homeتهران پیمنتleftرمزارزهاleftخرید و فروش بیت کوین (BTC)
خرید و فروش بیت کوین (Bitcoin)

خرید و فروش بیت کوین (BTC)

1,451,053,987 تومان $ 27639.12
تومان
تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 535,885,458,998 $
درصد تغییرات ۲۴ ساعته (دلار) -0.56
درصد تغییرات ۷ روزه 1.99
درصد تغییرات 30 روزه -3.13

بیت کوین (Bitcoin) که با نام اختصاری BTC نشان داده می‌شود، اولین ارز دیجیتال و سیستم پرداخت غیرمتمرکز موفق است. BTC یک ارز دیجیتال آنلاین همتا به همتا (Peer-to-Peer) است؛ بدین معنا که همه تراکنش‌ها مستقیما بین اعضای مستقل شبکه به‌طور مساوی انجام می‌شود، بدون اینکه به هیچ‌گونه واسطه برای اجازه یا تسهیل انجام تراکنش‌ها نیاز باشد. صنعت کریپتوکارنسی با بیت کوین و فناوری بلاک چین آن شروع شد و اگرچه در حال حاضر، رمز ارزهای مختلفی در این بازار ایجاد شده‌اند، BTC همچنان ارزشمندترین ارز دیجیتال محسوب می‌شود. با این حال، قبل از خرید و فروش بیت کوین با ما همراه باشید تا با این رمز ارز بیشتر آشنا شوید.

بیت کوین چیست و بنیانگذار آن کیست؟

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که هدف آن حذف مقامات مرکزی مانند بانک‌ها یا دولت‌هاست. در عوض، BTC از فناوری بلاک چین برای پشتیبانی از تراکنش‌های همتا به همتا بین کاربران در یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کند. تراکنش‌ها از طریق مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) تایید می‌شوند که در این شبکه به ماینرها (Miners) یا استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها پاداش داده می‌شود.

شبکه بیت کوین کاملا عمومی است، یعنی هر کسی در جهان با اتصال به اینترنت و دستگاهی که به آن متصل می‌شود می‌تواند بدون محدودیت در این شبکه نقش داشته باشد. علاوه بر این متن‌باز (Open Source) است؛ بدین معنی که هر کسی می‌تواند کد منبعی را که BTC بر اساس آن ساخته شده است، مشاهده کند یا به اشتراک بگذارد.

بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ و با هدف جایگزین کردن آن با ارز سنتی عرضه شد تا در نهایت، افراد بتوانند از آن برای خرید کالاها یا خدمات استفاده کنند. ساتوشی ناکاموتو نام مستعار فرد یا گروهی از افراد است که در سال ۲۰۰۸ وایت پیپر (White Paper) بیت کوین را عرضه کردند.

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تا به امروز مخفی مانده است و تنها اطلاعات موجود گمانه‌زنی‌هایی است که درباره ناکاموتو مطرح می‌شود. ارز دیجیتال BTC مدت کوتاهی پس از انتشار وایت پیپر آن، در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. BTC شعله‌ رشد و پذیرش عمومی کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) را میان مردم برانگیخت و در نهایت منجر به ایجاد صنعت اقتصاد غیرمتمرکز کریپتوکارنسی امروزی شد.

واحد این شبکه، Bitcoin است که با مخفف‌های BTC و XBT نشان داده می‌شود. مقادیر کوچک بیت کوین با واحدهای جایگزینی مانند میلی بیت کوین (Millibitcoin) که با نماد MBTC نمایش داده می‌شود و ساتوشی نام‌گذاری شده‌اند. ساتوشی کوچک‌ترین جزء BTC است که به اندازه ۱۰۰ میلیونیم یک BTC است. به عبارت دیگر هر Bitcoin می‌تواند به ۱۰۰ میلیون واحد کوچک‌تر به نام ساتوشی تقسیم شود.

