homeخانهleftرمزارزهاleftخرید و فروش بیت کوین (BTC)
خرید و فروش بیت کوین (Bitcoin)

خرید و فروش بیت کوین (BTC)

1,073,910,776 تومان $ 23654.42
تومان
تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 455,981,853,128 $
درصد تغییرات ۲۴ ساعته 1.93
درصد تغییرات ۷ روزه 4.14
درصد تغییرات 30 روزه 42.83

بیت کوین (Bitcoin) با نام اختصاری BTC، اولین دارایی صنعت ارزهای دیجیتال است. بیت کوین یک ارز دیجیتال آنلاین همتا به همتا (Peer-to-Peer) است؛ به این معنا که همه تراکنش‌ها مستقیماً بین اعضای مستقل شبکه به طور مساوی انجام می‌شود، بدون اینکه نیازی به هیچ‌گونه واسطه‌ای برای اجازه یا تسهیل انجام تراکنش‌ها باشد.

صنعت کریپتوکارنسی با بیت کوین و فناوری بلاکچین آن شروع شد و در حال حاضر بیش از هزاران نوع ارز دیجیتال در این صنعت تولید شده‌اند که هر یک هدف خاصی را دنبال می‌کنند و به دنبال افزایش سهم خود از این بازارند. با استفاده از خدمات تهران پیمنت به آسانی می‌توانید به خرید و فروش بیت کوین (BTC) بپردازید.

 

بیت کوین چیست و بنیانگذار آن کیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ عرضه شد. ساتوشی ناکاموتو نام مستعار فرد یا گروهی از افراد است که در سال ۲۰۰۸ وایت پیپر بیت کوین را عرضه کردند. هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تا به امروز مخفی مانده است و تنها اطلاعات موجود گمانه‌زنی‌هایی است که درباره ناکاموتو وجود دارد.

ارز دیجیتال BTC مدت کوتاهی پس از انتشار وایت پیپر آن، در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. بیت‌کوین شعله‌ رشد و پذیرش عمومی کریپتوکارنسی میان مردم را برانگیخت و در نهایت منجر به ایجاد صنعت اقتصاد غیرمتمرکز کریپتوکارنسی امروزی شد.

واحد سیستم بیت کوین، Bitcoin است که مخفف‌های BTC و XBT برای آن به کار می‌روند. مقادیر کوچک بیت کوین با واحدهای جایگزینی مانند میلی بیت کوین (Millibitcoin) که با نماد MBTC نمایش داده می‌شود و ساتوشی نام‌گذاری شده‌اند. ساتوشی کوچک‌ترین جزء بیت کوین است که به اندازه ۱۰۰ میلیونیم ۱ بیت کوین است. به عبارت دیگر هر Bitcoin می‌تواند به ۱۰۰ میلیون واحد کوچک‌تر به نام ساتوشی تقسیم شود.

 

خرید، فروش و شارژ بیت کوین (Bitcoin)

خرید و فروش بیت کوین (BTC) توسط تهران پیمنت

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

جهت دریافت یا ارسال این رمزارز، می‌توانید از اپلیکیشن Bitcoin استفاده کنید. این اپلیکیشن را می‌توانید به صورت رایگان از طریق سایت Bitcoin دانلود و روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید و با استفاده از کیف پول آن، Bitcoin دریافت یا ارسال کنید.

همه نقل و انتقالات و تراکنش‌های بیت کوین توسط فن‌آوری زنجیره بلوک یا بلاک چین (Blockchain) انجام، ثبت و نگهداری می‌شوند. Blockchain چیزی شبیه به یک دفتر کل عمومی است که شامل تمام تراکنش‌هایی است که تاکنون پردازش شده‌اند و در آن، تمام تراکنش‌های هر کاربر به صورت عمومی برای همه به اشتراک گذاشته شده است و به کاربران اجازه می‌دهد تا درستی هر تراکنش را بیازمایند.

در طی فرآیند انجام هر تراکنش در بلاک چین، coin‌هایی تولید می‌شوند که به این بخش، ماینینگ (Mining) می‌گویند. در واقع تمامی تراکنش‌های Bitcoin توسط ماینر‌ها (Miner) تایید می‌شوند و بدین ترتیب، آن‌ها در مقابل عملیات ریاضی مرتبط با رمزنگاری و تایید تراکنش صورت گرفته، پاداش می‌گیرند که این پاداش به صورت Bitcoin به آن‌ها داده می‌شود.

