف پول LTC، انتخاب مناسب‌تری برای ذخیره این ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. در ادامه چند مورد از آن‌ها را نام می‌بریم.

  • CryptoWallet
  • Ledger Nano X
  • Trezor Model T
  • Exodus
  • Guarda
  • Atomic Wallet

 

نحوه خرید و فروش لایت کوین چگونه است؟

اگر قصد خرید و فروش لایت کوین را دارید می‌توانید از خدمات تهران پیمنت استفاده کنید. این مجموعه امکان خرید و فروش سریع LTC را برای شما فراهم کرده است و به شما کمک می‌کند سرمایه‌گذاری آسان‌تری در بازار ارز دیجیتال داشته باشید. علاوه بر این، از طریق سایت این مجموعه می‌توانید نمودار قیمت لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بررسی کنید و در نتیجه، از بهترین زمان خرید رمز ارزها آگاه شوید.

از سوی دیگر، در کانال تلگرام تهران پیمنت، قیمت لحظه‌ای انواع ارزهای دیجیتال در دسترس شما قرار دارد. با خرید لایت کوین با ریال از تهران پیمنت، می‌توانید کیف پول ارز دیجیتال خود را طی یک ساعت شارژ کنید. همچنین، اگر قصد فروش لایت کوین به ریال را داشته باشید، تهران پیمنت طی مدت حداکثر دو سیکل پایا، معادل ریالی لایت کوین را به حساب بانکی شما واریز می‌کند.

در پایان، لایت کوین که به‌عنوان یک انشعاب از بیت کوین ایجاد شد اگرچه ممکن است ارز دیجیتال برتر نباشد، به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی که داشته است به سرمایه‌گذاری ارزشمندی تبدیل شده است. نحوه عملکرد این ارز دیجیتال با نحوه عملکرد بیت کوین تا حدی متفاوت است و امکان پرداخت‌های سریع و آسان را برای شما فراهم می‌کند. اگر قصد خرید لایت کوین یا فروش لایت کوین را دارید می‌توانید با مراجعه به وبسایت تهران پیمنت، این کار را به‌راحتی انجام دهید. به یاد داشته باشید که قیمت LTC در تهران پیمنت، قیمت نهایی ارز دیجیتال است و هیچ مبلغی به‌عنوان کارمزد به آن افزوده نمی‌شود.

 

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

8 تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

8 تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

1/5 - (745 امتیاز)

پیش‌بینی قیمت لایت کوین در آینده مانند پیش‌بینی قیمت سایر ارزهای دیجیتال دشوار است اما به‌طور کلی، رمز ارز لایت کوین پیشرفت‌های تکنولوژیک زیادی داشته است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت آن داشته باشد.

مجموعه تهران پیمنت این امکان را برای شما فراهم کرده است که با استفاده از خدمات رمز ارز آن، طی یک ساعت، کیف پول لایت کوین خود را شارژ کنید.

برای فروش لایت کوین می‌توانید از خدمات تهران پیمنت استفاده کنید و با استفاده از خدمات این مجموعه به‌سرعت و به‌راحتی، موجودی لایت کوین کیف پول خود را به ریال تبدیل کنید.

لیتوشی کوچک‌ترین واحد لایت کوین است که هر ۱۰۰ میلیون لیتوشی، یک لایت کوین محسوب می‌شود.

خرید لایت کوین مانند خرید هر ارز دیجیتال دیگری با ریسک‌ها و در عین حال، سودهایی همراه است. با این حال، ارز دیجیتال لایت کوین می‌تواند امکان پرداخت سریع و مقرون‌به‌صرفه را نیز فراهم کند.