خرید، فروش و شارژ بیت کوین (Bitcoin)
خرید و فروش بیت کوین (BTC) توسط تهران پیمنت

BTC چگونه کار می کند؟

بر خلاف ارزهای سنتی، BTC نه توسط بانک مرکزی صادر می‌شود، نه توسط دولت پشتیبانی می‌شود. در نتیجه، فاکتورهایی مانند نرخ تورم، سیاست‌های پولی و شاخص‌های رشد اقتصادی که بر ارزش ارز سنتی تاثیر می‌گذارند بر قیمت بیت کوین موثر نخواهند بود. BTC بر اساس بلاک چین ایجاد شده است که یک دفتر کل دیجیتال توزیع‌شده است.

بلاک چین، مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط است که از واحدهایی به نام بلوک‌ها تشکیل شده است. این بلوک‌‌ها اطلاعات هر یک از تراکنش‌ها مانند خریدار و فروشنده، زمان تراکنش، ارزش کل و یک کد منحصربه‌فرد برای هر تراکنش را شامل می‌شود. ورودی‌ها به ترتیب زمانی به یکدیگر متصل می‌شوند و یک زنجیره دیجیتالی از بلوک‌ها را شکل می‌دهند.

وقتی یک بلوک در بلاک چین آپلود می‌شود برای همه در دسترس قرار می‌گیرد. در نتیجه، به‌عنوان یک ثبت عمومی از تراکنش‌های ارز دیجیتال عمل می‌کند. بلاک چین غیرمتمرکز است؛ بدین معنی که به هیچکس تعلق ندارد و هیچ نهاد واحدی آن را کنترل نمی‌کند. بنابراین، هر کسی می‌تواند در آن مشارکت داشته باشد. وقتی در این شبکه تغییری ایجاد می‌شود، شبکه برای شما نیز به‌روز می‌شود.

اگرچه امکان تغییر در شبکه BTC توسط هر فردی می‌تواند باعث ناامن به نظر رسیدن این شبکه شود، این ویژگی دقیقا همان چیزی است که این شبکه را قابل‌اعتماد و ایمن می‌کند. برای اینکه یک بلوک تراکنش در بلاک چین Bitcoin قرار گیرد، باید توسط بیشتر ماینرها (Miners) یا استخراج‌کنندگان BTC تایید شود.

از سوی دیگر، کدهای منحصربه‌فردی که برای شناسایی کیف پول و تراکنش‌های کاربران استفاده می‌شوند باید از الگوی رمزگذاری صحیح پیروی کنند. با توجه به اینکه این کدها اعداد تصادفی طولانی هستند، جعل آنها بسیار دشوار است. تصادفی بودن آن‌ها نیز باعث می‌شود که احتمال انجام تراکنش تقلبی در شبکه به حداقل برسد.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

ماینینگ (Mining) یا استخراج بیت کوین، فرایند افزودن تراکنش‌های جدید به بلاک چین Bitcoin است. در این فرایند، افراد از کامیپوترها در مسابقه‌ای برای حل معماهای ریاضی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند استفاده می‌کنند. برای ترغیب ماینرها به رقابت برای حل این معماها و پشتیبانی از سیستم کلی BTC، به ازای تایید هر بلوک جدید به ماینرها پاداش داده می‌شود.

در روزهای اول عرضه BTC، افراد عادی امکان استخراج بیت کوین را داشتند اما دیگر اینگونه نیست. کد Bitcoin به‌گونه‌ای نوشته شده است که در طول زمان حل معماهای آن زمان‌برتر و چالش‌برانگیزتر شده است و به منبع محاسباتی بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل، امروزه استخراج بیت کوین به کامپیوترهای قدرتمند و دسترسی به مقادیر زیادی برق ارزان نیاز دارد.

علاوه بر این، هاوینگ بیت کوین (Halving Bitcoin) که هر چهار سال اتفاق می‌افتد، پاداش استخراج BTC را به نصف می‌رساند. این امر باعث می‌شود که درآمد استخراج Bitcoin کاهش و هزینه این کار افزایش پیدا کند. حداکثر عرضه بیت کوین، ۲۱ میلیون است و تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۱۴۰ تمام بیت کوین‌ها وارد گردش شوند. در نتیجه هیچ BTC جدیدی تولید نخواهد شد و تنها منبع درآمد ماینرها، کارمزد تراکنش‌ها خواهد بود.