 

چه مقدار بیت کوین در گردش است؟

در کل ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و بیشتر از ۲۱ میلیون استخراج نخواهد شد. در سال‌های اولیه که رقابت برای استخراج بیت کوین میان کاربران کم بود، به ازای هر بلوک افراد می‌توانستند ۵۰ بیتکوین استخراج کنند. اما در حال حاضر به ازای استخراج هر بلاک تنها ۶.۲۵ بیت کوین استخراج می‌شود.

در حال حاضر بیشتر از ۱۹ میلیون از کل بیت کوین‌ها استخراج شده است و تخمین زده می‌شود با توجه به هاوینگ در سال‌های آینده، استخراج کامل ۲۱ میلیون بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

هاوینگ به مفهوم کاهش پاداش به ماینرها پس از استخراج بیت کوین است. استخراج بیت کوین همانند طلا در طول زمان سخت‌تر می‌شود و این موضوع ارزش بیت کوین را در طول زمان بیشتر می‌کند. هاوینگ BTC پس از استخراج ۲۱ هزار بلاک یا به طور تخمینی هر ۴ سال یک‌بار صورت می‌گیرد.

بنا بر هاوینگ BTC، پاداش ماینرها نصف می‌شود. اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ انجام شد و پاداش ماینرها از ۵۰ بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک، به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. آخرین هاوینگ نیز در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته و پاداش ماینرها به ۶.۲۵ بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک رسیده است.

 

امنیت شبکه بیت کوین

بیت کوین یک شبکه توزیع‌شده است که بیشتر از ۱۰ هزار نود کامل (Full Node) در سراسر جهان دارد. برای هک شبکه بیت کوین باید حداقل ۵۱ درصد از نودهای بیت‌کوین و توان شبکه در اختیار هکرها قرار بگیرد تا امنیت شبکه بیت کوین به خطر بیفتد. این مسئله در عمل با توجه به تعداد بالای نودهای بیت کوین (بیشتر از ۴۷هزار نود فعال) و پراکندگی نودها در سراسر جهان عملاً غیرممکن است.

 

مزایای ارز دیجیتال BTC

مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که ارز دیجیتال بیت کوین را منحصر به‌فرد می‌کند می‌توانیم به صورت زیر خلاصه کنیم:

 • شبکه BTC توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی‌شود.
 • کارمزد تراکنش‌ها بسیار کمتر از سیستم‌های بانکی است.
 • امنیت BTC بالاست؛ پس حریم خصوصی فروشنده و خریدار BTC حفظ می‌شوند و امکان جعل بیت کوین و تراکنش یا هک شبکه وجود ندارد.
 • فقط ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج می‌شود و پس از استخراج تمامی BTCها، کاربران و ماینرها از کارمزد پردازش تراکنش‌ها درآمد کسب خواهند کرد.
 • سیستم پرداخت P2P است که واسطه‌ای میان خریدار و فروشنده BTC وجود ندارد.
 • تراکنش‌های BTC شفاف است و توسط انواعی از نود بیت کوین یا گره بیت کوین تایید می‌شود؛ بنابراین برای همه قابل رویت است.
 • تراکنش‌ها در شبکه BTC یکطرفه بوده و نمی توان آن را لغو کرد. بنابراین امکان سواستفاده از شبکه وجود ندارد.

 

کاربردهای ارز بیت کوین

سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بحران مالی جهانی اتفاق افتاد و تمامی کشورها را درگیر رکود اقتصادی کرد. ناکاموتو ارز دیجیتال بیت کوین را سال ۲۰۰۸ با هدف ارائه یک روش جدید برای انجام تراکنش‌های مالی به جای پرداخت‌های مرسوم و سنتی و بدون نیاز به واسطه‌گری بانک‌ها ایجاد کرد، اما کاربردهای بیت کوین محدود به این هدف نماند.

ساتوشی ناکاموتو معتقد بود که لازم است بانک‌ها را از تراکنش‌های مالی خلع کرد و یک سیستم پرداخت همتا به همتا ایجاد کرد که بر تایید شخص ثالث تکیه نداشته باشد. به این ترتیب بانک‌ها نیازی به مشارکت در هر تراکنش نداشتند. در حال حاضر BTC کاربردهای متنوعی دارد که به اختصار آن‌ها را نام می‌بریم:

 • نقل و انتقال پول و خرید کالا (به عنوان مثال خرید خودرو، ملک، پی پال، آثار هنری و …)
 • پرداخت‌های برون‌مرزی با کارمزد تراکنش‌های بسیار پایین
 • سرمایه گذاری

 