مزایای ارز دیجیتال BTC چیست؟

مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که ارز دیجیتال بیت کوین را منحصربه‌فرد می‌کند می‌توانیم به صورت زیر خلاصه کنیم:

 • شبکه BTC توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی‌شود.
 • کارمزد تراکنش‌ها بسیار کمتر از سیستم‌های بانکی است.
 • امنیت BTC بالاست؛ پس حریم خصوصی فروشنده و خریدار BTC حفظ می‌شوند و امکان جعل BTC و تراکنش یا هک شبکه وجود ندارد.
 • فقط ۲۱ میلیون BTC استخراج می‌شود و پس از استخراج تمامی BTCها، کاربران و ماینرها از کارمزد پردازش تراکنش‌ها درآمد کسب خواهند کرد.
 • سیستم پرداخت P2P است که واسطه‌ای میان خریدار و فروشنده BTC وجود ندارد.
 • تراکنش‌های BTC شفاف است و توسط انواعی از نود یا گره بیت کوین تایید می‌شود؛ بنابراین برای همه قابل رویت است.
 • تراکنش‌ها در شبکه BTC یکطرفه بوده و نمی توان آن را لغو کرد. بنابراین امکان سواستفاده از شبکه وجود ندارد.

ارز BTC چه کاربردهایی دارد؟

سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بحران مالی جهانی اتفاق افتاد و تمامی کشورها را درگیر رکود اقتصادی کرد. ناکاموتو ارز دیجیتال BTC را سال ۲۰۰۸ با هدف ارائه یک روش جدید برای انجام تراکنش‌های مالی به جای پرداخت‌های مرسوم و سنتی و بدون نیاز به واسطه‌گری بانک‌ها ایجاد کرد، اما کاربردهای BTC محدود به این هدف نماند.

ساتوشی ناکاموتو معتقد بود که لازم است بانک‌ها را از تراکنش‌های مالی خلع کرد و یک سیستم پرداخت همتا به همتا ایجاد کرد که بر تایید شخص ثالث تکیه نداشته باشد. به این ترتیب بانک‌ها نیازی به مشارکت در هر تراکنش نداشتند. در حال حاضر BTC کاربردهای متنوعی دارد که به اختصار آن‌ها را نام می‌بریم:

 • نقل و انتقال پول و خرید کالا (به عنوان مثال خرید خودرو، ملک، پی پال، آثار هنری و …)
 • پرداخت‌های برون‌مرزی با کارمزد بسیار پایین تراکنش
 • سرمایه گذاری

آیا خرید بیت کوین سرمایه‌گذاری خوبی است؟

BTC به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال از اثر شبکه (Network Effect) سود می‌برد. این بدین معنی است که افراد بیشتری می‌خواهند BTC داشته باشند چون خرید بیت کوین رایج است. در حال حاضر، بسیاری از سرمایه‌گذاران، BTC را طلای دیجیتال می‌دانند اما این ارز می‌تواند به‌عنوان شکلی از پول نقد دیجیتالی نیز استفاده شود.

سرمایه‌گذاران بر این باورند که خرید بیت کوین می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت عالی باشد زیرا این ارز دیجیتال دارای عرضه ثابت است و بنابراین، در بلندمدت می‌تواند ارزشمندتر شود. سقف عرضه بیت کوین، ۲۱ میلیون است. این در حالی است که ارزهای فیات مانند دلار با میل بانک مرکزی چاپ می‌شوند و عرضه محدود ندارند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار دارند که با کاهش ارزش ارز فیات، قیمت بیت کوین افزایش یابد. افرادی که در مورد استفاده BTC به‌عنوان پول نقد دیجیتال خوش‌بین هستند، بر این باورند که این رمز ارز پتانسیل تبدیل شدن به اولین ارز واقعا جهانی را دارد و بنابراین، خرید BTC ایده خوبی است.