چگونه Bitcoin بدست آوریم؟

 • با ارائه کالا یا خدمات در پلتفرم‌هایی که بیت کوین (BTC) را پشتیبانی می‌کنند (یعنی کالا بفروشیم یا خدمات ارائه کنیم و پول آن را به صورت رمز ارز دریافت کنیم)
 • خرید بیت کوین از صرافی های رمزارزی خارجی (مانند صرافی کوین بیس و صرافی بیترکس)
 • مبادله Bitcoin با فردی دیگر مثل پرداخت دلار اسکناس
 • استخراج (Mining)
 • استفاده از خدمات صرافی‌های داخلی مثل تهران پیمنت که ریال دریافت می‌کنند و در مقابل رمزارز ارائه می‌کنند.
 • تبادل و تبدیل Bitcoin با سایر رمزارزها از طریق سواپ (Swap)
 • خرید بیت کوین با ویزا کارت (این روش به دلیل کسر کارمزد بالا توصیه نمی‌شود و توصیه ما خرید بیت کوین از صرافی های با کارمزد پایین است)

 

خرید و فروش بیت کوین (BTC) در ایران با کارمزد پایین

خرید و فروش بیت کوین (BTC) در تهران پیمنت با کمترین میزان کارمزد است و پیش از سفارش خرید بیت کوین با ریال یا سفارش فروش بیت کوین به ریال، قیمت نهایی به شما نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید سفارش خرید بیت کوین به مقدار کم خود را از طریق تهران پیمنت انجام دهید.

 

از تهران پیمنت چطور بیت کوین بخریم؟

در صورت تمایل برای انجام پرداخت با استفاده از بیت کوین یا شارژ آن توسط تهران پیمنت، در ابتدای همین صفحه میزان ارز موردنظر خود را به تومان در باکس سفید سمت چپ، یا به بیت کوین در باکس سفید سمت راست درج کنید و روی گزینه «ثبت خرید» کلیک کنید. سفارش خرید بیت کوین (BTC) شما در تهران پیمنت ظرف حداکثر ۳ ساعت انجام می‌شود.

 

به تهران پیمنت چطور بیت کوین بفروشیم؟

چنانچه قصد دارید بیت کوین (BTC) خود را نقد کنید، از طریق تهران پیمنت می‌توانید دارایی ارزی خود را به ریال تبدیل کنید. به این منظور در ابتدای همین صفحه ابتدا گزینه فروش را انتخاب کنید، سپس میزان ارز مورد نظر خود را به تومان در باکس سفید سمت چپ، یا به بیت کوین در باکس سفید سمت راست درج کنید و روی گزینه «ثبت فروش» کلیک کنید.

 

نکات خرید و فروش بیت کوین (BTC) با تهران پیمنت

جهت خرید و فروش بیت کوین (BTC) با استفاده از تهران پیمنت، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • معادل ریالی Bitcoin ظرف مدت حداکثر دو سیکل پایا به حساب بانکی شما واریز می‌شود. برای آشنایی بیشتر با سیکل پایا می‌توانید مطلب پایا و ساتنا چیست و سیکل‌های کاری آن چگونه است؟ را مطالعه کنید.
 • چنانچه قصد خرید از یک سایت را دارید یا برای فردی دیگر بیت کوین را ارسال می‌کنید تا کالا یا خدمات دریافت کنید، طرف مقابل کالا یا خدمات مربوطه را پس از تایید تراکنش مورد نظر ارائه خواهد کرد. پس زمان حداکثر ۲ ساعت پس از انجام سفارش توسط تهران پیمنت را برای دریافت کالا یا خدمات مربوطه، در نظر داشته باشید.

 

 

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

8 تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

8 تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

1.1/5 - (1060 امتیاز)

بهترین روش کسب بیت کوین، خرید آن از صرافی‌ها و پلتفرم‌های خرید و فروش رمز ارز است. برای خرید و فروش بیت کوین (BTC) بدون کارمزد می‌توانید از تهران پیمنت استفاده کنید.

تا به امروز قانونی درباره خرید و فروش بیت کوین (BTC) در ایران وضع نشده است. بنابراین خرید و فروش بیت کوین (BTC) غیرقانونی نیست و جرم محسوب نمی‌شود.

بله، بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work | PoW) استفاده می‌کند؛ بنابراین BTC را می‌توان استخراج کرد.

اگر قصد دارید بیت کوین (BTC) خود را نقد کنید، از طریق تهران پیمنت می‌توانید دارایی ارزی خود را به ریال تبدیل کنید. معادل ریالی Bitcoin خریداری شده ظرف مدت حداکثر دو سیکل پایا به حساب بانکی شما واریز می‌شود

با استفاده از تهران پیمنت می‌توانید بیت کوین خریداری کنید. خرید رمز ارز بیت کوین در تهران پیمنت در روزهای غیر تعطیل حداکثر ۳ ساعته انجام می‌شود.