نحوه خرید و فروش بیت کوین چگونه است؟

برای اینکه بتوانید خرید و فروش بیت کوین را انجام دهید، پیش از هر چیز لازم است کیف پول مناسبی را برای ذخیره این ارز دیجیتال انتخاب کنید. پس از آن می‌توانید به وبسایت تهران پیمنت مراجعه و یک حساب کاربری در این وبسایت ایجاد کنید. سپس با ورود به پروفایل خود می‌توانید مقدار BTC مورد نظر خود را برای خرید سفارش دهید. تهران پیمنت در کمتر از یک ساعت، سفارش خرید بیت کوین را تکمیل و موجودی کیف پول شما را شارژ می‌کند. آموزش خرید بیت کوین نیز در دسترس است تا این فرایند برای شما آسان‌تر شود.

برای فروش بیت کوین نیز می‌توانید پس از ورود به حساب کاربری خود در وبسایت تهران پیمنت، سفارش مورد نظرتان را ثبت کنید تا این مجموعه تنها طی حداکثر دو سیکل پایا موجودی BTC کیف پول شما را به ریال تبدیل و به حساب بانکی شما واریز کند. علاوه بر این، می‌توانید با مراجعه به وبسایت یا کانال تلگرام تهران پیمنت، قیمت بیت کوین به تومان و دلار را به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید تا در نهایت، در بهترین زمان، خرید و فروش بیت کوین را انجام دهید. علاوه بر این، تیم پشتیبانی قدرتمند تهران پیمنت در همه مراحل ثبت و تکمیل سفارش خرید و فروش بیت کوین، همراه شما و پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

بهترین کیف پول‌های بیت کوین کدامند؟

همانطور که مطرح شد به‌منظور خرید بیت کوین در ابتدا لازم است کیف پول مناسب برای ذخیره این ارز دیجیتال را انتخاب کنید. در ادامه با برخی از بهترین کیف پول های بیت کوین از نظر امنیت، راحتی در استفاده و همچنین، ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌شده آشنا می‌شوید.

 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی (Trezor Model T)
 • کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 • کیف پول نرم‌افزاری اکسودوس (Exodus)
 • کیف پول نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)
 • کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

در پایان، BTC اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال موجود در بازار است که بیش از بقیه رمزارزها برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این ارز دیجیتال عرضه محدودی دارد، خرید بیت کوین می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود به‌ویژه در بلندمدت باشد. با این حال، بازار ارز دیجیتال به‌شدت پرنوسان و غیرقابل‌پیش‌بینی است. اگر قصد خرید و فروش بیت کوین را دارید می‌توانید به این منظور از خدمات تهران پیمنت استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از طریق این وبسایت، نمودار قیمت بیت کوین را به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

8 تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

8 تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

1.1/5 - (1061 امتیاز)

استخراج بیت کوین زمانی به صرفه است که از سخت‌افزارهای مناسب این کار استفاده کنید و همچنین، به انرژی کم‌هزینه دسترسی داشته باشید.

کیف پول لجر نانو ایکس محبوب‌ترین کیف پول سخت‎‌ افزاری بیت کوین است که کیف پول ترزور مدل T نیز یکی از رقبای آن محسوب می‌شود.

صرافی‌ها، پلتفرم‌ها و سایت‌های مختلفی برای خرید بیت کوین در ایران وجود دارند. یکی از این مجموعه‌ها تهران پیمنت است که با استفاده از خدمات آن می‌توانید در کمتر از یک ساعت، کیف پول بیت کوین خود را شارژ کنید.

بیت کوین اولین رمز ارز و یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است که خرید آن می‌تواند سودآور باشد اما با ریسک‌هایی نیز همراه است.

اگر قصد دارید بیت کوین (BTC) خود را نقد کنید، از طریق تهران پیمنت می‌توانید دارایی ارزی خود را به ریال تبدیل کنید. معادل ریالی Bitcoin خریداری شده، حداکثر طی دو سیکل پایا به حساب بانکی شما واریز می‌شود.